Sağlık
Giriş Tarihi : 21-11-2021 18:03   Güncelleme : 22-11-2021 10:55

25 Bin Kişi Organ Bekliyor

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Leman Acun Delen, ülkemizde 25 Bin kişinin organ bağışı beklediğini hatırlatarak, bağışlanan organ sayılarının yetersiz olduğunu ifade etti. Malatyalıları Organ Bağışı yapmaya davet eden Delen, konunun dini açıdan da sorun teşkil etmediğinin altını çizdi

25 Bin Kişi Organ Bekliyor

Başhekim Yardımcısı Leman Acun Delen, "Organ ve Doku Bağışı Haftası" nedeniyle gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı. “Biz,  Malatya Eğitim Hastanesi olarak organ bağışının artırılmasına yönelik bir takım etkinlikler planladık. Bu nedenle ilimiz genelinde bilgilendirici toplantılar yaptık. Eğitim çalışmaları yaptık. Ancak buna rağmen bu güne kadar hastanemizde toplam aldığımız bağış sayısı 25 civarındadır. Bu da Malatya nüfusuna göre çok az bir oran.  25 bin organ bekleyen hasta olduğunu düşünürsek bu rakam çok az. Bu nedenle de tüm vatandaşlarımızı organ bağışçısı olmaya çağırıyoruz. Organ bağışının önemini vurgulamak adına bir hafta düzenleniyor ama sadece 1 hafta ile kalmıyoruz, biz yıl boyunca organ bağışı almaya devam ediyoruz. Bunun da yaygınlaşması için çeşitli seminerler, yapıyoruz. Konuyla ilgili eğitimler yapıyoruz. Bu konuda çeşitli kurum ve kuruluşlarıyla, okullar başta olmak üzere il Müftülüğü ile de Diyanet’in de talebine göre bilgilendirme toplantıları yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

MALATYA’DA BAĞIŞÇI SAYISI YETERLİ DEĞİL 

Delen, İlimizdeki organ bağış oranının yeterli olmadığını vurgulayarak; “Yaklaşık bir milyona yakın nüfusu olan Malatya'da 25 kişinin bağışçı olması bizi memnun ediyor. Bağışçılarımıza çok teşekkür ederiz ama bu bağış oranının daha yüksek olması lazım. Çünkü 25 bin kişi civarında organ bekleyen insan var. Bunun büyük bir çoğunluğu da böbrek olarak karşımıza çıkıyor. Ne kadar çok bağışçımız olursa o kadar çok hastamız kurtulma şansı elde eder. Diğer yandan organ bağışının az olmasında pandeminin etkisinin olduğunu çok düşünmüyoruz. Belki yeterince bilgilendirme yapamıyoruz, ondan olabiliyor. Şu an pandemi ile alakalı organ bağışında kısıtlayıcı bir tedbir yoktur. Bağış konusunda halkımızı daha çok bilgilendirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

VARİSLER DE ORGAN BAĞIŞINA ONAY VEREBİLİYOR

Ölen kişilerin varislerinin konuyla alakalı destek olabileceklerini hatırlatan Delen; “Organ bağışında, kişi vefat ettikten sonra da organ bağışı olabiliyor. Bununla ilgili bir kurulumuz var. Öncelikle hastanın bilgilerini bağlı olduğumuz koordinatör merkeze gönderiyoruz. Kişiye beyin ölümü tanısı konulduktan sonra, eğer uygun organ varsa bağış için daha sonra aile görüşmeleri yapıyoruz. Vasisi olan insanlar, yakınları, uygun görürlerse imza vererek organ bağışçısı olabiliyor. Bu çok güzel bir durum olabiliyor. O anda toprağa gidip çürüyecek olan organlar 4-5 kişinin hayatını kurtarabiliyor. Bu konuda Malatyalılara çağrımız şu şekilde olabilir. Organlarımız toprak altında çürümesin, organ bekleyen insanlara umut olsun diyoruz. Bu nedenle de herkesi organ bağışçısı olmaya davet ediyorum. Diğer yandan organ bağışı yapılması konusunda dini açıdan Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuda fetvaları var. Organ bağışının dini açıdan uygun görüldüğünü söylüyorlar. Yine bu konuda endişeleri olan vatandaşlarımız Diyanet'in fetva ekibinden veya İl müftülüğünden bu konuda bilgi alabilirler. Bu konuda daha çok eğitim daha çok bilgilendirme toplantısı organ bağışını ne şekilde olacağını insanlarımıza bildirmek gerekir diye düşünüyorum” dedi.   

>>> A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz