Malatya
Giriş Tarihi : 11-01-2017 18:52   Güncelleme : 11-01-2017 18:52

2023 Hedefimiz 3 Milyar Dolar

MÜSIAD Baskani Balin, 10 Ocak Çalisan Gazeteciler günü münasebetiyle basin çalisanlariyla bir araya geldi. Baskan Balin yaptigi açiklamada 2023 hedeflerine deginerek, “ihracatta önemli bir seferberlik baslattik. 2023 yilinda kayisi ihracatini 900 Milyon dolara Malatya'nin toplam ihracatini ise 3 milyar dolara tasiyacak projeleri baslattik” dedi

2023 Hedefimiz 3 Milyar Dolar

>>M. Ali Günaydin

Malatya MÜSÎAD Baskani Mehmet Balin Çalisan Gazeteciler Günü münasebetiyle Malatya’da faaliyet gösteren gazeteciler onuruna kahvalti düzenledi. Farkli basin kuruluslarim temsil eden misafirlerine hitap eden Balin, gazeteciligin son derece mesakkatli ve özveri isteyen bir meslek oldugunu ve gazetecilerin haber neredeyse zaman mekân ayrimi yapmaksizin orada olmak zorunda olduklarini hatirlatti. Bu nedenle haber emekçilerini agirlamaktan büyük memnuniyet duydugunu ifade eden Baskan Balin, "Dogru ve tarafsiz biçimde isinizi yaparak halkin haber alma özgürlügüne ve demokrasinin gelismesine büyük katki sagliyorsunuz. Hele hele su an içinde bulundugumuz dönem gibi hassas dönemlerde sizlerin görevi daha da kritik bir önem tasiyor. Bu nedenle öneminizin ve degerinizin farkindayiz ve hizmetlerinizden ötürü sizlere mütesekkiriz." Ifadelerini kullandi.

Ihracat Ve Katma Deger Artisi Odak Alanlarimiz

Sorular üzerine çalismalari hakkinda bilgilendirme yapan Mehmet Balin, MÜSÎAD olarak Malatya'nin sosyo-ekonomik gelisimi için çok sayida projeyi hayata geçirdiklerini, sektörel analizler, KOBI’lerde kurumsallasma, mesleki egitim ve girisimcilik konularinda da çok sayida çalisma yürüttüklerini belirtti. Son dönemde özellikle Malatya ihracatinin artirilmasi ve üretimde katma degerin yükseltilmesi konularini odak alanlar olarak belirlediklerini aktaran Mehmet Balin, ihracat özelinde önemli bir seferberlik baslattiklarini ve 2023 yilinda kayisi ihracatini 900 Milyon dolara Malatya'nin toplam ihracatini ise 3 milyar dolara tasiyacak stratejinin ve eylem planinin olusturulmasi için bir proje baslattiklarini söyledi. MÜSÎAD Baskani, “Basta Sayin Bakanimiz Bülent Tüfenkci olmak üzere ihracatla iliskili tüm taraflarin ve is adamlarinin katkisiyla gerçeklestirilecek projenin insallah bu ilkbaharda tamamlanacak." dedi. Malatya sanayisinin potansiyeline göre yavas bir gelisme gösterdigini vurgulayan Baskan Balin, Kamuoyunda 3. OSB olarak anilan 1. OSB genisletme çalismalari kapsaminda katma deger ve istihdam etkisi yüksek yatirimlarin önceliklendirilmesinin önemini vurguladi.

TSO’DA BIR DEGISIM OLMASI LAZIM

Müstakil Sanayici ve Is Adamlari Dernegi (MÜSIAD) Malatya Sube Baskani Mehmet Balin, Malatya TSO seçimleriyle ilgili yaptigi degerlendirmede, “Sahsimla alakali bir çalisma degil, Malatya sanayicisi, Malatyali isadamlari, Malatya’nin sivil toplum örgütleri Malatya Ticaret ve Sanayi Odasi’nda bir degisimin olmasini istiyorlar. Bu degisimin olmasiyla alakali da bana bir görev verdiler” dedi. Balin, “Malatya Ticaret ve Sanayi Odasi seçimleriyle ilgili bir çalisma yürütüyorum. Henüz adaylikla ilgili bir süreç düsünmüyorum. Ancak altyapi çalismalarimizi suanda sürdürüyoruz. Ticaret ve Sanayi Odasi’nin seçim tarihi henüz belli degil. Subat ayi ya da Mayis ayinda olmasi gerekiyordu. Referandumdan dolayi Eylül ayina kayabilecegini söylüyorlar. Önümüzdeki hafta Ankara’da Gümrük ve Ticaret Bakanimizin müsaviriyle bu konuyu daha detayli bir sekilde görüsecegim” diye konustu.

GAZETECILIK MESAKKATLI BIR MESLEK

Mehmet Balin, gazeteciligin son derece mesakkatli ve özveri isteyen bir meslek oldugunu ve gazetecilerin haber neredeyse, zaman, mekân ayrimi yapmaksizin orada olmak zorunda olduklarini kaydederek, “Dogru ve tarafsiz biçimde isinizi yaparak halkin haber alma özgürlügüne ve demokrasinin gelismesine büyük katki sagliyorsunuz. Hele suan içinde bulundugumuz dönem gibi hassas dönemlerde sizlerin görevi daha da kritik bir önem tasiyor. Bu nedenle öneminizin ve degerinizin farkindayiz” diye konustu. Fabrika çalismalariyla ilgili de bilgiler veren Balin, Malatya’nin ekonomisine, ihracatina ve istihdamina büyük katkilar yapmayi hedeflediklerini söyledi.