Sağlık
Giriş Tarihi : 02-10-2013 12:00   Güncelleme : 02-10-2013 12:00

3 Ekim Dünya Yürüyüs Günü

Malatya Halk Sagligi Müdürü Dr. Kemal Sener, 3 Ekim Dünya Yürüyüs Günü nedeniyle yaptigi açiklamada, “Ulusal saglik politikalarinin ana hedefi saglikli bireylerden olusan saglikli bir topluma ulasmaktir. Saglikli bir topluma dogru atilacak en önemli adimlardan biri de fiziksel hareketsizlik ve kötü beslenme ile mücadeledir” dedi.

3 Ekim Dünya Yürüyüs Günü


Dr. Sener açiklamasinda su ifadeleri kaydetti:
“Dünya Yürüyüs Günü Etkinligi ile fiziksel aktivitenin saglik için önemi konusunda halkin bilgilendirilmesi, toplumda fiziksel aktivite bilincinin olusturulmasi ve hareketsiz bir yasamin yol açabilecegi hastaliklardan korunmak amaçlanmaktadir. Fiziksel aktivite; kisinin sagligini koruyan ve gelistiren, yorgunluga ve hastaliklara karsi direncini artiran çok önemli bir faktördür. Ancak çagimizda teknolojideki gelismeler; yasam kosullarini kolaylastirmis fakat daha stresli ve hareketsiz bir yasam biçimi olusturmustur. Obezite, kalp-damar hastaliklari, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastaliklarin ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri siralamasinda dördüncü sirada yer almaktadir. Ayrica Saglik Bakanligimiz tarafindan gerçeklestirilen Türkiye Beslenme ve Saglik Arastirmasi sonuçlarina göre, ülkemizde bireylerin yüzde 72’sinin hareketsiz yasadigi tespit edilmistir.
Düzenli olarak yapilan fiziksel aktivite kalp ve beyin fonksiyonlarinin düzenli çalismasi ve bazi hastaliklarin önlenmesinde ve iyilesmesinde son derece önemlidir. Bu nedenle gün içinde en az 30 dakika tempolu yürüyüs yapmak sagligimiz için önemli bir faktördür.”