Teknoloji
Giriş Tarihi : 08-10-2015 16:41   Güncelleme : 08-10-2015 16:41

5G için önemli adim!

Türkiye ile Japonya 5G basta olmak üzere bilgi teknolojileri ve iletisim alaninda isbirligine gidiyor. Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumu-BTK ile Japonya Içisleri ve Haberlesme Bakanligi arasinda isbirligine iliskin ortak bildiri metni imzalandi

5G için önemli adim!

Cumhurbaskani Recep Tayyip Erdogan’in Japonya gezisinde Türkiye ile Japonya arasinda bilgi teknolojileri ve iletisim alaninda isbirligi yapilmasina iliskin ortak bildiri metni de imzalandi.
Ortak bildiri metni,Türkiye tarafindan Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumu BTK Baskani Dr. Ömer Fatih Sayan ve Japonya tarafindan ise Içisleri ve Haberlesme Bakanligi adina Bakan Yardimcisi Yasou Sakamoto tarafindan imzalandi.

Türkiye ile Japonya arasinda imzalanan Ortak Bildiri, bilgi ve iletisim teknolojilerinin sosyal ve ekonomik refahin arttirilmasindaki önemini ve yeni nesil haberlesme sistemlerinin modern toplumdaki hayati rolünü dikkate alarak, iki ülke arasinda 5G basta olmak üzere politika ve düzenleme konularinda bilgi ve tecrübe paylasiminda bulunulmasini ve iki ülkenin özel sektör iliskilerinin güçlendirilmesini öngörüyor.

Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurumu Baskani Dr. Sayan ise imza töreninde yaptigi açiklamada “Türkiye ile Japonya arasinda imzalanan ortak bildiri metni büyük önem tasiyor. IMT Hizmet ve Altyapilarina iliskin Yetkilendirme Ihalesini BTK olarak 26 Agustos 2015 tarihinde gerçeklestirdik. Bu ihaleyle, 4,5G teknolojisiyle hizmete baslanacak, 5G teknolojisine yerli teknolojiyle geçilmesinin de önü açildi. Bu kapsamda, genisbant altyapisinin daha da yayginlastirilmasi ve mobil genisbant hizmetlerinin daha fazla tüketiciye ulastirilmasi, ülke ekonomisine de önemli ölçüde katki saglamasini bekleniyoruz” dedi.

Sayan, “Cumhurbaskanimiz Sayin Recep Tayyip Erdogan’in çizdigi vizyon çerçevesinde 5G teknolojisine ilk geçen ülkelerden olmak istiyoruz. Bu nedenle ikili isbirliklerine büyük önem veriyoruz. 5G mobil iletisim hizmetlerine iliskin teknolojiyi 2020 Tokyo Olimpiyatlari öncesinde sunmayi planlayan Japonya Içisleri ve Haberlesme Bakanligi ile bu alanda isbirligi baslatilmasinin, ülkemizin 5G teknolojisine ilk geçen ülkelerden biri olma hedefinin yakalanmasina katki saglayacagini degerlendiriyoruz. Iki ülke arasinda tesis edilecek isbirligi, arastirma ve gelistirme (AR-GE), küresel standardizasyon çalismalarina etkin Ortak Bildiri çerçevesinde yürütülecek çalismalarin, Ar-Ge’si ülkemizde yapilmis patentlerin olusturulmasi, Türkiye’nin uluslararasi standart gelistirme çalismalarina aktif bir sekilde katilmasi ve yerli haberlesme donanimi ve yazilimi üretimi gibi hedeflerin gerçeklestirilmesine destek saglamasi öngörülüyor” ifadesini kullandi.

Ortak Bildiri imza töreninde, Bakan Yardimcisi Yasou Sakamoto; 5G çalismalarina verdikleri önem ve bu çerçevede proje bazli çalismalarin gerçeklestirilmesinin yararina isaret ederek, 5G çalismalarinda ilgili tüm taraflarinin yer almasinin gereginden hareketle, kamu, özel sektör ve akademi temsilcilerinin katilimiyla “5G Tanitim Forumu” olusturduklarini, 5G test çalismalari için bütçe ayirmis olduklarini, 5G fizibilite çalismalarinin 2017’de baslatilacagini, 2020 Tokyo Olimpiyatlari’ndan önce 5G mobil iletisim hizmetlerini ticari olarak kullanicilara sunmayi planladiklarini, 5G’nin IoT altyapisini olusturacagini belirtti.

Türkiye ile Japonya arasinda bilgi teknolojileri ve iletisim alaninda isbirligi yapilmasini öngören Ortak Bildiri metni imza törenine Bilgi Teknolojileri ve Iletisim Kurulu üyesi Figen Kiliç ile Uluslararasi Iliskiler Daire Baskani Gazali Çiçek de katildi.