Eğitim
Giriş Tarihi : 16-09-2021 16:38   Güncelleme : 16-09-2021 16:38

24 Derslikli Nermin ve Mesut Erdoğan Ortaokulu Malatya’ya Kazandırılacak

​​​​​​​ Erdoğan Ailesi tarafından Karakavak Mahallesi’ne yaptırılacak olan 24 derslikli Nermin ve Mesut Erdoğan Ortaokulu’nun protokolü dün gerçekleştirilen törenle imzalandı. Anne ve Babalarının isimlerini verdikleri okulun tamamlanması ile birlikte eğitim alanındaki yapı ihtiyacına katkı sağlayacağını aktaran Vali Baruş,” Malatya insanına, Malatya’nın çocuklarına vefa borçlarını ödemek için bu hayır işlerini gerçekleştiriyorlar. Bugün de bu hayırseverlik örneklerinden birini sizlere takdim etmekten büyük bir onur duyuyorum. Erdoğan ailesi Anne ve Babaları adına inşallah Yeşilyurt İlçesi Karakavak Mahallesinde 24 derslikli bir ortaokul binası inşa edecekler.” dedi.

24 Derslikli Nermin ve Mesut Erdoğan Ortaokulu Malatya’ya Kazandırılacak

24 Ocak depreminin ardından hasar gören okulların bir kısmında onarım ve yenileme çalışmaları yapılırken, büyük bir kısmında ise yeniden inşa çalışmaları başlatıldı. Malatya’nın okul ihtiyacı için yapılan çağrıya ER TV’nin sahibi Malatya’nın tanınmış ailelerinden Erdoğan Ailesi yanıt verdi. Yeşilyurt İlçesi Karakavak Mahallesine yaptırılacak olan 24 derslikli okul için protokol imzalanırken, okul Erdoğan ailesinin anne ve babaları merhum Nermin ve Mesut Erdoğan’ın isimlerini taşıyacak.

Valilik Binasında dün gerçekleştirilen imza törenine Vali Aydın Baruş, Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, İşadamı Şenol Erdoğan, İşadamı Mehmet Erdoğan ve Erdoğan Ailesi fertleri katıldı.

Protokol için imzalar atılmadan önce konuşan Vali Aydın Baruş, Malatya’nın şuan için acil ihtiyaçlarından biri olan okul ihtiyacı için çağrılara yanıt veren Erdoğan ailesine teşekkür etti. Malatya’ya yapılan bu yatırımların erdemli bir davranış olduğundan bahseden Vali Baruş,” 24 Ocak 2020’de yaşanan depremin ardından okullarımızda yoğun bir yenileme, yeniden inşa ve güçlendirme çalışmalarına başladık. Bu süreç içerisinde birçok okulumuzun inşasını bitirdik. Halen deprem riski nedeniyle yıktığımız okullarımızın yerine yeni okul yapma çalışmalarımız devam ediyor. Şuan gerek proje aşamasında olup, gerek ihale süreci tamamlanmış inşa aşamasında olan 71 okulumuz var. Bu 71 okulumuzdan gururla söylüyorum 16 okulumuz hayırseverlerimiz tarafından inşa ediliyor. Malatyalı olup iş dünyasına adım atmış İstanbul ve diğer şehirlerde yaşamını sürdüren insanlarımız Malatyalı olduklarını hiçbir zaman unutmuyorlar.  Malatya insanına, Malatya’nın çocuklarına vefa borçlarını ödemek için bu hayır işlerini gerçekleştiriyorlar. Bugün de bu hayırseverlik örneklerinden birini sizlere takdim etmekten büyük bir onur duyuyorum. Erdoğan ailesi Anne ve Babaları adına inşallah Yeşilyurt İlçesi Karakavak Mahallesinde 24 derslikli bir ortaokul binası inşa edecekler. Bu okul inşaatı tamamlandıktan sonra da okulumuza Nermin ve Mesut Erdoğan ismi verilecek. Anne ve babalarının isimleri çocuklarımızın hafızasında, Malatyalıların hafızasında yaşamaya devam edecek.

İnsanın kazandığından muhtaçlara yardım ayırması, başkalarını düşünmesi çok büyük bir erdemdir. Bunu her zaman söylüyorum. Helal kazancınızdan başkalarının ihtiyaçlarına pay ayırabiliyorsanız ve bu kazancınızı toplum ile paylaşabiliyorsanız gerçekten toplumun önünde örnek gösterilmeye layık insanlarsınız emektir. Bu erdemi çocuklarımız için geleceğimiz için kullanılması çok önemli bir konu. Bu anlamda Şenol Erdoğan beye, Mehmet Erdoğan beye ve diğer aile fertlerine çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu protokol kapsamında yapılacak okulumuz kısa zamanda tamamlanıp Malatya çocuklarının, Malatya öğrencilerinin hizmetine sunulur.  Biz de Malatya olarak ikili eğitimden tekli eğitime geçmiş oluruz. Özellikle Battalgazi Bölgemizde yoğunluktan dolayı sınıflı mevcutlarımız artıyor. Bu artışların önüne geçmek çocuklarımızın daha ferah bir ortamda eğitim alması için bu yeni okul inşaatlarını hızla yapmaya çalışıyoruz. Bu anlamda bugün protokolünü imzaladığımız okul bölgeye bir rahatlık kazandıracaktır.” ifadelerine yer verdi.

Okul yaptırmak isteyen diğer hayırseverlere seslenen Vali Baruş, şunları söyledi, ” Hayırseverlerimizin okulun tamamını yaptırması şart değil. İsim verilmesi noktasında böyle bir koşulumuz yok. okul inşaatlarının yüzde 51 ini karşılayacak hayırseverlerimizin de istediği isimleri okula veriyoruz. Bu konuda tüm hayır severlerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Malatya’da doğup, büyüyüp, Malatya’nın ekmeğini yiyen herkes mutlaka bir gün bu topraklara olan, bu ilin evlatlarına olan borcunu ödemek isteyecektir. Bunda da hayırseverlerimizin hakikaten çok fedakar davrandığını biliyoruz. Belki okulun tamamını yaptıracak gücü olmayan hayırseverlerimiz okulun yüzde 51’ini yaptırarak arzu edecekleri isimleri verebilirler.”

ŞENOL ERDOĞAN,” BU İMKANI SAĞLADIKLARI İÇİN TEŞEKKÜRLER”

Vali Aydın Baruş ’tan hemen sonra açıklama yapan İşadamı Şenol Erdoğan, yapılacak okulun Malatya’ya ve Malatyalı öğrencilere hayırlı olmasını temenni etti. Malatya’da deprem sonrası okul ihtiyacının olduğunu ve bu ihtiyaca yanıt vererek Anne ve Babalarının isimlerini de yaşatmaya çalıştıklarını kaydeden Erdoğan,” Sayın Valimiz Aydın Baruş ’a, Milletvekilimiz Öznbur Çalık hanımefendiye, Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a, Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar’a ve Milli eğitim Müdürümüz Battal Kanbay ’a bize bu imkanı sağladıkları için çok teşekkür ediyorum. Allah nasip etti bunu yaptık. İnşallah ilerleyen zamanlarda daha güzel şeyler yapmayı da arzu ediyoruz. Herkese teşekkür ediyorum. “ diye konuştu.

ÇALIK,” NE BÜYÜK ŞEREF VE NE BÜYÜK ONUR”

Erdoğan ailesi tarafından yaptırılan okulun memlekete, insana ve çocuklara yapılan en güzel yatırım olduğunu söyleyen Ak Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık,” Malatya için yapmış olduğunuz bu insana yatırımı can gönülden kutluyorum. İnanılmaz duygusal bir an. Allah annenize ve babanıza rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun. İsimlerini yaşatmak sizlerin ve bizlerin görevidir. Onlara layık evlatlar olmak hepimizin vazifesi. Ne büyük şeref ve ne büyük onur ki o güzel insanların böyle güzel evlatları var. Malatya’mız için eğitim için sunmuş olduğunuz bu katkıdan dolayı Şenol ve Mehmet Erdoğan beyefendiler başta olmak üzere ablalarına, evlatlarına ayrı ayrı canı gönülden teşekkür ediyorum. Malatya’mız fiziki gerçekleşmeler açısından Türkiye ortalamasının üstünde. Okullaşma oranı, anaokulundaki devam oranı, kız çocuklarının okullarını dahil olmak üzere eğitim konusunda Malatya daha fazla adım atmalı, daha çok yol kat etmeli. Eğitim şehri Malatya olmalı. Bu vesile ile de hem ikinci Üniversitemizin Malatya’da olması, hem okuldaki hayırseverlerimiz ile birlikte Malatya’daki fiziki gerçekleşmelerin yüksek oranda olması bizim için memnuniyet vericidir. 2020 yılında yaşanan depremde okullar yıkıldığında, depremden zarar gördüğünde iş adamlarımıza bir telefon kadar yakındık ve onlara açtığımız telefonlarla şuan 16 işadamımız Malatya’mıza okul yapıyor. Erdoğan ailesinin de bu okulu Malatya’ya kazandırmış olması çok önemli bir yatırımdır. İnsana yapılan, çocuklarımıza yapılan muhteşem bir yatırım. Mekanları cennet olsun. Rabbim daha güzel hizmetleri sizlerle birlikte memleketimize getirmeyi nasip etsin.” dedi.

GÜRKAN,” EN BÜYÜK YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR”

Bu güzel günde kendilerini de şahit gösterdikleri için Erdoğan ailesine teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yaptırılan okulun sadaka i cariye sıfatı içerisinde olduğunu ve en hayırlı yatırım olduğunu söyledi. Yaptırılacak okulda ülke ve memleket için hayırlı evlatlar yetiştirileceğini kaydeden Başkan Gürkan,” En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. İnsana yapılan yatırım hem ülkemizin geleceğine, hem de istikbalime yapılan yatırımdır. Bu anlamda Erdoğan ailesi anne ve babalarının adına güzel bir hayır işlediler. 24 derslikli bir okulu Malatya’ya yapmayı planlamışlar. Sadaka i cariye iyi bir evlat, hayırlı bir iş ve iyi bir keşif şeklindeki ifade okul binasını da içerisine alan ve orada güzel insanların yetişmesiyle her yetişen insanın memleketine, ailesine sunmuş olduğu hayırlı hizmetle sadaka i cariye sıfatı içerisinde rahmetli babanızın ve annenizin hanesine ve sizlerin hanesine yazılacaktır.  Hz. Ali’nin dediği gibi “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” anlayışı içerisinde burada binlerce çocuklarımıza, binlerce bilgiler öğretilecek. Bu bilgilerde hem kendilerine, hem ailelerine, hem de içerisinde yaşadığı topluma ve insanlığa ileriki aşamada güzel hizmetler sunacaklardır. İyi evlat örneğinin en güzelini gösterdikleri için, hayırlı bir hizmet yaptıkları için ve en güzel hayrı tercih ettikleri için Erdoğan Ailesine teşekkür ediyorum.” sözlerini kullandı.

ÇINAR,” NERMİN VE MESUT ERDOĞAN’IN İSİMLERİ BU OKULDA YAŞAYACAK”

Son olarak açıklama yapan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, protokolü imzalanan okulun Yeşilyurt İlçesinin okul ihtiyacına büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. İş insanlarının yapacakları yatırımlar için Yeşilyurt Belediyesi olarak arsa temini ve imar düzenlemesi hususunda her zaman destek olacaklarını aktaran Başkan Çınar,” Erdoğan Ailesinin bu hayırlı işinde bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Hayırlı bir işe vesilesi ile bir aradayız. Maneviyatı yüksek bir durum. Ayrıca Yeşilyurt İlçemizin tercih edilmesi bizleri ziyadesi ile mutlu etti. Çünkü şehrimizin son yıllarda en fazla nüfusu artan ilçesi Yeşilyurt. Sürekli okul ihtiyacı var. Malatya’da yapılan okulların büyük bir kısmı Yeşilyurt İlçemize yapılıyor olmasına rağmen gerçekten ihtiyaç devam diyor. Hayırsever işadamlarımızın annesine ve babasına onun hatırasını ve ismini yâd edip yaşatmak için hayırlı işlerde bulunanlara ihtiyacımız var. İlçemizde okulların yapımında elimizden gelen ne varsa, arsa tahsisi ve diğer imar işlerinde Belediye olarak desteklerimizi sağlıyoruz. Ben Erdoğan Ailesine teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. İnşallah onların Sadaka i cariyesi ile birçok gencimiz yetişir ve duaları da onlara kefalet olur.” diyerek sözlerini noktaladı.

Ebubekir Atilla