Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 16-07-2021 18:22   Güncelleme : 16-07-2021 18:22

24. Malatya Kültür Sanat ve Kayısı Festivali Başladı

Malatya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali'nin 24'üncüsü görkemli bir törenle açıldı. Malatya ile özdeşleşmiş sosyal, kültürel, sanatsal etkinlikler ile kayısının tanıtılması, pazarlanması, daha değerli addedilmesi noktasında sürdürülen program kent genelinde şenlik havasında başladı

24. Malatya Kültür Sanat ve Kayısı Festivali Başladı

24. Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivali saat 13.30’da Şemsiye Sokak’ta yapılan açılış töreni ile başladı. Açılışa Vali Aydın Baruş, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Parti İl Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Malatya Anadolu’nun en kıymetli illerinden birdir” diyerek kayısıya katma değer niteliğinde projelerin hayata geçirildiğini ve bununla birlikte ihracat gelirlerinin ekonomiye can suyu olduğunu söyledi. Siyasi ayrım yapmadan kayısının hak ettiği yere gelmesi için yaptığı çalışmalardan ötürü Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür eden Özcan, açılmasının devamında şu sözleri kullandı,” Gönül isterdi ki daha kapsamlı ve daha çok katılımlı bir Kayısı Festivali yapalım. Programımızın tertip edilmesinde Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve çalışma arkadaşlarına Malatya Ticaret Borsası olarak teşekkür ediyoruz.  Malatya, Anadolu’nun en kıymetli illerinden bir tanesi. Dünya kuru kayısı başkenti olarak adlandırılan, dünyanın yaklaşık 115 ülkesine kayısı ihracatı gerçekleştiren, yıllık ortalama 100 bin tonun üzerinde kuru kayısı üretimi gerçekleştiren ve buna paralel olarak da 100 bin ton ihracatla beraber şuanda 400 milyon dolarla hem ülke ekonomisine hem de Malatya ekonomisine önemli bir gelir sağlayan çok önemli bir iliz.”

GÜRKAN, “ MALATYA DÜNYA’NIN KAYISI BAŞKENTİDİR”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptığı konuşmada geçtiğimiz yıl festivalin pandemi nedeniyle yapılamadığını bu yıl ise kısa da olsa şenlik havasında geçirileceğini kaydetti. Kayısının Malatya ile özdeşleştiğini ve kayısının Malatya’nın milli ürünü olduğunu belirten Başkan Gürkan, düzenlenen Kayısı Festivali ile kayısının tanıtımının amaçlandığını söyledi. Festivallerin, kültür etkinliklerinin temel amacının toplumdaki birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu ihdas etmek olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, ”24. Kayısı festivalinin bütün Malatya olarak gönülden coşkuyla ama fiiliyatta coşku tam değil. Gönülden Malatyalı olan herkesin Malatya paydası olan kayısıda birlikte olma kararlılığı var. Ancak fiiliyatta süreç öyle aksaklıklarla geliyor ki bir taraftan Covid hadisesi nedeniyle geçtiğimiz yıl etkinliğimizi yapamadık. Temmuz ayının başına kadar ne olacağı belli değildi. 15 Temmuz akabinde Kurban Bayramı. Ancak, Büyükşehir Belediyesi olarak milletimizin gönlündeki coşkuya tercüman olma anlamında kesintiye uğratmadan festivalimizi gerçekleştirelim istedik. Zaman çok kısa olduğundan dolayı Kültür Bakanlığımız festivalimize paydaş olamadı. Netice itibariyle Malatya kayısının başkenti biz buna güneşin altın yumurtası diyoruz. Kayısı Malatya’mızın milli ürünü Malatya’mızda dünyanın kayısı başkentidir. Festivallerin temel amacı toplumdaki birlik, beraberlik ve dayanışmanın tezahürüdür. Bugün buradaki bu tablo birlikteliğin en güzel göstergesidir. Bu anlamda bu birliktelikte paydaş olan ve bu katılımı gerçekleştirerek bizi onure eden ve Malatya paydasında biz biriz diyen bütün değerleri takdir ettiğimi ve onlara teşekkür ettiğimi burada ifade etmek istiyorum.

Malatya mazisine layık istikbale doğru emin adımlarla yürüyor. Festivallerin, kültür etkinliklerinin temel amacı toplumdaki birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu ihdas etmektir. Bugün Malatya huzur kentidir. Yani Dar-ül Rifattır, seçkin insanların yaşadığı diyardır.  Himmetli zatların yaşadığı diyardır. Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi ‘Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız’ hep birlikte Malatya olacağız diyoruz. Festivalimizi bütün ilçelerimizi de içerisine alacak bir şekilde kutlanmasını çok arzu ediyoruz. Ama yaşanan süreç sonrasında sadece festivalimizi temsili anlamda bir kutlamaya dönüştürdük. Festivalimizin kortej yürüyüşünü yarın saat 19.00’da gerçekleştireceğiz. Kortej yürüyüşümüzde toplumun her kesim ve kesitinde fotoğrafları görmeyi arzu ediyorum. Bu şehirde en temel görevimiz huzur ve güveni tesis etmektir.”  ifadelerine yer verdi.

AĞBABA, “ KAYISININ TANITIMI İÇİN KATKIDA BULUNMALIYIZ”

Kayısının Malatya’nın ortak paydası olduğunu söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ı kutlamak istiyorum. Festivaller kentin tanıtımı ve kentin yetişen ürünlerinin tanıtımı için önemli. Bu nedenle Başkanımızın yaptığı iş çok kıymetli. Bizimde bunu desteklediğimizi belirtmek istiyorum. Kenti kent yapan mahallelerin büyüklüğü, nüfusun büyüklüğü ya da binaların çokluğu değil, kenti kent yapan o kentin yetiştirmiş olduğu değerlerdir. Bunlardan birisi de kayısıdır. Dünya’da nereye giderseniz gidin kayısı denilince akla Malatya geliyor ve Türkiye’de nereye giderseniz gidin kayısı denilince akla Malatya geliyor. Bu nedenle kayısının korunmasında ve tanıtılmasında bizlerin de katkıda bulunması gerekiyor. Festivaller sadece insanların güldüğü, eğlendiği etkinlikler değildir. Eğlenilmelidir ama ürünlerin tanıtıldığı, kentin o gününe sahip çıktığı önemli etkinliklerdir. Malatya şanslı bir şehir. Allah’ın lütfu kayısımız Malatya’mızda yetişiyor.” sözlerini kullandı.

BARUŞ, “MALATYA KAYISI’DAN GEÇİMİNİ SAĞLIYOR”

Son olarak programda konuşan Vali Aydın Baruş, Kayısının Malatya ekonomisi için önemli olduğunu ve Malatya’nın kayısıdan geçimini sağladığını belirtti. Malatyalı çiftçilerin alın terinin karşılığını almak istediğini ve buna karşılık yürütülen politikaların olumlu etkilerinden bahseden Vali Baruş, ”Kayısı denilince tabi ki bütün dünyada Malatya akla geliyor. Biz Malatya’ya Kayısının Başkenti diyoruz. Şu anda altında terlediğimiz kızgın güneşi, soğuk suyu ve eşsiz iklimiyle Malatya kuru kayısının başkenti olmayı hak ediyor. Dünya ticaretinde kuru kayısı ticaretinin yaklaşık yüzde 70’ini elinde bulundurmasıyla ve kuru kayısının yılda yaklaşık 300 milyon dolar civarında ülke ekonomisine değer kazandırmasıyla Malatya bu övgüyü her zaman hak ediyor. Malatya’da yaklaşık 850 bin dönüm alanda kayısı ağacı dikili. Malatyalı yıllardır kayısıdan geçimini sağlıyor. Dolayısıyla alın terinin emeğinin karşılığını almak istiyor. Çok şükür kayısı ürününü değerlendirme yönünde Malatya büyük atılımlar yapıyor. Ticaret Borsamızın ve Büyükşehir Belediyemizin inşası devam eden ve bitme aşamasında olan lisanslı depo hem kayısının değerini bulması hem de kayısı ürünlerinin çeşitlendirilmesi anlamında çok büyük değer taşıyor. Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın kayısıya olan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin desteğinin ilan etmesiyle birlikte çiftçimiz gerçekten büyük bir güvenceye kavuştu. Bu yıl ki kayısı gelirimiz çok daha fazla olacak. İnşallah üreticimizin de yüzü daha fazla gülecek alın terinin karşılığını daha fazla bir şekilde alacak. ” diye konuştu.

Ebubekir Atilla