Genel
Giriş Tarihi : 31-10-2013 14:31   Güncelleme : 31-10-2013 14:31

34 milyon aboneye 60 TL'si geri ödenebilir

Tüketici Hakem Heyeti, EPDK'nin bir aboneye, 60 TL kayip-kaçak bedeli ödemesini kararlastirdi. Karar emsal olusturursa 2 milyar TL ödeme gündeme gelecek.

34 milyon aboneye 60 TL'si geri ödenebilir

Basaksehir Tüketici Hakem Heyeti,  milyonlarca  abonenin büyük tepkisini çeken  elektrikte  kayip kaçakta ilgili sektörde bomba gibi düsen bir karar aldi. Heyet, Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) bir aboneye, 60 TL kayip-kaçak bedeli ödemesini kararlastirdi.

Kurum, ödemeyi yapti. Elektrikte kayip-kaçak bedeliyle ilgili tartismalar ve bu konuda açilan davalar her gün yeni bir boyut kazaniyor. Kayip-kaçakla ilgili gündeme gelen son kararla birlikte fatura bu kez, mevzuatin sahibi olan EPDK'ya kesildi.

Habertürk'ün haberine göre; Istanbul'da yasayan bir vatandas, elektrik faturasi üzerinden tahsil edilen kayip-kaçakla ilgili olarak Basaksehir Tüketici Hakem Heyeti'ne hizmet aldigi dagitim sirketi aleyhine basvuru yapti. Heyet, dagitim sirketinin EPDK'nin mevzuatini uyguladigini belirterek talebi reddetti.

EPDK ALEYHINE KARAR

Abone, bu karar üzerine yeni bir basvuru yapti. Bu kez, EPDK'yi ve Kurum'un mevzuatini, sikayetine ve istemine gerekçe gösterdi. Hakem heyeti, talebi ve iddialari inceledi.

Heyet, EPDK'ya, 'mevzuati sen çikardin. Vatandasa, sikayete konu faturadaki kayip-kaçak bedelini öde' yönünde kritik bir karar aldi.

60 TL'YI ÖDEDI

Bu karar, elektrikte kayip-kaçak uygulamasinda bir ilk olarak yerini aldi. Hakem heyetlerinden daha önce elektrik dagitim sirketlerinin kayip-kaçak bedelini ödemesi yönünde kararlar çikmisti.

EPDK, Tüketici Hakem Heyeti'nin isaret ettigi biçimde sikayetçi aboneye 60 TL'lik (sikayete konu faturadaki) kayip-kaçak bedelini ödedi. EPDK, zaman yitirmeden yargi sürecini isletti. Kararin iptali istemiyle 'Bakirköy Tüketici Mahkemesi'nde dava açti. EPDK ve sektörde büyük yanki uyandiran kararin davasi, subat ayinda görüsülecek.

EMSAL OLURSA 2 MILYAR TL ÖDEME GÜNDEME GELECEK

Basaksehir Tüketici Hakem Heyeti kararinin 'emsal' olusturmasi halinde EPDK'nin 34 milyon elektrik abonesine ayri ayri kayip-kaçak bedeli ödemesi gündeme gelebilir. Kayip-kaçak bedeli tutarlari aboneye göre degisiyor. Her bir aboneye ortalama 50-55 TL ödenmesi halinde ödenecek tutar 2 milyar TL'ye yaklasiyor.haber 7