Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-08-2012 15:14   Güncelleme : 25-08-2012 15:14

2012 yili koyun keçi destekleme müracaatlari

Malatya Ili Damizlik Koyun Keçi Yetistiricileri Birligi Baskani Ihsan Akin, birlik çalisanlari ile Yesilyurt ilçesine bagli köy ve yaylalarda 2012 yili koyun keçi destekleme müracaati hakkinda bilgilendirme çalismalari yapti.

2012 yili koyun keçi destekleme müracaatlari

2012 yili anaç koyun keçi destekleme sartlarindaki uyulmasi zorunlu olan degisikliklerin bilinmesi ve yetistiricilerin magdur olmamalari için ilçe, köy ve yayla bilgilendirme çalismalarina basladiklarini söyleyen Baskan Ihsan Akin, "Ilk çalismamizi Yesilyurt ilçesinin Seyitusagi Yaylasi'nda yaptik. Buradaki yetistiricilerimize koyun keçi desteklemesinden yetistiricilerin en iyi sekilde faydalanmalari için belge ve bilgi konusunda eksiksiz müracaatlarin Gida, Tarim ve Hayvancilik il ilçe müdürlügüne yapilabilmesi için gerekli tüm konularda bilgilendirme yaptik. Amacimiz, tüm yetistiricilerimizin devletimizin saglamis oldugu imkan ve desteklerden yararlanmasini saglamaktir. Yine yetistiricilerimizin sorunlarini, sikayetlerini ve taleplerini ise yerinde görüp dinliyoruz. Almis oldugumuz sorun ve sikayetleri ilgili kurumlara ileterek çözüm arayisina giriyoruz" dedi.
Akin, hayvan yetistiricilerine daha fazla destek ve tesvik verilmesini istediklerini kaydederek, "Kirsal göç, insanlarimizin temel ihtiyaçlariyla ilgili sorunlarinin çözüme kavusturulmamasindan kaynaklanmaktadir. Hayvancilik ve yetistiricilerimiz desteklendigi halde, hem kirsal kesimdeki göç engellenmis olacak, hem de hayvansal alandaki üretim oranimiz artmis olacaktir. Biz göstermelik program ve projelere karsiyiz. Kalici ve sürdürülebilir destek ve uygulamalar bekliyoruz" seklinde konustu.
Baskan Akin, Malatya’da bazi ilçelerdeki kuraklik nedeniyle tarimsal üretimde sikinti yasandigini aktararak, yem bitkisi üretimindeki azalma nedeniyle fiyatlarin yükseldigini ve üreticilerin önemli oranda yem sikintisi çekmeye basladigini vurguladi. Akin, bu konuda Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi’nin baslatmis oldugu çalismalarin kisa sürede sonlandirilip uygulamaya konulmasini beklediklerini ifade ederek, "Aksi halde damizlik hayvanlar kesime gönderilir ve bu durum ise hayvancilik üretimimizi önemli ölçüde sikintiya koyar" diye konustu.