Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-03-2021 07:07   Güncelleme : 20-03-2021 07:07

4,5 Milyarlık Yatırıma Teşvik!

Malatya’da 2020 yılı teşvik yılı oldu. Toplam 4 Milyar 530 Milyon TL’lik yatırımı öngören 94 Projeye teşvik belgesi verildi. Bu yatırımlar kapsamında 8 bin 112 kişiye istihdam sağlanacak. Malatya gerçekleştirilen teşviklerle hem sanayi hem de hizmet alanında şaha kalkacak

4,5 Milyarlık Yatırıma Teşvik!

 

Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2020 yılında Malatya’ya yapılan teşvikleri anlattı. Deprem ve Pandemiye rağmen Malatya’daki 94 proje için 4 Milyar 530 Milyon TL teşvik belgesi hazırlandığını kaydeden Milletvekili Çakır, projelerin hayata geçmesiyle birlikte 8 bin 112 kişiye istihdam sağlanacağını belirtti.

İmalat sektöründe gelecek yıllar için büyük fayda sağlayacak projeler için 2020 yılında 70 proje için teşvik belgesinin hazırlandığını belirten Milletvekili Çakır,” Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2020 yılında Malatya’daki 94 yatırıma “teşvik belgesi” verildi. Belge alan projelerin projelerin öngördüğü sabit yatırım tutarı 4 Milyar 530 Milyon TL oldu. Bu yatırımlar kapsamında 8 bin 112 kişiye istihdam sağlanacak.  Teşvik Belgesi alan yatırımların 70’ ini imalat sektörü oluşturdu. Onu 11 adetle Hizmet sektörü, 5’er adetle Tarı ve Enerji sektörü yatırımları takip ederken, Balıkçılık yani Su ve Su Ürünleri Sektöründe 1, Madencilik Sektöründe ise 2 yatırıma destek verildi. Yeni yılın ilk ayında ise 107 Milyon 693 bin 125 TL’lik yatırımı öngören 6 proje için yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Bu projelerinde hayata geçmesi ile birlikte 736 kişilik istihdam daha sağlanmış olacak.” dedi.

“MALATYA GELECEĞE SAĞLAM YATIRIMLAR İLE HAZIRLANIYOR”

Ak Parti hükumeti döneminde Malatya’nın Cumhuriyet tarihine görmediği yatırımlara kucak açtığını kaydeden Çakır, kentin geleceğe sağlam yatırımlar ile hazırlandığını belirtti. Ülke ekonomisinin her geçen gün iyileştiğine ve sağlam adımlar ile refah seviyesinin yükseltileceğine değinen Çakır, şu ifadelere yer verdi,” Ak Parti olarak iktidara geldiğimiz ilk günden bu yana hem üretimin artırılması, hem de istihdamın genişletilmesi için elimizi değil, bedenimizi taşın altına koyduk. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ‘ Sağlam yatırım, sağlam gelecek’ diyerek hem Türkiye’yi hem de Malatya’yı geleceğe sağlam adımlarla taşıyacağız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın teşvik programları ile Malatya’mıza 4,5 Milyar liralık yatırıma kavuşmasını sağladık. İnşallah bundan sonraki süreçte de evlatlarımız, gençlerimiz için iyi bir gelecek inşa edeceğiz. Yaparsa Ak Parti yapar.”

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER