Malatya
Giriş Tarihi : 17-06-2013 20:11   Güncelleme : 17-06-2013 20:11

30 yillik rüya gerçek olacak

Yaygin Belde Belediye Baskani Irfan Karatas, beldenin 30 yillik rüyasinin gerçeklesecegini Yaygin göleti ile sulama sorununun sona erecegini belirtti

30 yillik rüya gerçek olacak

Yerlesimin daginik olmasinin hizmeti götürme verimliligini düsürdügünü anlatan Yaygin Belde Belediye Baskani Irfan Karatas,  sunlari söyledi: “Yaygin Belde belediyesi yüz ölçümü olarak Malatya’nin en genis belde belediyelerinden biridir. Sinirimiz Elâzig asfaltinin 3’üncü kilometresinden basliyor, Adiyaman’a ve Siro çayina kadar devam ediyor. Genis bir alana hizmet götürmekteyiz. Belde halkinin kent merkezine göç etmesi ve yerlesimin daginik olmasi götürülen hizmetin verimliligini azaltmaktadir”.

Irfan Karatas,  “Beldemizin 30 yillik rüyasi olan yaygin göleti var, haziran ayi içinde göletin temelinin atilmasi planlanmakta. Bizimle beraber Beydagi beldesi, Tokluca köyü ve yakindaki köylerin tamami sulanacak. Göletle birlikte sulama suyu ile ilgili problemlerimizi halletmis olacagiz” dedi.

20 BIN METRE SEBEKE HATTI DÖSENDI

Merkezden beldeye su tahsisi edildigini belirten Irfan Karatas,  “Içme suyunda sikintimiz vardi. Onu da Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir bize merkezden saniyede 6 litre su tahsis etti. Biz su depomuzu yaparak, gelen içme suyunu vatandasimiza tahsis edecegiz. Içme suyunda 17 bin metre ana sulama suyu sebekesi dösedik. Ara sebekelerle birlikte 20 bin metre içme suyu sebekesi dösedik. Su anda içe suyu sikintisi olan münferit yerler var, nedeni kot farki ve yerlesimin daginik olmasindan kaynaklanmakta” seklinde konustu.

BELEDIYE ÇEVRE KIRLILIGINDEN KURTARACAK

Kanalizasyon için bu yil ihaleye çikilacagini aktaran Baskan Karatas, “ Malatya Belediyesi çok güzel bir hizmet yapti. Ana kolektörden Üniversite hattindan, Çiftlikten bizim beldeye kadar ana kolektörü getirerek, bizden çikan atik sulari ana kolektörden aritma tesisine ileterek bölgeyi çevre kirliliginden kurtaracak” diye konustu.

KAPALI HALI SAHA YAPILACAK

Baskan Karatas,  sunlari kaydetti, “Seküler bölgesinde ikinci kat asfalt yapacagiz. Kulusagi, Molla Hasan’da da bir yol genisletme çalismamamiz olacak, su anda kimi yollarimizda bakim ve onarim çalismasi devam etmekte. Engebeli bir bölgede olmamizdan dolayi kimi yerlerde yola moloz akimi olmaktadir. Bunu önlemek için çalismalar yapacagiz, kimi yerlerde istinat duvarlari örecegiz. Gençlerimize çok güzel bir hali saha kazandiracagiz. Hali sahanin projesi bitti, 250 milyar kesif bedeli var. 100 milyar lirayi Il Özel Idare kaynaklarindan ayirdilar. 150 milyar liralik bir kaynak eksigimiz var, onu da en kisa zamanda tedarik ederek gençlerimize çok güzel bir kapali hali saha kazandirmis olacagiz.”