Malatya
Giriş Tarihi : 12-11-2021 18:17   Güncelleme : 12-11-2021 18:17

4,7 Şiddetindeki Deprem Korkuttu

Pütürge ilçesi Bölükkaya merkezli yaşanan 4,7 büyüklüğündeki deprem paniğe yol açtı. Dün saat 12.19’da yaşanan 4.7 büyüklüğündeki deprem, başta Elazığ olmak üzere, Adıyaman, Şanlıurfa, Diyarbakır'dan da hissedildi.

4,7 Şiddetindeki Deprem Korkuttu

Kısa süreli paniğin yaşandığı deprem sonrası sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Vali Aydın Baruş, şu ana kadar kendilerine intikal eden olumsuz bir durumun olmadığını belirterek, “Depremden etkilenen bölgede İl AFAD Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerimizce saha tarama çalışmaları yapılmaktadır” dedi.

Depremin ardından merkez üssü olarak açıklanan Bölükkaya Mahallesinde incelemelerde bulunan Pütürge Belediye Başkanı Mikail Sülük, şuana kadara bir olumsuzluğun yaşanmadığını söyledi. Tüm Pütürgelilere geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Sülük, “Çok şükür bir olumsuzluk yaşanmadı. Sahada irtibatlarımız devam ediyor ama kısa süren şiddetli bir deprem olduğu için inşallah bir olumsuzluk yaşanmamıştır. Depremden etkilenen tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” şeklinde konuştu.

ALUÇLU,” KORKULACAK BİR ŞEY YOK”

Sarsıntı sonrası açıklamalarda bulunan İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, sarsıntıların artçı olduğunu belirtti. Korkulacak bir sarsıntının yaşanmadığını kaydeden Aluçlu,” Öncelikle Malatya’ya geçmiş olsun.  AFAD 4,7 büyüklüğünde açıkladı. Kandilli 4,8 olarak ifade etti.  Pütürge de biliyorsunuz ana deprem olmuştu bu artık ana depremi artçıları olarak karşımıza çıkıyor fakat şöyle bir şey daha çok yeni bir veri bu. Biraz daha veriler gelirse gerçekten artçı mıdır, yoksa Erkenek Segmentinin öncüsü müdür, onlara daha sonra karar vereceğiz.  Ama şuan gördüğümüz kadarıyla bu Pütürge ana depreminin artçısı olarak gözüküyor.  Fay hattımız Doğu Anadolu fay hattı. Bu fay üzerinde işte 6.8 sivrice deprem olmuştu. Pütürge Segmentinin oturmasıyla alakalı.” sözlerini kullandı.

AĞIR HASARLI BİNALARDAN KORKMALI!

Malatya genelinde 5 bin 339 ağır hasarlı bina olduğunu ve bu binalarda yaşayan insanlar için bu durumun riskli olabileceğini vurgulayan Aluçlu;”AFAD ’ın 4.7 büyüklüğünde dediği kandillinin 4.8 dediği bu deprem daha önceki depremlerde hasar almış binalar için çok sıkıntılı bir durum. Orta hasarlı ağır hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımız varsa onlar için daha büyük sıkıntılı bir durum. Pütürge bölgesinde konutlar yapıldı ama tamamı geçemedi o konutlara henüz. yani vatandaşların bir kısmı hala evlerde yaşıyor etiketlerinde yaşıyor hala çadırlarda ya da konteyner kentlerde yaşıyor konteynırlarda yaşıyor. Bu artçı deprem büyük bir deprem.  Yani normalde artçının bu kadar büyük olması çok fazla karşımıza çıkmadı şu ana kadar.” ifadelerine yer verdi.

>> Ebubekir Atilla