Ekonomi
Giriş Tarihi : 08-07-2021 07:09   Güncelleme : 08-07-2021 07:09

3.OSB İle Birlikte 12 Bin Kişi İş Sahibi Olacak Dev İstihdam Yatırımı

Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, kamulaştırma faaliyetleri devam eden ve 1.Osb Müdürlüğüne bağlı 3.OSB için yer tahsisi taleplerinin yoğun olduğunu söyledi. Şuan için 36 farklı firmaya yer tahsisinin yapıldığını ve 12 firmanın faaliyete başlaması ile birlikte 5 bin kişinin istihdam edildiğini söyleyen Milletvekili Kahtalı,” 3.OSB alanında 380 firma yer tahsisi için sırada beliyor. Faaliyete girmesi beklenen 24 firma ve şuan faaliyete geçen 12 fabrika ile bu bölgemizde 12 bin kişi istihdam edilmiş olacak.” dedi

3.OSB İle Birlikte 12 Bin Kişi İş Sahibi Olacak  Dev İstihdam Yatırımı

Malatya Sanayisi destek bölgesinin getirdiği avantajlar ile yatırımcı ve sanayici şirketlerin gözdesi haline geldi. Yeni OSB bölgelerinin kurulma planları ve mevcut alanların genişletilmesi projeleri ile birlikte kent genelinde işsizliğin formülü yatırımlar ile çözülecek. Malatya Sanayisinde yatırımların artırılması ve Malatya’nın üretim üssü haline getirilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Ak Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı,” Malatya için önemli olan ekonomik faaliyetlere baktığımızda Tarım, Kayısı ve Sanayi üçlüsünü görüyoruz. Bizler de Ak Parti Hükumeti olarak bu iktidarda olduğumuz süre boyunca hem ülke ekonomisinin hem de Malatya ekonomisinin temel çözümlerini hayata geçiriyoruz. Malatya’da 3.OSB kuruluş çalışmaları buna en büyük örnek gösterilebilir. 12 Bin dönümlük bir alana kurulan 3. OSB Malatya'nın 25 Yıllık sanayi yatırımları ihtiyacını karşılayacak büyüklüğe sahip. Mevcut Organize Sanayi Bölgelerimizde 25 bine yakın vatandaşımız çalışıyor. 3.OSB projesi ile birlikte 12 bin çalışan bu çalışma alanlarında ter dökecek, ekonomiye katkıda bulunacak.” diye konuştu.

Malatya Organize Sanayi Bölgelerinde firmaların yer tahsisi taleplerinin karşılanamaz noktaya geldiğini belirten Milletvekili Kahtalı,” 3.OSB’de çalışmaları duyurduğumuzda ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile tekrar Malatya’nın 6. teşvik bölgesine alınması bu bölgeye sanayicilerin taleplerini yoğunlaştırdı. 3.OSB Bölgesinde yer tahsisi için 380 şirket sırada bekliyor. Bu rakama bakıldığında Malatya Sanayisinin potansiyelini görebiliyoruz. Allah’ın izniyle ilgili alanlarda kamulaştırma işlemlerini hızlandırarak bölgenin sanayi açısından cazibe merkezi haline gelmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Mevcut projelerin tamamlanması ve fabrikaların faaliyete girmesi halinde 12 bin kişilik istihdamın hayat bulacağını kaydeden Kahtalı,” Malatya’daki sanayilerimiz tamamıyla dolu halde. Bu doluluk nedeniyle yatırımcıların arsa taleplerini yerine getirmek için 3.OSB bölgesinde kamulaştırma çalışmalarımızı hızlandırdık. İlgili bölgede şuan Malatya TSO ve OSB Müdürlüğü kanalıyla 36 farklı firmaya yer tahsisi yapıldı. Bu firmalardan 12 tanesi elhamdülillah çalışmalarına başladı. 10 firma da inşaat çalışmalarını sürdürüyor. Diğer 14 firma ise şuan projelerini bitirmek üzereler. Faaliyete giren firmalarımızda 5 bin vatandaşımız istihdam edildi. Geriye kalan 24 firmanın da faaliyete girmesiyle birlikte istihdamı sağlanan kişi sayısı inşallah 12 bin kişiye çıkarılacak.” sözlerini kullandı.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER