Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-07-2021 18:25   Güncelleme : 06-07-2021 18:25

6 Ayda 141 Milyon Dolarlık Kayısı İhracatı Yapıldı

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan 2021 yılı ilk 6 aylık Kuru Kayısı ihracatı verilerini paylaştı. Buna göre, 1 Ocak – 30 Haziran tarihleri arasında 41 bin 12 ton Kuru Kayısı ihracatı yapıldı, buna karşılık 141 milyon 176 bin dolarlık gelir elde edildi. Bir önceki yıl ihracat verileri ile kıyaslandığında 2021 yılında 28 milyon dolarlık ek gelir Malatya ekonomisine kazandırıldı.

6 Ayda 141 Milyon Dolarlık Kayısı İhracatı Yapıldı

Güneşin altın yumurtası Kayısı ’da ihracat gelirleri her geçen yıl artıyor. Kent genelinde yaklaşık 50 bin aileyi yakından ilgilendiren Kuru Kayısı ihracatı ile ilgili Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Borsa Binasında açıklamalarda bulundu. Kayısıda 20 yıllık geçmişe bakıldığında son 6 ayda önemli bir dönemden geçildiğini kaydeden Başkan Özcan,” Şimdi geldiğimiz nokta oldukça önemli son 10 yıl, son 20 yılın tamamını incelediğimizde son 6 ayda kayısıda çok önemli bir dönem yaşıyoruz. 2021 yılının 1 Ağustos’u bizim için sezon başlangıcı. 2022 yılı 30 Temmuz tarihine kadar da istikrarlı piyasaları devam ettirerek 100 bin ton ihracat ile 500 milyon dolar hedefine ulaşacağımızı tahmin ediyoruz.” dedi.

Son 6 aylık Kuru Kayısı ihracatı verilerini değerlendiren Özcan,” 2021 yılının 1 Ocak – 30 Haziran tarihleri arasında 41 bin 12 ton Kuru Kayısı ihracatı gerçekleştirdik. Bununla beraber 141 Milyon 176 bin dolar gelir elde etmişiz. Geçen yıla baktığımız zaman 2020 yılı 1 Ocak – 30 Haziran arası ihracat gelirimiz 113 milyon dolardı. Sadece bizim ilk 6 ayda ihracat gelirlerimizdeki artış yaklaşık 28 milyon dolar. Hem ihracat rakamımızı koruduk, bunu korumakla beraber de ihracat rakamlarımızda yaklaşık 28 milyon dolar da gelir elde etmiş oluyoruz. Bu bizim hem üreticimiz, hem de ihracatçımız açısından çok önemlidir. Piyasalara ciddi anlamda bir güven telkin etmiş oluyor.” diye konuştu.

HAZİRAN AYINDA 21 MİLYON DOLARLIK GELİR SAĞLANDI

2021 Haziran ayı içerisinde bir önceki yıla göre 8 milyon dolarlık bir artışın yaşandığını belirten Özcan,” Haziran ayı içerisinde 5 bin 971 ton kuru kayısı ihracatı gerçekleştirdik. Bunun karşılığında da 21 milyon 539 bin dolar gelir elde ettik. Bizim için en önemli şey bir önceki yıl ile yapılan kıyastır. Özellikle son 2 yılda bilindiği üzere Pandemiden kaynaklanan sorun ve sıkıntıların ihracata etkilerini her fırsatta ifade ediyor, konuşuyorduk. Kuru Kayısı açısından da baktığımız zaman Pandemi dönemi bir dezavantajdan avantaja dönüşmüş oldu. İnsanların kısıtlamalardan kaynaklı evlerinde oturuyor olmaları ciddi anlamda bir tüketim ihtiyacı doğurdu. Kükürtlü kayısının insan sağlığı açısından Pandemiye karşı da önemli etkileri olduğu her fırsatta akademik verileri ile beraber ifade ettik. 2021 yılının Ocak ayından bu yana ciddi anlamda paralel bir artış söz konusu. İhracatta Haziran ayı içerisinde de geçen yıl ile kıyasladığımız zaman yaklaşık 850 ton Haziran ayında geçen yıla göre ihracatta artış sağlandı. Bununla beraber de ihracat gelirlerinde de 8 milyon dolarlık bir artış sağlanmış. Bir taraftan ihracatını gerçekleştirdiğimiz ürün miktarı artarken, bir taraftan da ürün fiyatlarındaki istikrarlı artış seyri ile beraber ihracat gelirlerinde de bir artış söz konusu.” sözlerini kullandı.

16 AYLIK DÖNEMDE İSTİKRAR BAŞLADI

Kuru Kayısı ihracatında son 16 aylık dönemde istikrarlı bir yükselişin olduğunu kaydeden Başkan Özcan,”Hem ihracatın hem de ihracat gelirlerinin artması çok önemli geçmiş yıllarda daha çok ihracatın arttığı dönemlerde fiyatlarda kısmi gerilemeler olduğunu görüyorduk. Ama 2021 yılında özellikle sektörel bazda baktığımız zaman gerek merkezi hükumetin, gerekse yerelde konunun paydaşları ve özellikle Malatya Ticaret Borsası’nın bu konuda yapmış olduğu yatırımlar ve çalışmaların sonuç verdiğini görüyoruz. Bizim için en önemli şey istikrarlı piyasalar. Manipüle edilmiş piyasalardan ziyade daha çok sürekli, istikrarlı ve daha çok sağlıklı ihracat rakamları ile yola devam etme serüveni. Son 16 aya baktığımızda kayısıda istikrarlı dönem başladı. Üretim maliyetleri de göz önünde bulundurulduğunda ürün fiyatlarında yükseliş seyri üretici açısından da sağlıklı bir dönemin başladığını gösteriyor. Bunları destekleyici piyasaları sıkılaştıracak, piyasaları istikrarlı dönemde devamını sağlayacak olan bütün hareketleri ve argümanları da sahadan çekmemek gerekiyor. İstikrar çok önemli ve biz bunu yakaladık. 100 bin ton ihracat ve 500 milyon dolar hedefine doğru ciddi anlamda yaklaşmış durumdayız.” ifadelerine yer verdi.

Ebubekir Atilla