Genel
Giriş Tarihi : 24-01-2014 11:38   Güncelleme : 24-01-2014 11:38

21’inci yüzyilin en büyük katliami

AK Parti Malatya Il Baskani avukat Bülent Tüfenkci, Suriye’de 150 bine yakin insanin katledildigini belirterek, göstermelik bir diplomasi yürütmekle Suriye’ye barisin gelmeyecegini, uluslararasi toplumunun bugüne kadar basarili bir sinav veremedigini bildirdi

21’inci yüzyilin en büyük katliami


SESSIZ KALMAK DILSIZ SEYTANLIKTIR

Tüfenkci, yazili açiklamasinda, sunlari belirtti: “Komsumuz Suriye’de yaklasik 3 yildir devam eden siddet ortami her geçen gün daha korkunç bir hal almaktadir. Yasanan süreci ülke ve millet olarak üzüntü ve aciyla takip etmekteyiz. Son olarak Anadolu Ajansi tarafindan belgelenen savas suçu görüntüleri olaylarin korkunçlugunu bir kez daha tescillemistir. 11 bin mahkûma ait oldugu tahmin edilen 55 bin fotograftaki iskence izleri, Bessar Esed rejiminin muhaliflere ve sivillere uyguladigi siddeti gözler önüne seriyor. Bu yapilanlar 21’inci yüzyilin en büyük katliamidir, soykirimidir. Baas rejiminin mesrutiyetini kaybettiginin göstergesidir. Bakin degerli hemserilerim, Suriye’de suçun her türlüsü islendi. 150 bine yakin insan katledildi. Son olarak ‘kimyasal silah kullanilmasi yasak, kimyasal kullanmayin da birbirinizi nasil öldürürseniz öldürün’ denildi. Böyle bir dünya olabilir mi? Böyle bir vicdan olabilir mi? 21’inci yüzyilin en büyük katliami yasanacak, insanlik suçu islenecek ve tüm dünya buna seyirci kalacak. Bu görüntülere, bu belgelere sessiz kalmak dilsiz seytanliktir. Göstermelik bir diplomasi yürütmekle Suriye’ye barisin gelmeyecegi asikârdir. Uluslararasi toplumun da bugüne kadar basarili bir sinav veremedigi görülmektedir. Suriye’yle ilgili Hükümet olarak Basbakanimizin öteden beri, orada zalim bir yönetim var ve orada insan onuru dikkate alinmiyor, adeta bir soykirim gerçeklesiyor ifadelerini belli çevreler anlamakta zorlansalar da çikan son görüntüler ile Türkiye'nin Suriye politikasinin ne kadar dogru oldugu tescillemistir. Ancak maalesef bu noktada ulusal ve uluslararasi alanda Türkiye yalniz birakilmistir. Muhalefet partileri AK Parti’nin hakli tutumuna destek olmak yerine her seferinde elestirerek itibarsizlastirmaya çalismistir. Ana muhalefet partisi daha da ileriye gidip katil bir diktatörle fotograf çektirerek tarafini belli etmis oldu.

SESSIZ KALMAK SUÇA ORTAK OLMAKTIR

Bakin, bir zulüm var, bir zalim var. Insan onuru, insan haysiyeti, insan yasami ayaklar altinda. Bunu görmemek, buna karsi durmamak, sessiz kalmak suça ortak olmakla esdegerdir. Avrupa Birligi ve Birlesmis Milletler basta olmak üzere tüm dünya devletleri yapilan bu insanlik suçunu durdurmak için bir an önce harekete geçmelidir. Aksi takdirde çok daha dehset verici hadiselerle karsilasabiliriz. Türkiye, dün oldugu gibi bugün de Suriye halkinin yanindadir. Bizler Hükümet olarak, AK Parti olarak bu kararli ve dik durusumuzdan ödün vermeden Suriyeli kardeslerimize maddi ve manevi desteklerimizi sürdürecegiz. Eli kanli rejime karsi mazlumun yanindan olmak insani bir vecibedir. Bunu unutmamak gerekir. Ancak bu insanlik suçuna ortak olanlar ve yasananlara sessiz kalanlarin bir gün tarih ve insanlik vicdani önünde mahkûm olacaklarini da belirtmek isterim.  Suriye’de yasanmakta olan terörist saldirilarin bir an önce son bulmasi, Suriye halkinin hak ettigi refaha, huzura kavusmasi en büyük temennimizdir.”