Sağlık
Giriş Tarihi : 05-02-2014 11:17   Güncelleme : 05-02-2014 11:17

6 Sigara Bir Çernobile Bedel

Doç. Dr. Irfan Çiçin, "Sigara, Çernobil’den daha tehlikeli dersem hiç yanlis bir sey degil. Günde 6 adet sigara, Trakya ve Karadeniz’in Çernobil’den etkilendigi kadar insanlari kanser yapiyor" dedi

6 Sigara Bir Çernobile Bedel
 

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tip Fakültesi’nde Iç Hastaliklari ve Tibbi Onkoloji Uzmani Doç. Dr. Irfan Çiçin, ’4 Subat Dünya Kanser Günü’ dolayisiyla TÜ Balkan Onkoloji Hastanesi’nde düzenlenen basin toplantisinda gazetecilerin sorularini yanitladi. Sigaranin kanser üzerindeki etkisine deginen Çiçin, bütün kanserlerin üçtü birinin nedeninin sigara oldugunu vurgulayarak, kanserden ölümlerin ise yüzde 50’sinin nedeninin sigara oldugunu kaydetti. Kanserin halk sagligi sorunu oldugunu ifade eden Çiçin, “Her 10 ölen kisiden 3’ü kanserden ölüyor. Her 2 veya 3 ailede bir kanserli neredeyse var. Her 8-10 kadindan biri meme kanseri oluyor. Bu bir halk sagligi problemi; seker hastaligi gibi, tansiyon gibi diyebiliriz” diye konustu.

Kanserin yeterli hekim üretilmesi açisindan da geç kalinmis bir alan oldugunu dile getiren Çiçin, “Türkiye bu anlamda Onkoloji Bilim Dali olarak hekim yetistirmesi açisindan öncü ülkelerden biridir. Ama diger yönüyle de birey için, aile için, toplum için yikici bir hastalik olmasi nedeniyle sömürüye son derece açik bir alandir. Bir örnek vermek gerekirse; kanserle ilgili onlarca, yüzlerce, beslenmeyle ilgili, diyetle ilgili makale okursunuz. Fakat hiç sigarayla ilgili bu kadar yaygin bir propaganda gördünüz mü? Bütün kanserlerin üçtü birinin nedeni sigaradir. Kanserden ölümlerin yüzde 50’sinin nedeni sigaradir. Her iki kanserli hastadan biri sigaraya bagli kanserden ölür. Beslenmeyle ilgili yüz tane yayin vardir, röportaj vardir, program vardir, sigarayla ilgili Saglik Bakanligi’nin çalismalari disinda hiç bir sey bulamazsiniz” seklinde konustu.

“KANSERIN ASIL MÜCADELESI KANSERI TEDAVI ETMEKTEN ZIYADE, KANSERDEN KORUNMAKTIR”

Çiçin, söyle devam etti: “Bugün 2013 yili itibariyle Amerika’da 50-70 yas grubu arasinda ölüm nedeni olarak birinci siklik, genel ölüm nedenleri arasinda ikinci sikliktadir. Tedavisi oldukça pahali, oldukça sancili bir hastaliktir. Kanserin asil mücadelesi aslinda kanseri tedavi etmekten ziyade kanserden korunmaktir. Iste Ergene, sigara, çevre kirliligi bu açidan çok çok önemlidir. Sigara agizdan anüse kadar sindirim sistemi, yemek borusu, bas, boyun, mide, pankreas, anüs, kadinlarda rahim agzi kanserinin tek kanitli nedenidir. Sigara ayrica böbrek kanserinin nedenlerinden bir tanesidir. Her üç kanserli kisiden bir tanesinde sigaraya bagli kanser gelisiyor, her iki kisiden birinde sigaraya bagli gelisen kanserden ölüyor. Sigara Çernobil’den daha tehlikeli dersem hiç yanlis bir sey degil. Günde 6 adet sigara Trakya ve Karadeniz’in Çernobil’den etkilendigi kadar insanlari kanser yapiyor.”

Nikotinin, bagimliligin yaninda kanserojen oldugunu ifade eden Doç. Dr. Çiçin, sigaranin içerisinde 55 çesit kanserojen maddeyi barindirdigini söyledi. Çiçin ayrica, kanser konusunda test yaptirmak isteyen kisilerin onkoloji hastanelerine basvurmalari gerektigini sözlerine ekledi.