Malatya
Giriş Tarihi : 02-10-2017 18:17   Güncelleme : 02-10-2017 18:17

5 Bin 500 Yillik Bir Tapinak Var

Vali Ali Kaban Arslantepe Höyügü’nde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldi. UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasi geçici listesindeki Arslantepe Höyügü’nde duvarlarinda renkli figürler islenmis kerpiçten sarayi, 5 bin 500 yillik geçmise sahip tapinagi, kazilarda elde edilen kiliç ve mizraklariyla, binlerce mühür baskisi ve metal eserleriyle, Malatya Krali Tarhunza ile 2 aslan heykeli bulunuyor

5 Bin 500 Yillik Bir Tapinak Var

Vali kaban Arslantepe Höyügü’nde incelemelerde bulundu. Vali Kaban’i Il Kültür ve Turizm Müdürü Levent Iskenderoglu, Arslantepe Höyügü Kazi Heyeti Baskani Prof. Dr. Marcella Frangipane ve kazi heyeti karsiladi. Il Kültür ve Turizm Müdürü Iskenderoglu Arslantepe Höyügü hakkinda Vali Kaban’a bilgiler verirken Kazi Heyeti Baskani Prof. Dr. Frangipane’de kazi çalismalari hakkinda bilgiler verdi.

5 BIN 500 YILLIK GEÇMISE SAHIP TAPINAK

Müdür Iskenderoglu, höyük girisinde höyük hakkinda Vali Kaban’a bilgilendirmelerde bulunarak, ilk sehir devleti olan Arslantepe Höyügü’nün UNESCO’nun Dünya Kültür Mirasi geçici listesinde bulundugunu, duvarlarinda renkli figürler islenmis kerpiçten sarayi, 5 bin 500 yillik geçmise sahip tapinagi, kazilarda elde edilen kiliç ve mizraklariyla, binlerce mühür baskisi ve metal eserleriyle, Malatya Krali Tarhunza ile 2 aslan heykeli ile Anadolu topraklarinin zengin tarihi kültürünü yansitan önemli bir kazi alani ve höyük oldugunu belirtti. Müdür Iskenderoglu, ayrica Kral Tarhunza ile 2 aslan heykelinin asillarinin Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilendigini ve ayni malzemeden yapilmis birebir kopyalarinin ise höyük girisine yerlestirilerek burada sergilendigini ifade etti.

VALI KABAN’A BILGI VERILDI

Vali Kaban’in höyük içerisinde yaptigi incelemeler sirasinda da Kazi Heyeti Baskani Prof. Dr. Frangipane, burada kazi çalismalari sürdürülen yapinin dünyanin en eski kerpiç sarayi oldugunu belirterek geçtigimiz yil M.Ö.  3 000’li yillara ait oldugu tahmin edilen kerpiç tahtin gün yüzüne çikarildigini söyledi. Prof. Dr. Frangipane, Duvar resimleri hakkinda Vali Kabana bilgiler verirken yapilan kazi çalismalari ve buluntular hakkinda da detayli bilgilendirme de bulunarak kazi çalismalarinin itinali bir sekilde sürdürüldügünü ifade etti.

Vali Kaban, verilen bilgiler için yetkililere tesekkür ederek yapmis oldugu bu ziyaretle Anadolu tarihinin bir bölümü hakkinda yerinde bilgi sahibi oldugunu, bundan da büyük bir memnuniyet duydugunu ifade etti.