Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
29 MAYIS Pazar 12:42
Advert

Advert

30 Bin Tavuk Telef Oldu

Yoğun kar yağışı ile birlikte biriken karlar tavuk çiftliğinin çatısını çökertti. 30 bin tavuk telef olurken, üretici 1,5 Milyon TL’lik zarara uğradı.

Malatya
Giriş Tarihi : 19-01-2022 13:20   Güncelleme : 19-01-2022 15:37
30 Bin Tavuk Telef Oldu

Malatya’da 2 gündür etkisini gösteren kar yağışı 800 bin nüfuslu kentte hayatı felç etti. Kar yağışının yarım metreyi aştığı Duranlar Mahallesinde, bir kümesin çatısı yükü kaldıramadı çöktü. Kümeste 22 günlük 30.000 (otuz bin) tavuk telef oldu. Kümesin kar yükünden dolayı çökmesiyle birlikte üreticinin yaklaşık1 Milyon 500 bin TL'lik zarara uğradığı öğrenildi.

Kümes çatısının çökmesiyle birlikte büyük bir kayıp yaşadıklarını aktaran Üretici Feyzullah Vurmaz, ”zaten sıkıntılar içerisinde bu işi yapmaya çalışıyorduk. Çatının çökmesiyle birlikte 30 bin tavuğumuz telef oldu. Zararımızı nasıl kapatacağız, nasıl karşılayacağız bilmiyoruz.” dedi.

Olayın yaşandığı kümesi ziyaret eden Malatya Kanatlı Et Üreticileri Birliği Başkanı Serdar Yıldız ise, ”Akçadağ duranlar köyünde Feyzullah Vurmaz’ın kümesi yoğun kar yağışından dolayı kar yüküne dayanamadı. İçeride 22 günlük 30 bin adet hayvan var. Üreticilerimiz zaten ağır yük altındaydı. Üretim maliyetleri çok yüksekti. Artan maliyetlerin altında ezilen çiftçimiz, şimdi kar doğal afeti ile mağdur oldu. Yapacağımız çok fazla bir şey yok. Üreticimize geçmiş olsun dileklerimizde bulunuyoruz. Devletimizden mağdur olan bu üreticimize yardım istiyoruz.” diyerek, mağdur üreticiye destek verilmesini istedi.

>>Ebubekir ATİLLA 

Ebubekir AtillaEbubekir Atilla

YORUMLAR