Röportaj
Giriş Tarihi : 07-07-2021 18:23   Güncelleme : 09-07-2021 10:59

500 TL Sermaye İle Sektörün Lideri

Akpınar Mahallesinde açtığı küçük atölyesinde gelinlikleri yıkayan ve tamir eden Azize Toy, iş hayatına atılmak isteyen kadınlara örnek oldu. Küçük bir dükkanda 4 gelinlik ile başladığı bu işe şimdi büyük bir mağazada yaklaşık 2 bin adet gelinlikle devam ediyor.

500 TL Sermaye İle Sektörün Lideri

Bu haftaki röportajımızın misafiri Gelinlik Mağazası sahibi Azize Toy. Müşterileri, komşuları ve yakın çevresinin Azize Ablası haline gelen kadın girişimci, uzun bir serüvenin ardından sektörünün en büyük mağazasını açtı.

Gelinlik ve düğün sektörüne girme fikri nasıl oluştu?

Eşim 2 defa iflas etti. Eşimin yaşadığı ekonomik zorlukları görünce bir şekilde aileme ve eşime destek olmak istedim. Sonrasında ilgili duyduğum Gelinlik ve düğün sektöründe bir işletme açma fikri doğdu bende. İlk işletmem Akpınar mahallesinde yaklaşık 20 metrekarelik bir alandı. Eşimin cebinde kalan son 14 TL ile deterjan alarak dükkanımızı açtık. Burada gelinlik tamiri yapıyordum. Gelinlik yıkama ve temizliğini yapıyordum. Uzun yıllar boyunca çabaladım ve her zaman işimi iyi yaparak daha da ileriye gitmeyi amaçladım.

Gelinlik kiralama ve satışına nasıl başladınız?

Tek başıma yaptığım bir işteydim. Gelinlik tamiri ve yıkamasını yapıyordum. Düğün yapmak isteyen çiftlerin heyecanını görünce bu kadar genç cevhere ben de destek olayım, kaliteli ürünlerle daha uygun fiyata kiralama ve satış yapayım dedim. Bu düşünce ile 500 TL Mikro Krediden faydalandım. Evet 500 TL yanlış değil. Küçük bir sermaye gibi gözükse de bu sermaye ile 2 gelinlik, 2 de nişanlık aldım. Gelinlik satışı ve kiralama serüvenim bu şekilde başladı. Bu adar kısıtlı sermaye ile bu işi yürütmek oldukça zordu. Bir gelinlik sabah kullanılırken akşamki düğüne yetişmesi gerekiyordu. O zaman aralığında da Gelinliğin temizliğini yapıyor ve diğer düğünde kullanılmasını sağlıyorduk.

Kısıtlı sermaye ile başladığınızı belirttiniz. Şuan ki durumunuz nedir?

Belirttiğim gibi 500 TL ile başladım. Komşularım ve aynı işi yaptığımız arkadaşlarım sermayelerini farklı ihtiyaçları için harcarken ben işletmemde daha çok çeşit bulundurmaya çalışıyordum. 2 gelinlik ve 2 nişanlık ile başladığım bu sektörde şuan Setr-i Nur Mağazamız ile birlikte yaklaşık 2 bin adet gelinlik ve nişanlık çeşidimiz var. Allah’ıma şükürler olsun. Gelen müşterilerimiz bizden kopamıyor. Bu işe başladığımda ki amaçlarımdan biri uygun fiyata kaliteli işler çıkarmaktı, çok şükür bu işi de başardık.

Şuan yanınız da kaç kişi çalışıyor?

Eşime ve aileme maddi konuda destek olmak için bu işe ilk başladığımda tek kişiydim. Tek başıma işleri yetiştirmeye çalışıyordum. Zaman ilerledikçe işlerimiz de artmaya başladı. Hal böyle olunca birkaç el daha gerekiyordu. Akrabalarım yanımda çalışmaya başladı. Gelinlik mağazamızın içerisine kuaför de ekleyince bu işyerinden 1 kişi ile başlayan emek 10 kişiye ekmek olmaya başladı. Şimdi 10 aile bu mağazanın kapısını her sabah açıp rızkını bekliyor.

İşyerinizi açtığınız süreçte yakın çevrenizden destek aldınız mı?

İlk bu işe başladığımızda çevremden maddi konuda bir destek almadım. Manevi konuda ailemin bana desteği çok büyük. Dükkanımı açtığımda ve sonrasında Gelinlik Mağazasına dönüştürdüğümde yakın çevrem her zaman başarabileceğim ve bu işin üstesinden geleceğim yönünde beni motive ediyordu. Bu destek benim için çok büyük bir kazançtı.

Girişimci veya gerçekten bir iş yapmak isteyen kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Oturunca bir şeyler başaramazsınız. Çalışmanız ve çabalamanız gerekiyor. Cesur bir şekilde hayata atılarak zorluklara göğüs germeniz gerekiyor. Eşleriniz ekonomik zorluğa düştüğünde hemen davayı açıp boşamaya kalkacağınıza, eşinize nasıl destek olursunuz diye düşünmeniz ve çabalamanız gerekiyor. İyi fikirler ve sağlam yatırımlar zor zamanlarda ortaya çıkar. Kadın yaparsa olur demeyeceksiniz. Kadın yaparsa en iyisi olur, Kadın yaparsa başarır diyerek bir şekilde hayalini kurduğunuz hedefinize yürümelisiniz. Öncelikle ailenizin sizlere destek olması gerekiyor. Aile içerisinde bir birey bu kadın olur bu erkek olur fark etmez. Aile içerisinde bir birey bir işe kalkıştığında onu cesaretlendirmeli ve başaracağını o kişiye hissettirmelisiniz.

Ebubekir Atilla’nın Röportajı