Ekonomi
Giriş Tarihi : 15-12-2020 18:27   Güncelleme : 15-12-2020 18:27

3 Ayda 5 Milyar TL Hibe Desteği

Pandemi süreci nedeniyle ekonomik anlamda zorluk yaşayan vatandaşlara maddi destek amacıyla 1000 TL’lik bir destek verileceği ifade edildi. Erdoğan, Esnaf destek ödemesinden faydalanacak sektörleri de sıralarken kira yardımın büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira olacağını belirtti. Paketi değerlendiren MESOB Başkanı Keskin, beklentilerinin kısmen karşılandığını belirterek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti

3 Ayda 5 Milyar TL Hibe Desteği

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan esnafa kira desteği için detayları kamuoyuna duyurdu. Yapılan açıklamada; "Toplam 1 milyon 239 bin 438 kişiye 3 ay süreyle ayda 1000 lira destek ödemesi yapacağız." ifadelerine de yer verilmişti. Ödemelerin üç ay süreyle gerçekleşeceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin tüm detayları aktardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya göre; Türkiye Genelinde basit usüle tabi 806 bin 871 vatandaş ile kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnaf bulunuyor. 1 Milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime üç ay süreyle ayda 1.000 TL destek ödemesi yapılacak. Hibe şeklinde verilecek doğrudan “Esnaf Destek Ödemesinden” taksi, dolmuş ve servis işletmecisi, pazarcı, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi kesimler faydalanacak.  Kira desteğinin basit usüle tabi olmanın şartlarına göre belirlendiği açıklandı. Bu şartları taşıyan ve iş yeri kira olan esnaflara 3 ay süre ile Büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapılacak.  Ayda 432 milyon liradan toplamda 1 milyar 300 milyon liralık bir kira desteği Esnaflara hibe olarak verilecek.  Yılsonuna kadar yüzde 20’den yüzde 10’a indirilen gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranın uygulanma süresi 1 Haziran’a kadar uzatıldı.  Yüzde 18’den yüzde8’e indirilen iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranı 1 Haziran’a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edilecek. Yıl ortasında başlatılan konaklama yeme-içmeye, yolcu taşımacılığından bakım-onarıma kadar birçok sektörü kapsayan KDV indirimlerinin süreleri 1 Haziran’a kadar uzatıldı.

TESK Yönetim Kurulu Üyesi, Malatya ESOB Başkanı Şevket Keskin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a esnaf ve sanatkara verdikleri destek ve katkılar için teşekkür ederek, “Beklentilerimiz kısmen karşılanmıştır. İnanıyoruz ki, diğer beklentilerimiz de karşılık bulacaktır” dedi. Keskin, “Baş ustamız,  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, esnafın sesini duymuştur. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın esnaf ve sanatkar kesimimize yönelik açıklamış olduğu hibe destek ve katkılar için teşekkür ediyoruz. Beklentilerimiz kısmen karşılanmıştır. Özellikle elektrik ve doğalgaz faturaları içinde destek ve katkı bekliyorduk. Belediyelerin almış olduğu vergi ve harçlar içinde yasal düzenleme bekliyoruz. Sıkıntılı bir dönemde verilecek olan bu katkı ve destekler için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyoruz.  İnanıyoruz ki, diğer beklentilerimiz de karşılık bulacaktır” ifadelerini kaydetti.

Ebubekir Atilla