Malatya
Giriş Tarihi : 17-02-2021 17:32   Güncelleme : 17-02-2021 17:35

60 Yaş Üstü Aşıları Hazırlanıyor

İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli, 65 yaş üstü yaşlıların da Covid-19 aşılamalarının tamamlanma aşamasına gelindiğini söyleyerek, kısa süre içinde 60 yaş üstü vatandaşların da aşılama işlemlerine başlanacağını söyledi

60 Yaş Üstü Aşıları Hazırlanıyor

Prof. Dr. Recep Bentli açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “17 Şubat 2021 Çarşamba günü saat 11 itibariyle toplam ilk doz ve ikinci doz olmak üzere ilimizde yaklaşık 63 bin 500 aşı yapıldı. Bu aşıların 55 bin 250 si 1.doz olarak yapıldı. 2. Doz aşılar da özellikle sağlıkçılara 8 bin 300 kadar aşı uygulandı. bildiğiniz gibi 65 yaş üstü vatandaşlarımıza da aşılama çalışmalarına başladık. Ülkemize gelen bu ikinci parti aşılarını dağıtılması ile 65 yaş üstüne açılması ile İnşallah bizim 45-50 güne kadar en azından hastellerimizdeki hasta yükümüzün azalacağını düşündürecek bir tablo oluştu. Bildiğiniz gibi aşının etkinliği özellikle hastaneye ve hele de yoğun bakıma yatmak konusunda Yüzde 100’e yakın bir etkisi bulunmakta. Bu nedenle Biz 65 yaş üstünün tamamının 2.doz aşısından sonra 15 gün geçtikten sonra antikor geliştiğini biliyoruz. Bunun koruyuculuğunun da yüze yakın olması, özellikle yoğun bakıma yatma konusunda yüzde yüze yakın olması bizi rahatlatıyor. İnşallah diyoruz ki önümüzdeki bir buçuk 2 ay içerisinde biz özellikle aşılanan kesimin bu konuda bizi rahatlatacağını düşünüyoruz.

GEÇEN HAFTA ARTIŞ YAŞANDI

Son 1 aydır stabil giden hasta sayılarımızda geçen hafta başından itibaren bir artış görülmeye başladı. Sayın Valimiz de açıkladı. Gerçekten de geçen hafta başından itibaren bir artış var. Yüzde 25-30 olarak açıklamıştık ama hafta sonunda Sayın Valimiz de açıkladı. Gerçekten geçen hafta Perşembe ve Cuma günleri bir artışa geçti. 10 gün öncesine göre tekrar 150'nin üstünde vaka gördük.  Ama bu artış çok yüksek değil. Artık bildiğiniz gibi rakamlarda verilmeye başlandı. 8-14 Şubat arası her 100 bin nüfusa 41 e yakın pozitifimizin olduğunu Sayın Bakanımız da açıkladı. Bizim 800 bin nüfusumuzun olduğunu düşünürsek günlük 40-50 civarı vakamız var. Bundan 10 gün önce 30’ları görmüştük. Hafta içi de 30 rakamlarını görüyorduk.

KALABALIK ORTAMLARDA ÇİFT MASKE KULLANIN  

Bentli, açıklamasının sonunda ise çift maske kullanımı konusunda uyarılarını; “Toplumumuzun, özellikle kalabalık ortamlara lütfen zorunlu olmadıkça girmeyin. Toplu taşımada çift maske kullanın. Uzun süre kalmanız gereken kapalı bir ortamda mutlaka çift maske kullanın: Maskelerinizin mutlaka yüzünü tam sarıyor olması lazım. Ona dikkat edin. El hijyenimize elimizi maskenizi götürmeden önce yüzümüze değdirmeden de mutlaka elinizin temiz olduğunu bilelim. Mesafemiz de koruyabildiğimiz yerlerde, özellikle kapalı ortamlarda, mutlaka koruyalım. Tabii ki toplu taşımada çok yapacak bir şey olmadığı için çift maskeyi özellikle altını çizmek istiyorum ve yaşlılarımızı korumaya devam edelim” şeklinde sıraladı.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber )