Malatya
Giriş Tarihi : 23-09-2021 18:28   Güncelleme : 23-09-2021 18:39

44 Bin Öğrenci Var Ama Yurt Kapasitesi 14 Bin

Malatya’da İnönü ve Turgut Özal Üniversitelerinde eğitim gören yaklaşık 45 bin öğrenci yurt ve kiralık ev sıkıntısı yaşıyor. Özel ve Devlet yurtlarının toplam kapasitesinin yaklaşık 14 bin olduğu kentte yaklaşık 27 bin öğrenci yüksek kiralara mahkum bırakılıyor. KYK yurtlarına yerleşen öğrenciler rahat bir nefes alırken, özel yurtlara yerleşen öğrenciler pahalılıktan şikayet ediyor. Ev kiralamak isteyen öğrenciler ise 900 TL ile 2000 TL arasında kira tarifesine mahkum bırakılıyor

44 Bin Öğrenci Var Ama Yurt Kapasitesi 14 Bin

Üniversiteli Öğrenciler 1,5 yıl sonra kampüslerine kavuşmanın heyecanını yaşarken, ev kiralarının yüksek olması ve yurt kapasitelerinin yetersiz olması nedeniyle barınma problemi yaşıyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleşen öğrenciler rahat bir nefes alırken, özel yurtlara yerleşen öğrenciler ise pahalılıktan şikayet ediyor. Ev kiralamak isteyen öğrenciler ise yüksek kiraları görünce bir adım geriye kaçıyor.

Deprem ve ardından Pandemi derken Malatya’da eğitim gören Üniversite öğrencilerini barınma telaşı sardı. Pandemiden dolayı Malatya’da 1,5 yıldır kapalı olan ve hizmet veremeyen yurtlar, bu sene fiyatları yükseltti. Malatya’da kişi sayısı ve imkânlarına göre yurt fiyatları 8 bin ila 20 bin lira arasında değişiyor. Öğrenciler öncelikli tercihleri olan KYK yurtlarının yetersiz olduğunu düşünüyor.

Malatya'da ev kiralarının son günlerde afaki artışı, öğrencilere daha çok yurt tercihi yaptıracak. Yurtlar da bu yıl geçtiğimiz yıllara oranla daha pahalı olacak. 2 yıldır kapalı kalan yurtlarda barınma ücreti arttı. Tercihe göre yurt fiyatları 8 bin ve 20 bin lira arasında değişiyor. Yemek, oda sayısı, yurtların fiyatlarının değişiklik göstermesini sebep oluyor.

KYK Malatya İl Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, kent genelinde öğrenci yurtlarındaki yatak kapasitesi 10 bin 472’ye çıktı. Bunlardan yaklaşık 6 bine yakını Kız öğrenciler için, geri kalanın ise Erkek Öğrenciler için tahsis edildiği öğrenildi. En son yapımı tamamlanan 2 bin kişilik Erkek Öğrenci Yurdu’nun kapasitesinin de dahil edildiği bu Yurtlar, yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte Yüksek Öğretim Kurularında eğitim gören öğrencilere hizmet verecek.

Malatya’da özel yurtların yatak kapasitesi ise yaklaşık 4 bin civarında seyrediyor. Pandemi ile birlikte 2 yıl kapalı kalan öğrenci yurtları yeniden eğitim ve öğretimin yüz yüze yapılması kararının ardından fiyat tarifelerini güncelledi. Kent genelinde öğrenci yurtlarında kalmak isteyenler 8 ila 20 bin TL arasındaki fiyatlarla kalacak yurt bulabiliyor. Yurt ücretleri ise oda sayısına, öğrenci yoğunluğuna, kampüse yakınlığına, verilen hizmetin niteliğine ve niceliğine göre değişiyor.

Kent merkezinde bölgesel olarak değişkenlik gösteren konut kiraları Çevreyolunun altında 800 TL ile 1500 TL arası değişirken, Çevreyolunun üstünde orta halli bir daire için istenen kira ücretleri 1200 TL ile 2500 TL arası seyrediyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER