Malatya
Giriş Tarihi : 04-01-2022 17:23   Güncelleme : 04-01-2022 17:23

2021 Yılında 780 Deprem Meydana Geldi

24 Ocak 2020’de yaşanan 6,8’lik depreminde büyük ölçüde etkilenen Malatya’da deprem korkusu halen geçmedi. AFAD verilerine göre Malatya genelinde 1 yılda 780 farklı sarsıntı meydana geldi. Büyüklükleri 0,7 ila 4,7 arasında değişen sarsıntılar akıllara tek bir soru getiriyor. Depremler öncü mü yoksa artçı mı?

2021 Yılında 780 Deprem Meydana Geldi

Yer kabuğu sakinliğini yine bozmaya başladı. Kent genelinde son 1 yılda 11 İlçede toplamda 780 sarsıntı yaşandı. Sarsıntıların kuvveti düşük olması bir yandan sevindirirken, bir yandan da daha büyük bir depremin habercisi olup olmadığı endişesi yaşanmaya başlandı. Depremlerin en büyüğü 12 Kasım 20212de Pütürge ilçesinde 4,7 büyüklüğünde oldu. İkinci en büyük sarsıntı ise 21 Mayıs 2021 tarihinde Battalgazi ilçesinde meydana gelmişti.

Sarsıntıların büyük çoğunluğu Pütürge ilçesinde meydana geldi. AFAD tarafından kaydedilen 469 sarsıntının yaşandığı ilçede 2021 yılında herhangi bir can kaybı veya maddi hasar meydana gelmedi. Malatya genelinde 11 ilçede meydana gelen sarsınlar şu şekilde;  Kale 63, Darende 4, Battalgazi 76, Yeşilyurt 29, Hekimhan 41, Doğanyol 9, Arguvan 43, Doğanşehir 34, Akçadağ 9, Yazıhan 3

HAZIRLIKLI OLMALIYIZ!

İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkan Yardımcısı Vehbi Aluçlu, sarsıntıların yoğun bir şekilde yaşandığı bir yılın geride bırakıldığını ve olası büyük bir depreme hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Pütürge’de yaşanan sarsıntıların artçı depremler olduğunu belirten Aluçlu,”Pütürge Segmentinden korkmamız gerekmiyor. Bu segmentte enerji boşalmış durumda. Bizi korkmamız gereken asıl yer Sincik-Çelikhan-Erkenek -Gölbaşı fay hattıdır. Erkenek segmentine doğru enerji akıyor. Bu segmentte 7,2 şiddetinde bir deprem bekleniyor. Yani bunu ben sadece söylemiyorum devletimizin yetkili makamları bunu defaten dile getirdiler. Geçtiğimiz yıl yaşanan depremler Pütürge segmentinden Erkenek segmentine doğu enerjinin aktarıldığını hissettirmeye başladı.” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

Olası bir depremin zamanı ve şiddetinden korkmak yerine bu deprem için yapı stoklarının iyileştirilmesi gerektiğini savunan Aluçlu, devlet eliyle yapılan dönüşüm hamlelerinin merkezi noktalarda yapılarak ileride oluşacak krizin engellenebileceğini söyledi. Aluçlu,” Depremin nerede ve kaç büyüklüğünde olacağını biliyoruz ama zamanını bilmiyoruz. Bu deprem bugün veya 30 yıl sonra olabilir. Biz hastalığın ne olduğunu biliyoruz. Biz çözümü konuşmak zorundayız. Yapı stokunun güvenli hale getirilmesi gerekiyor. Bu depremden biz Malatya’daki yapı stoklarımızı dönüştürerek etkisini azaltabiliriz. Devletimizin yaptığı kentsel dönüşüm var. Bu dönüşümün nüfus yoğunluğunun az olduğu yerlerde değil de, merkezde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde yapılması ve planlanması gerekiyor. İstasyon caddesi, Kışla caddesi, Fuzuli caddesi, Emeksiz caddesi, Sıtmapınarı caddesi, Temelli caddesi gibi caddelerimizde yapılar 2000 yılından önceki binalar olduğu için, bunlar elle yapılan betondan yapıldı. Olması muhtemel bir depremde bu binalar zayıftır. Bitişik nizamda yapıldığı için sıkıntımız çok büyük olacak. Malatya’nın ekonomisini yerle bir edecek ve can kayıplarına neden olabilecek, binaların yıkılması ile ulaşımın, yardımın gitmesi, enkazın altında kalan vatandaşları kurtarmak için müdahale gecikecek. Biran önce bu bölgelerde dönüşümün başlatılması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

Vatandaşlar üzerinde bilinç oluşturulması gerektiğini vurgulayan Aluçlu,”3 tarafı faylarla çevrili Deprem Şehri Malatya’da bu algıyı oluşturmamız gerekiyor. İnsanlarımızı depreme hazır olmaları için bir bilinç oluşturmak zorundayız.  Bu depremin oluşum periyodu uzun olduğu için bizden önceki nesil bunu görmedi. 1875 yılında Malatya’da büyük depremler oldu. Bu depremlerden sonra aradan 150 yıl geçtikten sonra yine depremler başlıyor. Periyodik olarak aralık uzun olduğu için bazı nesillerimiz depremle çok muhatap olmadılar. Ama bizim neslimiz Doğu Anadolu fayı harekete geçtiğinden dolayı büyük bir depremle karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle vatandaşta bilinç oluşturulmalı. Bu hususta gerek vatandaş gerek se yetkili merciler üzerine düşeni yapması gerekiyor.” diye konuştu.

 

>>> Ebubekir Atilla