Malatya
Giriş Tarihi : 08-04-2016 19:36   Güncelleme : 08-04-2016 19:36

44 Yazar ve Sair Malatya’da Bulustu

Malatya Büyüksehir Belediyesi Dünya Barisi ve Çocuk Haklari için kendi alaninda ünlü 44 yazar ve sairi Malatya’da bulusturdu. Il genelinde çesitli okullara dagilan yazarlar ögrencilerle sohbet edip onlarin sorularini cevaplandirdi

44 Yazar ve Sair  Malatya’da Bulustu

 

Kültür ve Sosyal Isler Dairesi tarafindan organize edilen proje kapsaminda Malatya’ya gelen 44 yazar ve sair, Malatya Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir tarafindan verilen kahvaltida bir araya geldi. Verilen kahvalti sirasinda kisa bir konusma yapan Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, konuklari Malatya’da agirlamaktan dolayi onur duyduklarini belirterek, projeye desteklerinden dolayi sair ve yazarlara tesekkür etti.

ÇAKIR YAZARLARI FUARA DA DAVET ETTI

Malatya’nin tarih ve medeniyet alaninda kadim bir sehir oldugunu kaydeden Baskan Çakir, “Malatya, tarihi ve cografi güzellikleri kadar yetistirmis oldugu insanlari, devlet adamlari, sairleri, yazarlariyla da ünlü bir sehir. Okuma deyince Türkiye’de ilk akla gelen sehirlerden birinin Malatya olmasini arzu ediyoruz. Bu kapsamda düzenledigimiz organizasyonlar içerisinde Kitap Fuari önemli bir yer tutuyor. Bu fuar Türkiye’nin ilk üçünde olan bir fuar.  Bu yil düzenleyecegimiz fuara da 370 yayinevi katiliyor. 200 civarinda ulusal yazarimizi agirlayacagiz. Fuar’in düzenlendigi hafta, Malatyamiz’da adeta bir kültür haftasi yasaniyor. Simdiden bu fuarimiza hepinizi bir kez daha davet ediyorum” dedi.

AMACIMIZ ÇOCUKLARI KORUMAK

Malatya’nin kültürel anlamda gelismesi adina bu tür etkinliklere çok önem verdiklerini belirten Çakir, bu amaçla Büyüksehir Belediyesi olarak çok sayida tesis yaptiklarini söyledi. Çakir, “Yaptigimiz çok amaçli sosyal tesislerde gençlerimize yönelik, onlari egitmeye yönelik faaliyetlerimizi yogunlastiriyoruz. Bunlardan bir tanesi de ‘Kirmizi Hayatin Rengi Olsun’ projesi. Emegi geçenlere tesekkür ediyorum. Projemizin hedefi olan ögrencilerimize yönelik tema çok önemli. Kirmizi deyince akla kan ve siddet geliyor. Dolayisiyla su an dünyada çok büyük adaletsizlige siddete sahitlik ediyoruz. Belki asirlardir yasanan en büyük dramlardan bir tanesinin yasandigi dönemdeyiz. Bu dönem içerisinde kendimize düsen görev ve sorumluluk var. Biz de proje kapsaminda farkli etkinliklerle birlikte  amacimiz çocuklari korumak.  Çünkü siddet ve savasin oldugu ülkelerde en çok çocuklar etkileniyor. Dolayisiyla çocuklarimizin hayata gülümsemeleri, onlarin siddetten uzak kalmalari adina dikkat çekmek, farkindalik olusturmak istedik” seklinde konustu.

YAZARLAR ÖGRENCILERLE SOHBET ETTI

Baskan Çakir tarafindan düzenlenen kahvaltinin ardindan, Malatya genelindeki okullara dagilan 44 yazar ve sair, burada ögrencilerle biraraya geldiler. Düzenlenen program dogrultusunda ögrencilerle sohbet eden yazar ve sairler, ayrica ögrencilerden gelen sorulari da cevapladilar.