Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 HAZİRAN Çarşamba 15:00
Advert

Advert

50 Bin Ton Şeker Üretilecek!

Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat,Türk Şekere bağlı olarak üretim yapan Malatya Şeker fabrikası üretim alanında 70 Bin dekar alanda pancar ekimi yapıldığını söyledi. Murat, hasat sonrası beklentilerinin ise 50 bin ton şeker, 120 bin ton küspe ve 20 bin ton da melas olduğunu belirtti.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-06-2022 18:32
50 Bin Ton Şeker Üretilecek!

Pancar sahaları, Pancar Rekoltesi ve elde edilecek şeker miktarları hakkında gazetecilerin sorularını cevaplayan Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat, açıklamasında şu ifadeleri kullandı. “Bu yıl için 10 Şubat 2022 tarihinden itibaren üretim sahalarımızda pancar ekimine Kahramanmaraş ve Şanlıurfa bölgemizde başladık. Bu seneki Malatya şeker fabrikasının kotası 560 bin ton olarak belirlendi. Ancak bu sene çiftçilerimizden 475 bin ton taahhüt aldık. Yaklaşık 70 bin dekar alanda pancar ekimi gerçekleştirdik. Bunun karşılığında bu sene yağışların iyi gitmesi, mevsimin pancar ekimi için çok iyi olması nedeniyle, 400 bin ton tahmin etmiştik ama  işlenecek pancarı 400 bin tonun üstüne de çıkılacağını tahmin ediyoruz.  Bunun karşılığında yaklaşık 50 bin ton şeker, 120 bin ton küspe ve 20 bin ton da melas elde etmeyi bu sene için hedefliyoruz. Yaklaşık 70 bin dekar pancar ekimi gerçekleşti.”

YAZIHAN BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL

Şeker fabrikasının üretim alanları hakkında da bilgiler veren Murat, bu konudaki  görüşlerini de; “Pancar ekimimizin büyük bir kısmı Kahramanmaraş, Şanlıurfa  Bozova, Adıyaman Gölbaşı, Sivas Kangal  ve Ulaş olmak üzere, Darende bir bölgesine ekiyoruz. Yazıhan bizim için iyi bir potansiyel.  Çünkü yazanı sulamaya açıldıktan sonra Malatya şeker fabrikası açısından Yazıhan bizim için önemli.  Bir de ve önümüzdeki yıllarda Yoncalı barajın bitmesinden de sonra Arguvan bölgesinde de sulama olursa, sulamayı geçilirse Malatya şeker fabrikası açısından hem kaliteli bir pancar, hem de düşük bir maliyetle bir pancar isteyeceğimizden dolayı fabrikamızın kar oranı daha yüksek seviyelere çıkacak diye düşünüyorum.  Çünkü biz şu anda yaklaşık 200-220  kilometrelik bir mesafede düşük polarlı , yani düşük şeker oranı olan pancarı işliyoruz. Ama biz bu Arguvan ve Yazıhan bölgemizde pancarımız olursa, Yani bir o bölgedeki pancar üretimini 200 binli tonlara çıkarırsak, bu fabrikanın geliri daha çok yüksek seviyelere çıkaracak. Hem n düşük maliyetli ve yüksek verimli verimli bir pancar işleyeceğiz. Sancar Hem de fabrikanın geleceği için çok iyi olur diye düşünüyoruz” şeklinde paylaştı.

ŞEKER FABRİKASI STRATEJİK BİR KURUMDUR

Şeker fabrikalarının stratejik kurumlar olduğunun altını çizen Murat; “Bu sene biliyorsunuz, piyasada bir şeker sıkıntısı var. Tatbiki biz bunu sizler de basın olarak bu işin içindesiniz. Biz yıllarda sizlerle beraber mücadele verdik. Bu mücadeleyi verirken niye verdik. Bunlar Kamunun ve Devletin önemli stratejik kurumlarıdır. Biz bunları özel sektöre, birilerine kaptırmayalım. Biz bunu şeker-iş Sendikası olarak da yıllarca bunun üzerine bir çalışma yaptık. Biz şunu gördük. Dünyada hiçbir ülkede şahsa satılan özelleştirme adı altında hiçbir şeker fabrikası görmedik. Diğer ülkelerde ve gördüğümüz yani pancardan şeker elde eden için söylüyorum.  Bizim yaptığımız incelemelerde genelde bu sektörde şöyle bir özelleştirme gerçekleştirilmiş. İşin içerisinde bir bir üçlü bir sacayağı oluşmuş. Bu işin içerisinde işçi var.   Devlet var.  Çiftçi var.  Bu şekilde bir özelleştirme modeli yapılmış.  Ama hiçbir zaman şahsın inisiyatifine bırakılmamış. Niye şahsın insafına bırakılmamış,  Çünkü bu kurumlar yüzbinlerce insanı ilgilendiren kurumlardır, şahısların inisiyatifine bırakmak doğru değil” diyerek görüşlerini dile getirdi.

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz  

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR