Siyaset
Giriş Tarihi : 22-02-2013 16:22   Güncelleme : 22-02-2013 16:22

28 Subat raporu CHP'ye sunuldu

MAZLUM DER Malatya Subesi yöneticileri 28 Subat sürecinde Malatya'da yasanan magduriyetleri rapor haline getirerek Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz'a sundu.

28 Subat raporu CHP'ye sunuldu
  MAZLUM DER Malatya Subesi yöneticileri, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Teskilati'ni ziyaret edip yetkililerle görüstü. 
28 Subat sürecinde Malatya'da yasanan magduriyetleri rapor haline getirerek Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Il Baskani Enver Kiraz'a sunan yöneticiler, istisarelerde bulundu.
MAZLUM DER Malatya Subesi 28 Subat Komisyonu Baskani Avukat Abdullah Demiray, MAZLUM DER Malatya Subesi Yönetim Kurulu'nun aldigi kararlar hazirlanan raporun siyasi partilere sunduklarini belirterek, "28 Subat sürecinde yasanan magduriyetlerin birinci agizdan dinledik. Yasanan magduriyetlerin somutlastirarak rapor haline getirdik. Rapor için 4 kisilik bir komisyon kurduk. Komisyon bir yilidir çalismalar yapiyor. 50 kisiyle görüstük. Magduriyet yasayanlarin ne tür magduriyetler yasadiklarini kayit altina aldik. Amacimiz yasanan sürecin bir analizini yapmaktir. Malatya'da yasanan magduriyetler tablonun sadece bir bölümünü yansitiyor. Dernek olarak da yaptigimiz çalismalari siyasi partilerle de paylasma karari aldik. Bunun için de CHP Malatya Il yönetimini ziyaret ettik” dedi.

CHP Malatya Il Baskani Enver Kiraz, “28 Subat süreciyle ilgili söylediginiz söylemleri bizler de paylasiyoruz. Gerçekten bir hak ve hukuk ihlali varsa bunun muhakkak ortaya çikarilmasi gerekiyor. Maalesef insan haklari ihlalleri geçmiste vardi. Birçok hak ve hukuk ihlali yasandi. Ama günümüzde de hak ve hukuk ihlalleri yasaniyor. Bu ihlaller maalesef devam ediyor. 28 Subat süreciyle ilgili de 12 Eylül askeri darbesiyle ilgili de yasanan hak ve hukuk ihlallerin arastirilmasi gerekiyor. Özelikle darbelerin bütün izlerinin silinmesi gerekiyor, ülkede. Hala 12 Eylül Darbesi'nin getirdigi kurumlar mevcuttur. Bu kurumlari da ortadan kaldirilmasi gerektigini düsünüyoruz. Seçim barajinin düsürülmesi, Yüksek Ögretim Kurumu'nun kaldirilmasi, siyasi partiler kanununun degistirilmesi gerekiyor. Hak ve hukuk ihlali yasayan herkesin ayni sekilde degerlendirilmesi gerekiyor. Bir birinden farkli düsünen kesimlerin birinin hak ve hukuklarina özen göstermesi ve birbirinin yaninda olmalari gerektigini düsünüyoruz” ifadelerini kullandi.


"Ayrim yapmadan ulasmaya çalistim"

CHP Malatya Milletvekili Veli Agbaba cezaevleri komisyon üyesi ve sözcüsü oldugunu hatirlatip, bu kapsamda 50'nin üzerinde cezaevi, 100 yakin tutuklu ve hükümlü ise görüstügünü söyledi.
Agbaba, cezaevlerinden gelen talepler üzerinde gittigini dile getirerek, “Yaptigim ziyaretlerde hiçbir sekilde ayrim yapmadim. Siyasi görüsünü, aldigi cezayi, makamina hiçbir sekilde hiçbir ayrim yapmadan ulasmaya çalistim. IBDA C'ye de Hizbullah'a da Ergenekon davasina da gittik. Yasanan sorunlari kamuoyunun gündemine getirdik. Hiçbir seyden çekinmeden açikça her seyi gündeme getirdik. IBDA C'nin lideri oldugu iddia edilen Salih Mirzaoglu'nun yasadigi iskenceyi ülke gündemine tasidik. Agirlastirilmis hastaligina ragmen ölüme mahkum edilenleri de gündeme getirdik. Ayni zamanda eski Inönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioglu'nun yasadigi sorunlari da gündeme getirdik. Tabi her dönemin hukuku, kendi muhalifini eziyor. 12 Eylül de böyleydi, 28 Subat'ta da böyleydi, simdi de böyledir. Bugün de 12 Eylül'den daha fazla gazetecisi, profesörü, askeri, aydini tutuklu oldugu bir dönemde geçiyoruz. Biz ne zaman insan haklarinin ihlal edilmedigi, insanlarin tutuklanmadigi; karsit görüslü insanlarin diger insanlarin görüslerini savundugu zaman gerçek demokrasi, insan haklari olur. Cumhuriyet Halk Partisi kendi görüsü karsiti olan birinin görüslerini savunuyorsa, MAZLUM DER de karsit görüslü kisilerin düsüncelerini savunursa gerçek demokrasi, gerçek insan haklari ülkeye gelir” seklinde konustu.