Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-08-2021 16:58   Güncelleme : 31-08-2021 16:58

2.El Araçlarda Piyasa Durgun

Yeşiltepe Galericiler Sitesi Kooperatifi ve Dernek Başkanı Yalçın Yalçın, 2. El araçlarda piyasanın durgun olduğunu belirterek, Araç sahiplerinin araçlarını satmak istediğini, ancak piyasanın yükseleceği beklentisi içinde olduklarını söyledi

2.El Araçlarda Piyasa Durgun

Dernek Başkanı Yalçın Yalçın konuyla ilgili olarak gazetemize yapmış olduğu açıklamada Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 2. El araçlarda ÖTV indirimi sağlandığını ancak, bu indirimin piyasaya yansımadığını söyledi. Vatandaşların ÖTV indiriminin uygulanmasını beklemeleri nedeniyle araç satışlarında durgunluk yaşandığını ifade eden Yalçın, açıklamasında yetki ve yeterlilik belgesi olmayan esnaflardan alışveriş yapmamalarını isteyerek şu ifadeleri kullandı. “ÖTV indirimi ile ilgili net bir durum olmadığından dolayı bayilerimiz araç satma konusunda itidalli davranmaktadırlar. Diğer yandan el altından ihtiyaç sahiplerinde değerinden yüksek satışlar da olmaktadır. Araç alacak vatandaşlarımızdan isteğimiz ise yetki belgesi olmayan korsan satıcılara itibar etmemeleridir. Araç alacakların satıcılardan mutlaka Yetki ve Yeterlilik belgesi istemelerini istiyoruz”

FİYATLAR GÜN GEÇTİKÇE YÜKSELİYOR

İkinci el araç fiyatlarının yükselişte olduğunun altını çizen Yalçın; “2. El araç fiyatları günden güne de yükseliyor. Fiyatların yükselişi halen durmuş değil. Bu yükselişin nereye kadar yükseleceğini biz de merak ediyoruz. Diğer yandan araç piyasasındaki durgunluğun da sona ermesini beklemekteyiz. Hükümetimiz sağ olsun gerekli tedbirleri alıyor ama bazı bayilerimiz bu tedbirlerin de önüne geçmeye başladı. Bu konuları da yetkililerin dikkatlerine sunmak istiyoruz. Tüketicinin yararlanması için hükümetimiz ÖTV indirimi yaptı.  Ama tüketici bundan maalesef yararlanamıyor.  Hükümetimizin almış olduğu tedbirlere esnafımız adına teşekkür ediyorum. Ama bu konuda bazı bayiler vatandaşları sıkıntıya sokmaktadırlar. Duyumlarımıza göre bazı firmalar araç stoku yaparak fiyatların daha da yükselmesini bekliyorlar. Bu tür oluşumların önüne geçilirse hem esnafımız hem de vatandaşlarımız araç alımı ve satımı konusunda daha istekli olacaktır diye düşünüyoruz.

A.Vahap Kaygusuz –Hanife Yiğit (Özel Haber)