Siyaset
Giriş Tarihi : 14-09-2012 15:10   Güncelleme : 14-09-2012 15:10

“4+4+4 gerçegi dert+dert+dert’dir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Egitimdeki 4+4+4 yasasi simdiden dert +dert+ dert yasasina dönüsmüstür” iddiasinda bulundu.

“4+4+4 gerçegi dert+dert+dert’dir”

Parti binasinda, parti yöneticileriyle birlikte basin açiklamasi yapan CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “Okullar açildi, 1. siniflar okula basladi. Adeta bir dizinin ilk bölümlerini izliyoruz. Bu diziyi aileler izliyor, egitimciler , ögretmenler izliyor, ögrenciler izliyor. Ve hiç birimiz bu kadar karmakarisik, kafa karistirici bu diziyi çözemiyoruz. Elbette önümüzdeki hafta dizinin ikinci bölümünü birlikte izleyecegiz. Egitim ögretim tamamiyla baslamis olacak" dedi.
Birinci siniflarda gördükleri tabloya hiç sasirmadiklarini belirten Kiraz, söyle konustu: "Tam da bekledigimiz gibi bes yasindaki çocuk okula baslamis, iki saat okulda kalmasi dahi mümkün görünmüyor. Yine bu bes yasindaki çocuk, yedi yasindaki çocukla birlikte ayni sirayi paylasiyor. Bes yasindaki çocuk fiziksel olarak gelismemis, kalem tutamayacak, yazi yazamayacak, destek almadan tuvalet gibi ihtiyaçlarini gideremeyecek. Zaten uzun süre okuma-yazma ögrenemeyecek. Bir yil böyle iskence ile geçecek. Okuldan soguyacak, özgüvenini kaybedecek. Yine ayni sirayi paylasan yedi yasindaki çocukta büyük bir haksizliga ugruyor. Bu ögrencide mecburen okuma yazmayi çok geç ögrenecek ve o da egitimden soguyacak, heyecanini, hevesini yitirecek. Zaten ders disi gelisim için de uygun bir tek okul dahi yok” 
Egitimdeki 4+4+4 yasasinin simdiden dert + dert + dert yasasina dönüstügünü anlatan Kiraz, sunlari söyledi: "AKP, hâla 4+4+4 ile zorunlu egitimi 12 yila çikardigini iddia ede dursun, halki aldatmaya çalissin. Halka yalan söylesin. Gerçekler bütün okullarda gün gibi ortada. Iste bu dizinin adi 4 + 4 + 4 gerçegi. Senaryoyu yazanlar; egitim politikasi ile hiç ilgisi, alakasi olmayan, tamamen bir siyasi proje olan bu yasayi yürütme hesabini yapan Milli Egitim Bakani, AKP Yetkilileri ve Basbakan. Magdurlari ise; bes yasinda okula baslamis ürkek çocuklar. Her anlamda kuskulu, endiseli anne ve babalar, nasil egitim verecegine sasirmis ögretmen ve egitimciler ve tüm bu durumlar karsisinda çaresiz kalmis okul müdürleri ve yöneticileri. Biz bu gerçek karsisinda susmayacagiz, yorulmayacagiz, vazgeçmeyecegiz ve bu yasanin olumsuz sonuçlarini hep gündemde tutacagiz. Halkla birlikte olacagiz.Velinin, ögretmenin yaninda olacagiz. Onlarin hakkina sahip çikacagiz ve en önemlisi de çocuklarimizin gelecegine sahip çikacagiz”
Onlarin bir belirsizlige teslim edilmesine asla izin vermeyeceklerini anlatan
Kiraz, açiklamasini söyle tamamladi: "Bu konuda her okulda görevli yöneticilerimiz belirlenmistir. Buradan Malatyalilara sesleniyorum.
Bu sorun sadece Cumhuriyet Halk Partililerin sorunu degil. Ayni problemleri hangi siyasi düsüncede olursa olsun tüm halkimiz yasiyor.Bütün Malatyalilarin bu anlamda yasadigi sorunlari partimize bildirmesini istiyor ve el birligiyle bu karmasik egitim sistemi ile mücadele edelim diyoruz.
Nesillere vurulan bu darbeyi ortadan kaldiralim, gerçekten bilimsel, demokratik, laik bir egitim sistemini olusturalim.“