Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-12-2013 12:29   Güncelleme : 19-12-2013 12:29

3 Tüketici Hakem Heyeti hizmet verecek

Malatya Tüketici Egitim ve Koruma Dernegi Baskani Ali Düzova, büyüksehirle birlikte 3 Tüketici Hakem Heyeti’nin ilde görev yapacagini, 2 bin liranin altindaki uyusmazliklara ilçe, 3 bin liranin altindaki uyusmazliklara Il Tüketici Hakem Heyeti’nin hizmet verecegini söyledi

3 Tüketici Hakem Heyeti hizmet verecek

Malatya Tüketici Egitim ve Koruma Dernegi Baskani Ali Düzova, Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde tüketicilerin dikkat etmesi gereken hususlar hakkinda bilgi verdi. Ali Düzova, “ 4077 sayili Tüketiciyi Koruma kanununda birçok degisiklik yapilarak önümüzdeki 6 ay içerisinde yürürlüge girecek. Yasada yapilan degisikliklerden bir tanesi kapidan satislarla ilgili. Kapidan satislarda cayma hakki 7 günden 15 güne çikarildi. Birçok tüketicimiz her nedense internet üzerinden veya televizyon reklamlarindan ürünleri aliyor, daha sonra birçok sikintiyla karsilasiyor. Ayakkabi, bal, cep telefonu ve diger ürünleri alanlar var. Tüketici bir sikintiyla karsilastiginda ürünü aldigi firmanin adresine, telefonuna ulasamiyoruz. Tüketicilerin mesafeli uzak satislardan uzak durmasini tavsiye ediyoruz” seklinde konustu.

Mesafeli satislarda tüketicilerin sikinti yasadiklarini dile getiren Düzova, sunlari kaydetti:  “Ikinci bir husus birçok tüketici uzaktan tasitlarda kredi karti numarasini veriyor. Daha sonra tüketici borcu ödüyor, borç bitiyor, bir sonraki ay bir daha borç kesiliyor. Bu konuda da birçok sikinti yasanmaktadir. Tavsiyem su, tüketicilerimiz özellikle Malatya’daki is yerlerinden alis veris yapsinlar ki,  daha sonra her hangi bir sikintida sikâyetlerini, dertlerini iletebilsinler. Tüketicilerimize baktigimizda halen bilinçli olmadiklarini görüyoruz. Tüketiciler rastgele yerlerde alis veris yapiyorlar. Kolay ulasabilecekleri degil, çok zor ulasabilecekleri yerlerde alis veris yaptiklarinda birçok sikintiyla karsilasiyorlar.”

Düzova,  sözlerine sunlari ekledi: “Ilimiz büyüksehir olmasi nedeniyle 3 tane Tüketici Hakem Heyeti hizmet verecek. Iki ilçeden 2 Tüketici Hakem Heyeti, büyüksehirde ise Büyüksehir Tüketici Hakem Heyeti hizmet verecektir.2014 içerisinde 2 bin liranin altindaki tüketici uyusmazliklarina ilçe Tüketici Hakem heyeti bakacak. 3 Bin liranin altinda olan tüketici ile satici arasindaki uyusmazliga da il Tüketici Hakem Heyeti bakacak”