Malatya
Giriş Tarihi : 02-11-2016 18:24   Güncelleme : 02-11-2016 18:24

207 projeye 24,4 milyon TL

Cazibe Merkezi kapsaminda degerlendirilen Malatya’da yatirimcilara bedelsiz arazi tahsisi, anahtar teslim fabrika, faizsiz, düsük faizli yatirim ve isletme kredisi gibi tesvikler öngörülüyor. FKA Dönem Baskani Murat Zorluoglu, FKA’nin bu asamada etkin rol oynayacagina ve yatirimciya destek olacagina vurgu yapti. Zorluoglu, Malatya’da bugüne kadar 207 projeye 24,4 milyon TL destek sunduklarini da sözlerine ekledi

207 projeye 24,4 milyon TL

Firat Kalkinma Ajansinin 'nin Kasim ayi Yönetim Kurulu Toplantisi, Elazig Valisi ve FKA Dönem Baskani Murat Zorluoglu baskanliginda FKA Toplanti Salonunda gerçeklestirildi. Toplantiya Vali Mustafa Toprak, Bingöl Valisi Yavuz Selim Kosger, Tunceli Valisi Osman Kaymak, Malatya Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Çakir, Elazig Belediye Baskani Mücahit Yanilmaz, Bingöl Belediye Baskani Yücel Barakazi ve illerin Ticaret Odasi Baskanlari katildi.

 

PROJELERIN DEGERLENDIRMESINDE SONA GELINDI

 

Toplantinin açilis konusmasinda Vali Zorluoglu, “Firat Kalkinma Ajansi'nin Kasim ayi Yönetim Kurulu Toplantisi için degerli Yönetim Kurulu Üyelerimizle Malatya'da bir aradayiz. Bugünkü toplantimizda,' temel olarak 2016 Yilinda Ajansimiza sunulan projelerin degerlendirme süreçleri ele alinacaktir. Yasam Kalitesi-Sanayi Altyapilari basligi altinda 7 milyon TL.-  kaynak için basvurusu alinan projelerin degerlendirme sürecinde sona gelinmistir.  Programin bütçesinde, Ajansimizin bütçe olanaklari dikkate alinarak bir miktar artis saglanmis olup, esasen degerlendirme süreci de büyük ölçüde bu sebeple gecikmistir. Bugünkü toplantimizda bu süreci sonlandirmayi hedefliyoruz.  Ayrica dogrudan faaliyet destegi basligi altinda sunulan projeler de toplantimizda degerlendirilecek olup, Ajansin idari süreçlerine iliskin 6 ayik faaliyet raporu, 2017 yili planlamasi gibi çesitli konular da ele alinacaktir.

 

YATIRIMCIYA CAZIP TESVIKLER

 

Firat Kalkinma Ajansi, kuruldugu günden bu yana bölge illerinde yürütülen 534 projeye 80,8 milyon TL kaynak saglamistir. Bu kapsamda Bingöl'de 108 projeye 23,4 milyon TL, Elazig'da 143 projeye 22,7 milyon TL, Malatya'da 207 projeye 24,4 milyon TL, Tunceli'de 76 projeye 10,3 milyon TL hibe kaynak aktarilmistir. Ajans hibe destek programlarinin yani sira bölge illerimizde, ulusal veya AB kaynakli projelere yönelik gelistirme, isbirligi-koordinasyon, yatirim destek ve rehberlik, sektörel arastirma gibi pek çok konuda hizmet vermektedir.  Sn. Basbakanimizin Eylül ayi basinda Diyarbakir'da açikladigi Cazibe Merkezleri Programi hazirliklarinda da son asamaya gelinmis olup, önümüzdeki haftalarda uygulamaya geçilmesi hedeflenmektedir. Malumunuz oldugu üzere bu programda bölge illerimiz ve Adiyaman, Malatya-Elazig cazibe merkezi kapsaminda degerlendirilmis olup, yatirimcilara bedelsiz arazi tahsisi, anahtar teslim fabrika, faizsiz / düsük faizli yatirim ve isletme kredisi gibi tesvikler öngörülmektedir. Ajansimiz da bu süreçlerde etkin rol alarak ilgili kurum ve kuruluslarla yatirimcilara destek olacaktir.  Toplantimizin ve kararlarimizin bölge illeri için hayirli olmasini dilerim.” dedi.

 

Üç saate yakin süren toplantida gündemdeki konular görüsülerek karara baglandi.

Haber Merkezi