Siyaset
Giriş Tarihi : 09-03-2012 14:32   Güncelleme : 09-03-2012 14:32

"4+4+4 toplumda egitim barisini saglayacaktir"

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Baskani ve AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Findikli, uygulamasi, "4+4+4 kesinlikle toplumda egitim barisini saglayacak, egitim çesitliligini saglayacak, egitim alma özgürlügünü artiracak bir yapilanmadir” dedi

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Baskani ve AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Findikli, uygulamasi, "4+4+4 kesinlikle toplumda egitim barisini saglayacak, egitim çesitliligini saglayacak, egitim alma özgürlügünü artiracak bir yapilanmadir” dedi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Baskani ve AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Findikli, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birligi ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi'ni ziyaret etti.

ESOB Baskani Sevket Keskin ve ESKKK Baskani Ali Evren ile bir araya gelen Findikli, ziyareti esnasinda yaptigi konusmada egitim sistemi ve Intibak Yasasi'na degindi.

AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Findikli, "4+4+4" uygulamasinin egitim barisini getirecegini ifade ederek, "28 Subat döneminde özellikle Imam Hatiplerin önünü kapatmak adina 8 yillik kesintisiz ve zorunlu egitimi bu topluma dayatmak suretiyle toplumdaki egitim barisi bozulmustu. Her darbeyle oldugu gibi 28 Subat'la da hesaplasmalar kaçinilmazdir. Toplum adina, toplumun menfaatlerinin disinda yapilmis ne varsa bunlar temizlenecektir. "4+4+4" uygulamasi, kesinlikle toplumda egitim barisini saglayacak, egitim çesitliligini saglayacak, egitim alma özgürlügünü artiracak bir yapilanmadir. Sonuna kadar bunu destekliyoruz. Çocuklarimiz ilk 4 yilda ilkokulu 5. yildan sonra baslatiyoruz, ilk 4 yilda temel egitimleri alacaklar. Ikinci 4 yil yine zorunlu olacak. Ama istedikleri bölümlerde devam etme sanslari olacak. Orada meslekle ilgili ön tespitler yapilacak, 8 yildan sonrada gerek liseye gerekse endüstri meslek liselerine gerekse de Imam Hatip liselerine daha rahat geçis yapma imkanlari olacak. Dünyada bu is nasilsa öyle devam edecek" dedi.  

 

“Almanya'da meslek lisesi mezunlarinin orani yüzde 67”

Liseyi bitiren her gencin bir meslek sahibi olmasi gerektigine isaret eden Findikli, sunlari aktardi: "Almanya'da meslek lisesi mezunlarinin orani yüzde 67, geriye kalan diger kisim ise lise ve dengi okullar okuyorlar dolayisiyla çocuklarimizin simdi görüyoruz liseyi bitirmis, ne is yaparsin diye soruyorum, ‘Biz her isi yapariz. Aman bize is bul’ diyorlar. Liseyi bitirmis adami ya hademe, ya çöpçü ya da temizlikçi yapiyorsunuz. Yazik günah. Bunlarin her birinin mesleginin olmasi gerekiyor. Organize Sanayi Bölgesi'nde nitelikli eleman istiyorlar. Halk günü yapiyoruz, toplanti gerçeklestiriyoruz, bütün herkes bizden is istiyor. Organize Sanayi Bölgesi'ne gönderiyoruz, çalismak istemiyorlar. Farkli nedenler ileri sürüyorlar. Biz bu isi böyle çözemiyoruz. Dolayisiyla gençlerimiz, lise çagina gelip okulu bitirdiklerinde herkesin kolunda altin bir bilezigin olmasi gerekiyor. Onun için bu yasa fevkalade önemlidir. Hem ülkemizin gelecegi açisindan hem ara elemanlarin yetismesi açisindan hem de nitelikli insanlarin yetismesi açisindan ve en önemlisi de insanlar hangi ilmi ögrenecekse, onu seçme özgürlüklerini onlara vermek suretiyle bu kanunu destekliyoruz."

Intibak Yasasi'na da deginene Findikli, "Intibak Yasasi'nda bildiginiz gibi 2000 yilindan önce bu kademelerle ve ödenen primlerle ilgili çok farkliliklar vardi. Ayni evsafta emekli olmuslar, farkli farkli maaslar aliniyordu. Bunun intibaklarini yaptik. Yani bu bir zam degil, bu bir intibak çalismasiydi. Onlari birbirleriyle esitledik. Maaslardaki bu farkliliklar düzelmis olacak" diye konustu.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Baskani Ali Evren, "4+4+4" uygulamasiyla sanayi sitesindeki çiraklarimizin önü açilacaktir. 1995’te bin 830'un üzerinde Malatya'da esnaflarimizin çiraklari oldugu halde 2020-2011 ögretim yilinda 700 civarinda çirak görünüyor. Yani 10 kisiden 1 kisiye çirak düsüyor. Meslek okullari bitmistir. Milli Egitim'de yeni çikacak kanun ve yönetmeliklerle mesleki okullara önem verilmesini arz ediyoruz" seklinde konustu.

 Findikli'ya ziyaretinde; AK Parti Malatya Il Baskani Bülent Tüfenkci, AK Parti Malatya Il Baskan Yardimcisi Murat Turgut ve TSO Baskan Vekili Siddik Özdemir'de eslik etti.