Malatya
Giriş Tarihi : 30-06-2021 12:59   Güncelleme : 30-06-2021 13:19

550 Milyon TL Maliyetli Kuzey Çevreyolu 2022’de Hizmete Girecek

Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, 2022’de bitmesi öngörülen 53,5 kilometrelik Kuzey Çevreyolu ’nun 2021 yılında Battalgazi İlçesi sınırları içerisinde yer alan 38 kilometrelik kısmının tamamlanacağını belirtti. Projenin toplam maliyetinin 550 Milyon TL olduğunu kaydeden Milletvekili Kahtalı, şehrin tünel, köprü ve yollar ile bezeneceğini, kısa süre içerisinde çalışmaların bitirileceğini söyledi

550 Milyon TL Maliyetli Kuzey Çevreyolu 2022’de Hizmete Girecek

Malatya - Elazığ karayolu Pütürge kavşağından başlayarak Akçadağ İlçesi girişinde son bulacak Malatya’nın kuzeyinde yay şeklinde 53,5 kilometre uzunluğundaki kuzey çevre yolu açma çalışmalarını değerlendiren Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, bu güzergahta 25 köprü, köprülü kavşak ve faklı sayıda hemzemin sinyalli geçit ile 20 dakikada çevre yolunun geçileceğini söyledi.

28 Mayıs 2017’de temeli atılan ve çalışmalara başlanılan yaklaşık 53,5 kilometre uzunluğundaki kuzey kuşak çevre yolunun hizmete açılmasıyla hem Malatya trafiğinin önemli ölçüde rahatlayacağını hem de sağlıklı trafik seyrinin gerçekleşeceğini kaydeden Milletvekili Kahtalı, toplam maliyeti 550 Milyon TL olan projenin 38 kilometresinin 2021 sonunda kadar tamamlanmış olacağını belirtti.

2022 yılında projenin tamamlanarak Kuzey Çevreyolu ’nun hizmete gireceğini aktaran Kahtalı,” Kuzey Çevre Yolu toplam 550 milyon TL civarında olan bir yatırım. 53 buçuk kilometrelik bir alanda inşallah bu yıl Battalgazi’de olan bölge 38 kilometrelik olan bölgeyi bitireceğiz. Şu ana kadar 7 tane köprü tamamlandı. 250 milyon liralık bir harcama yapacak. Yılsonuna kadar da Allah nasip ederse alacağımız ek ödemelerle birlikte 38 kilometreyi tamamlamış olacağız. Daha sonra da Elazığ tarafından doğu girişi önümüzdeki yıl bitmiş olacak. Allah nasip ederse 2022 yılının başında çevre yolunu açmış olacağız. Bu yol 53'5 kilometrelik çok büyük bir yol. Düz bir alandan geçmiyor. Üzerinde viyadükler,  köprüler, alt geçitler, tüneller gibi alt yapının yapılması gerekiyor. Merkezi yerlerden geçen arazilerin kamulaştırılması gerekiyordu. Bununla ilgili cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun hemen acele kamulaştırmaya çıkarttı herkesin yerinin parasını nakit olarak ve yüksek fiyattan hepsi ödendi. Hiç kimsenin bir alacağı kalmadı. Verilen paraya ikramı üzerinde uğramadı herkes aldığı parayı alan zordu. Kamulaştırma bedeli ödendikten sonra hiçbir sorunumuz kalmadı. Allah izin verirse önümüzdeki yılın sonu itibariyle Biz o yolu bitirmiş olacağız. Dediğim gibi bu yıl içerisinde ise 38 kilometresini bu yıl tamamlamış olacağız.” dedi.

Yol, Malatya Çevreyolu'nun Darende Gölbaşı kavşağından başlayarak Pütürge yol ayırımından Malatya-Elazığ yoluna bağlanıyor. Güzergah üzerindeki 7 köprünün yapımı tamamlandı. Yol tamamlandığında Malatya üzerinden Karadeniz, Akdeniz, Doğu Anadolu'ya veya tersi istikamette hizmet verecek. 53,5 kilometrelik çevreyolunun tamamlanmasıyla turizm ve ticaret merkezlerine hızlı, güvenli ve konforlu trafik akışı sağlanacak. Şehir için trafik yoğunluğu ve beklemelerin ortadan kalkmasıyla araçların çevreye bıraktıkları egzoz emisyonları da önemli ölçüde azalacak.

A.Vahap Kaygusuz – Ebubekir Atilla (özel haber)