Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
28 MAYIS Cumartesi 09:55
Advert

Advert

2022 Dönemi İçin Pancarın Ton Fiyatı 875 Lira Oldu

S.S. Malatya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Celal Şerefhanlı, yeni dönem pancar alım fiyatı olarak belirlenen 875 TL ’nin yeterli bir rakam olduğunu ancak, girdi maliyetlerinin kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.

Ekonomi
Giriş Tarihi : 22-01-2022 07:17   Güncelleme : 22-01-2022 07:17
2022 Dönemi İçin Pancarın Ton Fiyatı 875 Lira Oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pancar alım fiyatlarının kilogramda 42 kuruştan, 80 kuruşa çıkartıldığını, böylece önümüzdeki dönem için pancar bedelinin ton başına 875 liraya ulaştığını açıkladı. Üreticiler ve yöneticiler açıklanan rakamın memnun edici seviyede olduğunu, pancarda girdi maliyetlerinin ise yüksek olduğunu belirtti.

Konu ile ilgili Malatya Sonsöz Gazetesine değerlendirmelerde bulunan S.S. Malatya Pancar Ekicileri Kooperatifi Celal Şerefhanlı,” Şeker Pancarına verilen yeni taban fiyatı pancar üreticilerini memnun etmiştir. Yüksek maliyetler nedeniyle yeni üretim dönemi ile ilgili endişelerimizi de artırmıştır. Üreticilerimiz ton başına alım fiyatı 875 TL’ye şeker pancarının sevincini yaşayamaz duruma gelmiş, artan girdi maliyetleri ile birlikte yeni dönemde üretimde tereddütte düşmüştür.” dedi.

Başkan Şerefhanlı,” Ülkemizde tarım alanında yaşanan sıkıntılar son 2 yılda daha da baş gösterdi. Pandemi süreci ile birlikte tarım ve gıda ürünleri üretiminin ne kadar önemli olduğu tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de anlaşıldı. Üretimin önemli olduğu her ne kadar dil ile ikrar edilse de, yapılan desteklerin ve Tarım sektöründeki krizlerin önü alınamadı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün açıklamış olduğu pancar alım fiyatı üreticilerimiz için yeterli bir seviyededir. Gübre fiyatlarındaki sert yükseliş halen sürerken, akaryakıt fiyatındaki zam furyası devam ederken, çiftçilerimiz taban fiyata sevinememiştir. Üreticilerimiz, yükselen fiyatlara müdahale edilmesini istemektedir.” diye konuştu.

Malatya’da 2022 üretim döneminde çiftçilerin iki konu tereddüt yaşadığını, bunların kuraklık ve girdi maliyetlerinin yüksekliği olduğunu belirten Başkan Şerefhanlı,” Malatya’da üreten çiftçilerimizi düşündüren kuraklık krizi yağışlar ile birlikte bir nebze olsun azalmıştır. Diğer tereddüt ise girdi maliyetleridir. Önceki dönemde Ocak 2021 tarihinde Üre yüzde 46 gübresi 135 TL/Torba ilken Ocak 2022 tahinde ise 600 TL/Torba. Kompoze 12.30.12 140 TL/Torba iken Ocak 2022 de 550 TL/Torba fiyatlarına yükselmiştir. Motorin fiyatları 7 TL civarında iken, bugün 14 TL’ye çıkmıştır. Hükumetimizin biran önce harekete geçmesi gerekmektedir. Gübre fiyatlarına müdahale edilmesi ve girdi maliyetlerinin azaltılması gerekiyor. Çiftçilerimiz bu şartlar ile tekrar üretime yönelebilir.” sözlerini kullandı.

>> Ebubekir Atilla - ÖZEL HABER

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR