Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 04:25
Advert

Advert

4 Ayda Bin 436 Trafik Kazası Meydana Geldi

Malatya’da 1 Ocak – 30 Nisan dönemini kapsayan yılın ilk 4 ayında 644 ölümlü ya da yaralanmalı ve 792 maddi hasarlı kaza meydana geldi. Bu kazalarda 13 kişi kaza mahallinde hayatını kaybederken Bin 59 kişi de yaralandı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre trafik kazalarının tamamına yakını sürücü kusurlarından kaynaklanıyor. Bunu yaya ve araç kusuru takip ediyor

Asayiş
Giriş Tarihi : 12-05-2022 07:08
4 Ayda Bin 436 Trafik Kazası Meydana Geldi

Trafik canavarının en çok can aldığı ay Nisan ayı oldu. Kent genelinde yılın ilk 4 ayına kıyasla en çok ölümlü kaza Nisan ayında meydana geldi. 1 Nisan-30 Nisan tarihleri arasında Malatya’da 374 ölümlü ya da yaralanmalı, 437 maddi hasarlı kaza meydana geldi. Bu kazalarda  607 kişi yaralanırken 7 kişi hayatını kaybetti.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre trafik kazalarının tamamına yakını sürücü kusurlarından kaynaklanıyor. Bunu yaya ve araç kusuru takip ediyor. Ölümlü yaralanmalı kazalara yol açan sürücü kusurları ise şöyle; Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak. Kavşak, geçit ve kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak. Arkadan çarpma. Doğrultu değiştirme dönüş kurallarına uymamak ve ışık ihlali.

EMNİYET KEMERİ HAYAT KURTARIYOR

Trafik kazalarının neredeyse tamamında kazazedelerin emniyet kemeri taktıkları için kazadan hafif sıyrıklarla kurtulduğu gözlemlendi. Yasal zorunluluğu ve cezai yaptırımlarına rağmen sürücülerin birçoğu emniyet kemeri kullanmayı alışkanlık haline getirmemekte direniyor. Oysa, pek çok kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan trafik kazalarında çoğunlukla emniyet kemeri kurtarıcı oluyor. Emniyet kemerini kullanmayan kişiler ise hayatını kaybedebiliyor veya ciddi hasarlar alabiliyor. Yaşanan trafik kazaları ve nedenleri ile ilgili yapılan araştırmalarda, kazaların büyük bir kısmında emniyet kemeri takan kazazedelerin hafif yaralanmalarla kurtulduğu görülüyor.

Emniyet kemeri kullanılmadığında kişiler çarpmanın etkisiyle birlikte savrulup zarar görebilecekleri gibi araç dışına da savrulabiliyor. Bu durumda zarar gören sadece sürücüler olmayabilir, seyir halinde sürücünün yanında bulunan kişiler de ağır bir şekilde yaralanabiliyor. Bu nedenle uzmanların kesin tavsiyesi emniyet kemeri kullanımı yönünde.

Malatya 2021 Yılı Trafik Kaza İstatistikleri

 
 

AY

Öl-Yar

Mad. Has

Ölü

Yaralı

 

Nisan

374

437

7

607

 

Mart

110

109

3

198

 

Şubat

86

112

0

131

 

Ocak

74

124

3

123

 

 

>> Ebubekir Atilla 

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR