Malatya
Giriş Tarihi : 04-08-2017 16:49   Güncelleme : 04-08-2017 16:49

50 Bin’i Hibe Toplam 150 Bin TL Tesvik

Sanayide ara eleman açigini çözmek için kollari sivayan hükümet, meslek liselerine destek kapsaminda birçok önemli adim atti. Bu adimlardan biri de Meslek Liselerinde çiraklik egitimini tamamlayan her ögrencinin 'Ustalik Belgesi' alacak olmasi. Ustalik belgesiyle kendi isyerini açan kisiye 50 bin TL hibe 100 bin TL faizsiz kredi verilecek. Konuyla ilgili ESKKK Baskani Ali Evren: “Eger bu uygulanirsa çiraklik çok iyi yerlere gelir, teknik eleman sikintisi da tam manada olmasa bile giderilir.” dedi

50 Bin’i Hibe Toplam 150 Bin TL Tesvik

>> Hanife Sari (Özel Haber)

Sanayiyle isbirligi içerinde olan Milli Egitim Bakanligi Meslek Liseleri'ne destek kapsaminda, çiraklik egitimini tamamlayan her ögrenciye  'Ustalik Belgesi' ni alacak. Ustalik belgesiyle kendi isyerini açan kisi ise bu amla verilen tesvikten yararlanacak. Meslek liseli ustaya is yeri açabilmesi için 50 bin TL hibe olmak üzere 100 bin TL faizsiz kredi verilecek.  Ayrica Meslek Lisesi mezunlarina 'tekniker' unvani verilecek ve sanayide ara eleman açigi teknisyen formülüyle çözülecek. Söz konusu önemli adim için konusan Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Baskani Ali Evren: “ Konudan haberdariz ancak henüz elimize bir genelge gelmedi. Eger bu uygulanirsa çiraklikta çok iyi yerlere gelir. Meslek liseleri diger liseler gibi görünürse bunlar da avantajli konuma düser ve teknik eleman sikintisini tam manada olmasa bile giderir.  Ancak simdi herkes düz liselere gitmek istiyor. Meslek liseleri avantajli konumda halen degil” diye konustu.

ÇIRAKLIK HOR GÖRÜLMEYECEK

ESKKK Baskani Ali Evren daha sonra: “Eger siz çiraklarinizi 5 puan, 10 puan ilerde görmek isterseniz üniversitelere girdigi zaman onlarin puanlarini yükseltmeniz lazim. Eger bunu yaparsaniz meslek yüksekokulunda okuyanlar buraya gereken önemi verecekler.   Bunun için biz bir çalisma yapmistik, bakanliga dilekçe yazdik ama bunun için her hangi bir genelge gelmedi suanda. Burada mesleki teknik okullarina daha fazla önem verilmeli. Meslek hastaligi ortaya çikmadan çok daha iyi seyler yapilabilir. Daha önce Malatya’mizda 2 bin-3 bin olan suan da 130-140 civarinda.  2500-2700’ e yakin is yerimiz var 150’ ye yakin çirak var. Bunun bu sekilde olmamasi gerekir çirak sayisi ile is yeri sayisinin birbiriyle örtüsmesi lazim.  Asgari ücretin yüzde 30’ unu isverene verecekler ki çiraklari yaninda çalistirsinlar.  420 lira tutuyor bu.  Eger para vermezlerse çirak gelmiyor. Eskiden anne ve babalar getiriyordu ‘eti benim kemigi senin’ diyorlardi. Simdi ‘ne vereceksin çocuguma?’ diyor. Yanindaki çiraga usta bir sey yapmadan ne versin? Simdi devlet bu asgari ücretin yüzde 30’ unu ustaya verecek oda çiraga verecek.  400 bin lira civarinda. Diger taraftan ustalik kalfasi alanlara 50 bin lira hibe destegi verilecek.  Devlet bu uygulamayla meslek teknik okullarina önem vermis oluyor.  Anne ve babalar da çirakligi hor görmeyecek ve çocuklarini çirak olmalari için gönderecek.  Bunun yaninda zaten okulda en azindan 12 ders var. Birkaç dersi disaridan aliyorlar geri kalan dersler diger düz liselerin gördügü dersler bu noktada da anne ve babalarin içleri rahat olsun” ifadelerine yer verdi.