Malatya
Giriş Tarihi : 23-02-2021 15:39   Güncelleme : 23-02-2021 15:39

2021  Ahi Evran Yılı Olarak Kutlanacak

Ahilik teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran’ın 850. Yılı nedeniyle 2021 yılı Ahi Evran Yılı olarak Kabul edildi. Bu kapsamda Ahi Evran; “Eline, Beline, Diline Sahip Ol. Kalbini, Kapını, Alnını Açık Tut. Eş, İş, Aşına Özen Göster” sloganlarıyla yıl boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerle anılacak

2021  Ahi Evran Yılı Olarak Kutlanacak

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, 2021 yılının yılı olarak kutlanmasıyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, Ahilik Kültürünün küçük esnaf tarafından yaşatılmaya devam ettiğini söyledi. Yapılacak uygulamanın geç kalmış bir uygula olduğunu vurgulayan Keskin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı. “Ahi Evran 800. yılın ortalarında yaşamış olup çizdiği yol ile bir yaşam biçimi oluşturmuştur. Bu nedenle ki Ahilik bir yaşam biçimi, bir kültür meselesi, bir paylaşım meselesidir. Ahilik sadece Selçuklu Osmanlı döneminde gelen kültür değil,  tamamen peygamberlerin döneminden itibaren yayılan bir kültürdür. Çünkü peygamberlerimize baktığımız zaman her birisinin bir mesleği vardır.  Ahilik paylaşmadır, bölüşmedir. İnsanların karnı tok iken, aç yatan bizden değildir anlayışıdır.  Sayın Cumhurbaşkanımız bu yılı Ahilik yılı ilan etti. Öncelikle çok geç kalmış bir uygulamadır diye düşünüyorum.

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ AVRUPA BİZDEN DAHA İYİ UYGULUYOR 

Ahilik kültüründe baktığınız zaman Avrupa bizden almış. Onlar uyguluyor ama biz uygulamıyoruz. Aslında Ahilik Kültürünü ilkokuldan başlayıp üniversitelere kadar, bu yaşam biçimini, bu kardeşliği, bu paylaşımı anlatmak gerekir. Tabii ki bu yıl Ahilik yılı nedeniyle Milli Eğitim, Halk Eğitim, Çıraklık Eğitim Merkezi, nasıl bir yol izleyecek diye onlarla da bir görüşme yapacağız.  Bunun en azından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullarda ders olarak okutulması lazım. Bu kültürü anlatmanın başka çaresi yok.1 hafta ile 3 günlüğüne 5 günlüğüne Ahilik kültürü anlatılmaz. Ahilik yaşanır, yaşamayan adama anlatarak bunu götüremezsin. Ahilik yaşam biçimini hayata geçirmek lazım. Söylemekte olmaz tatbik etmek lazım. Osmanlı'da padişahlar Ahilik ocaklarına giderek kılıç kullanmışlar. Post giymişler. Ahilik mensubu kişiler esnafın denetlemesini yapıyormuş. Hatalı esnafın kapısına bir çivi çaktıkları zaman o kapa daha açılmazmış ta ki cezası bitene kadar. Ahilik kültürünü ve Ahilik yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın esnafa gösterdiği bu Ahilik kültürünü bu güzel gelinliği En azından bir yıl boyunca bunu yaşatmak için Sayın Cumhurbaşkanımız fazla fiyat söylemeyin yanlış da tartmayın diyor.  Haksızlık yapmayın Bunun anlamı budur.  Bu nedenle de Ahilik kültürünü elimizden geldiği kadar yaşatalım, yaşayalım. Önce kendimiz yaşayalım. Ondan sonra da yaşatmaya çalışalım.”

>>> A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay  (Videolu)