Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:07
Advert

Advert

27 Mayıs İnsanlık Suçudur

Malatya Mazlum-Der Şube başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada 27 Mayıs 1960 günü Demokrat Parti (DP) hükümetine karşı gerçekleştirilen darbenin insanlık suçu olduğu belirtilerek, yıldönümünde darbe kınandı.

Malatya
Giriş Tarihi : 27-05-2022 17:55   Güncelleme : 27-05-2022 18:02
27 Mayıs İnsanlık Suçudur

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlum Der) Malatya Şube Başkanı Bahattin Anıl, tarafından, Dernek Binasında yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantı sonrasında yapılan açıklamada “27 Mayıs bir insanlık suçudur” denildi. Yapılan açıklamada, “27 Mayıs 1960 ilk askeri darbesi Türkiye siyasi tarihinin kara bir lekesidir. 27 Mayısta başlayan askeri müdahale geleneği 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980, 28 Şubat 1997 ve 27 Nisan 2007 müdahaleleri ile devam etmiştir. Bu gün o ruh halen yaşıyor. 27 Mayıs darbesi bugün itibariyle 62. yılına girmiş bulunmaktadır. Bu darbe demokrasi adına hukuk çiğnenerek yapılmış ve Türkiye siyasi, kültürel ve ekonomik yönden çökmüş ve ülke yıllarını kaybetmiş, diğer ülkelerin gerisine düşürülmüştür. Üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen hala tam olarak aydınlığa kavuşmayan ve kavuşturulmak istenmeyen bu kara günlerin ülkemize verdiği zararların şu an daha fazla farkındayız. Her darbe ülkenin yıllarını kaybettirdi” denildi.
SİVİL ANAYASA YAPILMALI 
Açıklamanın devamında ise; “17 Eylül 1961'de Başbakan Adnan Menderes ile Bakanları Hasan Polatkan ve Fatih Rüştü Zorlu`yu uydurma suçlamalarla ölüm cezasına çarpıtılmış ve idam edilmişlerdir. Türkiye’nin bir an evvel toplumun tüm unsurları kucaklayan uygun bir anayasaya ihtiyacı vardır. Yapılacak anayasa sivil anayasa olmalıdır. Mazlum-Der olarak kurum ve kuruluşlarıyla herkesi hak ve özgürlüklerin bütün toplumu kuşattığı darbesiz geleceğe katkı sunmaya çağırıyoruz. Aynı zamanda sivil anayasaya destek noktasında sivil anayasanın her zaman destekçisi olacağız” denilerek sivil anayasa yapılması çağrısı yapıldı.

>> A. Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz  

 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR