Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 15:27
Advert

Advert

50 Yıllık Mera Davası Sonuçlandı!

Yazıhan İlçesi’nde, 50 yıldır devam eden mera davasının sonuçlanması sevince neden oldu. Böylelikle 2 mera 50 yıl aradan sonra yeniden Durucasu, Balaban ve Ambarcık Mahallelerine devredildi.

Malatya
Giriş Tarihi : 09-06-2022 16:24
50 Yıllık Mera Davası Sonuçlandı!

Durucasu ve Balaban mahallelerinin kullandığı ve yaklaşık elli yıl süren dava Divriği Asliye Hukuk Mahkemesince sonuçlandırıldı. Mahkeme Hakimi Sivas İli Divriği ilçesi Mursal ve Göndüren Köyü sınırları içerisinde yer alan 166 ada879 parsel sayılı meranın kullanım hakkını Mursal köyü ve Yazıhan Belediyesi’ne verilmesine ve mera özel siciline tesciline karar verdi. Yine Sivas İli Divriği ilçesi Göndüren köyü 1434,1435 parsel sayılı taşınmazda yer alan mera Yazıhan Belediyesi’ne devredildi. Belediyesinin 6 Haziran 2022 tarihinde aldığı meclis kararı ile bu mera yine 50 yıl aradan sonra Ambarcık mahallesine devredildi.

Yazıhan Belediyesi tarafında n yapılan açıklamada, ”Sivas İli Divriği İlçesi Mursal ve Göndüren Köyü mücavir alanında bulunan mera kullanımı ile ilgili dava belediyemiz tarafından titizlikle takibi gerçekleştirilerek lehimize sonuçlandırılmıştır.  Divriği Asliye Hukuk Mahkemesi   2018/295Esas- 2020/36 Esas numaralı kararı ile kullanım hakkı belediyemiz özel siciline tescil edilmiştir. Belediyemiz 06 Haziran 2022 tarihli Meclis Kararı ile Yayla kullanım haklarını; Sivas İli Divriği ilçesi Mursal köyü sınırları içerisinde bulunan 166 ada879 parsel sayılı meranın kullanım hakkının Mursal köyü ve Yazıhan Belediyesi tüzel kişiliklerine verilmesine ve özel siciline tesciline karar verilmiştir.  Mahkeme kararı ile Divriği İlçesi Mursal köyü mücavir sahasında bulunan Yazıhan Belediyesine ait olan mera kullanım hakkının 06.06.2022 tarihli Meclis Kararı ile Durucasu Mahallesi ve Balaban Mahallesinde (Yeniköy) ikamet eden Birmik Oymağına devrini gerçekleştirdik. Mahalle Sakinlerimize hayırlı uğurlu olsun.  

Sivas İli Divriği ilçesi Göndüren köyü 1434,1435 parsel sayılı taşınmazdaki meranın kullanım hakkının Göndüren köyü tüzel kişiliği ve Yazıhan Belediyesi tüzel kişiliklerine verilmesine ve özel siciline tesciline karar verilmiştir. Mahkeme kararı ile Göndüren köyü mücavir sahasında bulunan Yazıhan Belediyesine ait olan mera kullanım hakkının 06.06.2022 tarihli Meclis Kararı ile kadimden bu tarafa bu merayı kullanan Ambarcık Mahallesi Şevki Çifliği mezrasında ikamet eden Hacıosmanlılar oymağına devrini gerçekleştirdik. Mahalle sakinlerimize hayırlı uğurlu olsun.” denildi.

>>> Ebubekir Atilla 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR