Malatya
Giriş Tarihi : 23-12-2016 16:03   Güncelleme : 23-12-2016 16:03

2017 YGS ve LYS’de Neler Degisti?

Üniversitelere giriste uygulanan sinav sisteminde yapilan bir dizi degisiklik, 2017’de hayata geçirilecek. Bu yildan itibaren LYS’lerde ögrencilerin kaygilarini artirmayacak sekilde az sayida açik uçlu soru sorulacagini belirten uzmanlar, bu sorularin yoruma açik olmayan, genel bilgi ölçen sorulardan olusacagina dikkat çekiyor. Yeni yapilan degisiklikle sinavsiz geçisin kaldirildigini ifade eden uzmanlar YGS ile girilen ögretmenlikler için adaylarin LYS’ye de girmeleri gerekecegini kaydediyor

2017 YGS ve LYS’de Neler Degisti?

Üsküdar Üniversitesi Egitim Kurumlari ve Rehberlik Hizmetleri Yöneticisi Uzm. Psk. Dan. Ece Tözenis, ÖSYM sisteminde yapilan degisiklikleri ve bunlarin olasi yansimalarini degerlendirdi.  Özellikle son 2 yildir sinavsiz geçis ve baraj puanlarin en çok konusulan konular arasinda yer aldigini belirten Tözenis, 22 Aralik 2016 itibari ile degisikliklerin netlestigini söyledi. Tözenis, 2017 yilindan itibaren geçerli olacak degisiklikler ile ilgili sunlari söyledi:

SINAVSIZ GEÇIS KALDIRILDI

“Meslek liselerine ögrencilerin taleplerini arttirmak amaciyla 2002 yilinda getirilen sinavsiz geçis, 2017 ÖSYS dönemi ile kaldirildi. Bu yildan itibaren meslek liseleri ögrencileri 2 yillik ön lisans programlarina katsayi ile yerlesecekler.  Ögrenciler YGS’ye girip baraj puani geçtikten sonra aldiklari puanlara ilave edilecek ortaögretim basari puanina eklenecek olan 0,06 katsayisi ile tercihlerini olusturacaklar. Uygulamanin detaylari açiklanmadi fakat ögrenciler liseden mezun olduklari alanlarin devami olan ön lisans programlarina bu katsayilarla yerlesecekler.  Resmi Gazete’de yayimlanan yazida mezuniyet ayrimi yapilmadi. Ocak 2017’de yayimlanacak olan kilavuzda herhangi bir ek madde getirilmezse meslek liselerinin eski mezunlari da bu yildan itibaren YGS puanlari ile ön lisans tercihlerini olusturacaklar.”

PUANLAR YÜKSELECEK MI?

Böyle bir degisiklikte en merak edilen sorunun bu yil puanlarin yükselip yükselmeyecegi sorusu oldugunu belirten Ece Tözenis, “Meslek liseleri ögrencileri kendi alanlarindaki diger mezunlarla degerlendirecekleri için puanlarda büyük farklar olusmayacaktir. Bunu daha önce teknoloji fakültelerinde ve meslek liselerinin devami olan YGS ile alan 4 yillik bölümlerde gördük. Su andan itibaren meslek lisesi ögrencilerinin YGS ile ilgili siki bir çalismaya girmeleri gerekiyor. Açiklama zamanlama olarak biraz geç olabilir fakat çalismak için geç degil” dedi.

Egitim fakültelerine 240 bin basari siralamasi

Bu yil için beklenen degisikliklerden birinin de egitim fakülteleri ile ilgili düzenlemeler oldugunu hatirlatan Ece Tözenis, “Tip Fakülteleri 40 bin, Hukuk Fakülteleri 150 bin, Mühendislikler 240 bin, Mimarlik 200 bin basari sirasi ile ögrenci alirken 2017 yilindan itibaren Egitim Fakültelerine 240 bin ve üstünde basari sirasina sahip olan ögrenciler yerlesebilecekler. Egitim Fakültelerini düsünen ögrencilerin 240 bin basari sirasina göre çalismalarini yeniden düzenlemeleri gerekiyor” uyarisinda bulundu.

YGS ile alan ögretmenlikler artik LYS ile alacak

Egitim fakültelerine getirilen 240 bin baraji nedeniyle YGS ile ögrenci alan ögretmenlik bölümlerinin LYS’ye dönüstürüldügünü belirten Ece Tözenis, bu alandaki degisiklikleri de söyle degerlendirdi: “Ögretmenlik bölümlerinde de ayni nitelik iyilestirmesini saglamak adina YGS ile ögrenci alan Bilgisayar ve Ögretim Teknolojileri, Beden Egitimi ve Spor, Kimya, Okul Öncesi, Özel Egitim ögretmenliklerinin yerlestirmeleri LYS’ye dönüstürüldü. Bu bölümler için YGS'deki puan türü testlerinin içerigine uygun, ona paralel bir sekilde LYS'deki puan türü belirlendi. Puan türlerini 2017 Ocak ayinda yayimlanacak olan kilavuzda görecegiz. Özellikle 2016 yilinda YGS ile alan ögretmenlik bölümlerini düsünen ögrencilerin LYS çalismalarini simdiden planlamaya baslamasi gerekiyor.”

ILAHIYAT VE ISLAMI ILIMLER FAKÜLTELERI IÇIN LYS’YE GIRILECEK

Ilahiyat fakültelerinin de ögretmenlige kaynak olan fakültelerden olmasi nedeniyle yerlesme sinavlarinin YGS’den LYS’ye dönüstürüldügünü kaydeden Tözenis, “Bu bölümler için de YGS'deki puan türü testlerinin içerigine uygun, ona paralel bir sekilde LYS'deki puan türü belirlendi” dedi.

AÇIK UÇLU SORULAR

Bu yildan itibaren LYS’lerde ögrencilerin kaygilarini artirmayacak sekilde az sayida açik uçlu soru sorulacagini, bu sorularin yoruma açik olmayan genel bilgi ölçen sorulardan olusacagini belirten Ece Tözenis, “Yapilan degisikliklerin hepsi hem akademik hem de uygulama alaninda niteligi arttirmak adina çok anlamli fakat yapici degisiklikler belki yerlestirme dönemi bitiminde açiklanmali” diye konustu.