Ekonomi
Giriş Tarihi : 12-01-2021 17:29   Güncelleme : 12-01-2021 17:29

2021 Yılı Durgun Başladı

Kayısı Ticaretinin mutfağı diyebileceğimiz Büyük Şire Pazarı tarihinin en durgun günlerini yaşıyor. Piyasada sıcak para olmayışı ve kaliteli ürünlerin piyasaya sürülmemesi küçük tüccarın elini bağladı. Şire Pazarında kayısı ticareti dönmeyince Fabrikalarda bantların boş kalma riski korkutmaya başladı. Pazardaki 15 günlük durgunluk Şubat ayında Fabrikaların üretime ara vermesine neden olabilir

2021 Yılı Durgun Başladı

Daha önce dile getirdiğimiz Şire Pazarındaki nakit sıkıntısı 2021 yılının ilk haftasında kendini hissettirdi.  Yaklaşık 21 yıldır Kayısı Ticaretinin merkez üssü olan Büyük Şire Pazarı’nda korkutan bir sessizlik hakim. Piyasada nakit sıkıntısının olduğunu söyleyen Tüccarlar, alacaklarını alamamaktan şikayetçi. Bazı tüccarlar ise “Para var ürün yok” diyerek kaliteli ve revaçta olan ürünlerin pazara girmemesinden dert yanıyor.

2020 yılına hızlı ve yüksek bir seviyeden başlayan Kayısı fiyatları TMO alımı ile birlikte fiyat dalgalanmasından kurtuldu. İhracatta düşük rakama göre yüksek gelir elde eden Tüccarın yüzü gülüyor. Büyük Şire Pazarı Esnafı ise ödeme alamadıkları için iş yapamadığını söylüyor.

Şire Pazarında değer biçilen ve ticaretin ilk adımı olan Kayısı Fabrikalarına sürülen Kayısı, Pazarın durgun olması ile birlikte 15 günlük dinlenme sürecinde. Fabrikaları stoklarının tükenmesi ve yeni ürüne ihtiyaç doğması durumunda Pazardaki 15 günlük duraksamanın sancıları yaşanacak. Yaklaşık 15 bin kişinin çalıştığı kayısı fabrikalarının ürün bulunamaması nedeniyle duraksaması hem işvereni, hem de işçiyi zor duruma sürükleyecek.

Pazardaki nakit sıkıntısından doğan bu sorunun büyümeden çözülmesini isteyen Tüccarlar, bu durumun Fabrikalarda doğacak olası krizlere neden olabileceğini söylüyor.

Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER