Malatya
Giriş Tarihi : 29-11-2016 19:56   Güncelleme : 29-11-2016 19:56

“2017 Yili Için Kaygiliyiz”

Derme Sulama Birligi Baskani Abdullah Polat, “Malatya’ya 2 yildir sonbaharda yagis almiyor. 2017 yili için kaygiliyiz” dedi

“2017 Yili Için Kaygiliyiz”

Derme Sulama Birligi Baskani Abdullah Polat, Malatya da sonbaharda yeteri kadar yagisin düsmedigini ve bundan dolayi Malatyali çiftçilerin ekin ekemediklerini kaydetti. Polat, “Malatya beklenen yagis gerçeklesmedi. Yeteri kadar yagisin olmamasi çiftçileri kara kara düsündürüyor. Çiftçiler yeteri kadar yagisin olmasi için dua ediyor. Her ne kadar su sikintisi olsa da 2016 yilini sikintisiz bir sekilde atladik. 2016 yilini sikintisiz atladik diye,2017’yi böyle atlatacak diye bir durum yok. 2017 için çok kaygiliyiz. Su an barajlarimizda su yok denenecek kadar az her yil bu bölgede sonbahar yagisi alirken son iki yildir Malatya’ya hiç yagis düsmüyor. Yagis düsmedigi için çiftçilerimizin büyük bir bölümü ekin bile ekmediler” ifadelerini kullandi.

ÇAT BARAJI SIKINTISI

Çat barajinin beslendigi herhangi bir kaynagin olmadigini ifade eden Polat, “Çat Barajinin yakininda geçen Serefhan Deresi var. Bunun ile ilgili 8 yildir bu derede akan suyun barajimiza aksin diyorduk, sag olsun bunla ilgili bakanlik ihalesini yapti, müteahhit 270 günde teslim edecekti, su anda 3’üncü 270”nci devirmis durumdayiz. Halen bitirilemedi. Devletin ihalesini alan müteahhitler isleri böyle geciktirmesi bizi kaygilandiriyor. Su ana kadar barajlarla ilgili müteahhitlerin verdigi hiçbir söz yerine getirilmedi. Bu konu ile ilgili sulama birlikleri olarak dertliyiz. Bu konuda özelikle siyasetçileri daha duyarli olmasi gerekiyor” diye konustu.