Genel
Giriş Tarihi : 01-01-2017 19:50   Güncelleme : 01-01-2017 19:50

34 Deas’li Terörist Öldürüldü

Suriye'de sürdürülen Firat Kalkani Harekati'nda yasanan çatismalarda 34 DEAS’li terörist etkisiz hale getirilirken, 3 muhalif yaralandi

34 Deas’li Terörist Öldürüldü

Türk Silahli Kuvvetleri tarafindan DEAS basta olmak üzere terör örgütlerinin olusturdugu tehdidi bertaraf ederek hudut güvenligini artirmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadiyla 24 Agustos 2016 tarihinde baslatilan Firat Kalkani Harekâti, Türkiye’nin uluslararasi hukuktan kaynaklanan haklari ve BM Sözlesmesi'nin 51’inci maddesinde yer alan mesru müdafaa hakki ile BM’nin DEAS’la mücadeleye yönelik almis oldugu kararlar çerçevesinde sürdürülüyor. Genelkurmay Baskanligindan yapilan açiklamada harekatin 131. günündeki gelismeler su sekilde açiklandi:

“17 BINA IMHA EDILMISTIR”

“Muhalif unsurlardan olusan Özel Görev Kuvvet Gruplari tarafindan havadan ve karadan saglanan yogun ates destegi ile El Bab’in ele geçirilmesine yönelik planli harekâtin icrasina devam edilmistir. Hedef tespit vasitalari ile tespit edilen 166 DEAS terör örgütü hedefi ates destek vasitalari ile ates altina alinarak terörist unsurlar üzerinde sürekli bir baski saglanmis, Özel Görev Kuvvet Gruplarinin harekât alanindaki faaliyetleri kolaylastirilmis, DEAS TÖ mensuplarinca kullanilan bazi hedefler de imha edilmistir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafindan Bab, Bzagah, Suflaniyah ve Shamaviyah’da bulunan 17 DEAS terör örgütü hedefine yönelik düzenlenen hava harekâti sonucunda barinma, savunma ve silah mevzii olarak kullanilan toplam 17 bina imha edilmistir. Gün içerisinde yasanan çatismalarda 3 muhalif yaralanmis, 34 DEAS terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmistir. DEAS terör örgütünden temizlenen bölgelerde muhaliflere destek saglayan patlayici madde tespit ve imha timlerimiz tarafindan 1 mayin ve 23 EYP imha edilmis, harekâtin basindan bugüne kadar çogu tuzaklanmis 2 bin 579 EYP ve 43 mayin kontrollü olarak etkisiz hale getirilmistir. Türk Silahli Kuvvetleri, bölgede yasayan sivil halkin zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.”