Sağlık
Giriş Tarihi : 08-01-2016 19:23   Güncelleme : 08-01-2016 19:23

5 Yasinda 4 Kisiye Umut Oldu

Kahramanmaras'ta geçirdigi trafik kazasinda agir yaralanan ve kaldirildigi hastanede beyin ölümü gerçeklesen 5 yasindaki Gizem Simsek'in ailesi kizlarinin organlarini bagisladi

5 Yasinda 4 Kisiye Umut Oldu


27 Aralik 2015 tarihinde Namik Kemal Mahallesinde baba Selehattin Simsek ve üçü kiz biri erkek çocuklarina markete alisverise gittikleri sirada kaldirim üzerinde kontrolden çikan bir otomobil çarpti.
Çarpmanin siddetiyle baba Selahattin Simsek ile çocuklari yaralandi. Yaralilardan durumu agir olan Gizem Simsek'in kaldirildigi Necip Fazil Sehir Hastanesi yogun bakim servisinde 12 gün sonra beyin ölümü gerçeklesti. Kizlarinin beyin ölümü gerçeklesmesiyle baba Selehattin Simsek ve ailesi organlari bagislama karari aldi.

6 saat süren ameliyat sonrasi küçük Gizem'in kalbi Ankara'ya havayoluyla gönderilirken, böbrekleri Adana ile Gaziantep'e, karacigeri ise Malatya'ya karayoluyla gönderildi.

Organ nakli hakkinda bilgi veren Adana Baskent Üniversitesi Organ Nakil Sorumlusu Doç. Dr. Kenan Çaliskan, organ bagisinin önemine dikkat çekerek, "Bütün ekip olarak bu is için seferber durumda. Ülkemizde organ bagisina çok sayida ihtiyaç var. Ülkemizde maalesef organ bagisi çok az yapilmaktadir. Bilhassa topraga giden birçok organ var. Bunu lütfen herkes kendisinin de bir gün organa ihtiyaci olabilecegini düsünerek yaklasirsa daha faydali olacaktir., Milletimiz hayirsever bir millettir. Bu konuya hassasiyet göstereceklerinden eminim. Organ bagislariyla yavrularimizin, insanlarimizin yüzü gülsün istiyoruz" dedi.
Kizinin organlarinin sevk islemini adim adim takip eden baba Selehattin Simsek ise, "Organ bagisi için gereken hassasiyeti gösterdik. Organ naklinin yayginlasmasini istiyorum. Insallah verdigimiz organlarla insanlar hayat bulur. Kizim Gizem'in organlariyla insallah yasamayi sürdürürler. Böylelikle kizimin sayesinde onlar hayat bulur" diye konustu.