Eğitim
Giriş Tarihi : 21-10-2021 15:19   Güncelleme : 21-10-2021 15:59

20. Eğitim Şurası TRB Bölgesi Çalıştayı Başladı

1-3 Aralık 2021 tarihinde gerçekleştirilecek olan 20.Milli Eğitim Şurası hazırlıkları kapsamında TRB Bölgesi Çalıştayı Özel 5 yıldızlı bir otelde başladı.

20. Eğitim Şurası TRB Bölgesi Çalıştayı Başladı

Özel 5 yıldızlı bir otelde gerçekleştirilen toplantıda; Türk milli eğitimini güçlendirmek, geliştirmek ve niteliğini yükseltmek amacıyla eğitimde fırsat eşitliği başlığı altında okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretimde fırsat eşitliği, mesleki eğitimin iyileştirilmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişimi olmak üzere 3 ana gündem maddesi belirlendi.

Çalıştayın açılışı planlanan saatten yaklaşık 45 dakika sonra yapılırken, Çalıştayın açılışına Malatya, Elazığ, Tunceli ve Bingöl Milli Eğitim Müdürlerinin katılmaması dikkat çekti. 

Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Çalıştay Bölge Koordinatörü ve İl Milli eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Avşar;" 20.Milli Eğitim Şurası hazırlıkları sonucunda oluşturulan bölge taslak ve programına son şeklini vermek için bölge toplantısı düzenledik. Türk milli eğitimini güçlendirmek, geliştirmek ve niteliğini yükseltmek amacıyla eğitimde fırsat eşitliği başlığı altında okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretimde fırsat eşitliği, mesleki eğitimin iyileştirilmesi ve öğretmenlerin mesleki gelişimi olmak üzere 3 ana gündem maddesi belirlendi. Bu maddeler ile Malatya İli olarak Elazığ, Tunceli ve Bingöl illerimizi de il Milli Eğitim Müdürlüklerimizde kurulan çalışmalarla arkadaşlarımız paydaşlarını kurdu. Bu paydaşlarının neticesinde bir il raporu oluşturuldu. Bu il raporları daha sonra ilimize gelerek burada bulunan AR-Ge ve özel bürodaki arkadaşlarımız tarafından harmanlandı ve bölge taslak raporu oluşturuldu. Bugün de bölge taslak raporundaki görüşlerimize son halini vermek için İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanımız, Akademisyenlerimiz, Okul Müdürlerimiz, ARGE ve Özel Büro ekiplerimiz ile müzakere ve görüş bildirimleri yapılacak. Bu işlemlerden sonra bölge raporumuzu oluşturarak 22 Ekim yani yarın bakanlığımıza göndereceğiz. Böylelikle 1-3 Aralık 2021 tarihinde sayın cumhurbaşkanımızın himayelerinde yapılacak olan 20.Milli Eğitim Şurası’na Tunceli, Elazığ, Bingöl ve Malatya illeri olarak katkımızı sunmuş olacağız." dedi. 

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı İlhan Erdem ise yaptığı konuşmada; "20.Milli Eğitim Şurası’nın ön hazırlıkları için burada bulunmaktayız. Tabi ki Türk Maarif toplantısından bugüne pek çok şuralar yapıldı. Bu şuralar Milli Eğitimin temel mantığının ortaya koyulması, temel felsefesini oluşturması noktasında önemli.  Umarım 20.Milli Eğitim Şurası da gelecekte öğrencilerimizi yetiştirmek için bizlere çok önemli açılımlar yapacak. Bunlar için buradayız. Milli eğitim şurasının bugünlerde yapılmasını çok daha anlamlı buluyorum. Özellikle bu salgın, Pandemi döneminden sonra eğitimimizde meydana gelen aksaklıklar maalesef geleceğimizi tehdit edecek durumda. Bunların önlenmesi için tedbirler alınması açısında da bu şura çok önemli.  Bilindiği üzere Pandemi sürecinde uzaktan eğitim ilk defa karşılaştığımız bir vakaydı. Bazıları bunları başarıyla uygularken, bazıları da bunlarla ilgili çeşitli sıkıntılar yaşadılar. Devlet okulları ile özel okullar arasında farklılıklar meydana geldi. Şehirlerde kentler ve kırsal kesimler arasında farklıklar meydana geldi. Bu anlamda fırsat eşitsizlikleri ortaya çıktı. Bunların mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor.Bu açıdan bu konunun tespit edilmesi bence çok önemli. Pandemi süresince okul öncesi eğitimde ilk okuma yazma döneminin birimci ve ikinci sınıflarda eğitim gören öğrencilerin çok önemli kayıpları olduğunu düşünüyorum. Bunların ilk okuma yazma telafisi sonradan çok farklı olabiliyor. Bu konunun özellikle gündeme getirilmesi ve bu şurada önemli kararlar alınması bence çok önemli. Gelecek yıllarda bu kesimdeki öğrencilerin telafisi mümkün olmayan sorunlar yaşayacağını görebiliriz. Üniversite sınavlarında ve Liseye geçiş sınavlarında başarısızlıklar gündemde. Biz eğer bu tedbirleri almazsak gelecek yıllarda bunların çok daha vahim sonuçları olacağını düşünmekteyiz. Mesleki eğitimlerin iyileştirilmesi de çok önemli. Üniversite olarak şunu görüyoruz. Öğrencilerin Üniversite eğitimlerine eskisi kadar rağbet görmediğidir. Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde kontenjanlar dolmamakta. Bunların en önemli sebeplerinden biri de Üniversite mezunu olup bir iş sahibi olma beklentisi ile insanların Üniversite okuyor olmasıdır." ifadelerine yer verdi. 

Öğrencilerin mezun olunca iş bulamama korkusuyla artık Üniversitelerin Eğitim Fakültelerini tercih etmediğini ve artık kontenjanların dolmadığını kaydeden Dekan İlhan Erdem, "Artık Üniversite okuyup mezun olan bu kadar büyük bir kitleye iş imkanı sağlamak devletin imkanları ile bağdaşmayan bir durum ortaya koymuştur. Bu açıdan da mesleki eğitimin mutlaka iyileştirilmesi lazım. Mesleki eğitimin iyileştirilirken özetle bu işin çok erkenden başlaması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle sınıf öğretmenleri ve ortaokul öğretmenleri akademik alanda başarı gösterecek öğrencilerle mesleki eğitime yönlendirilebilecek öğrencileri en başından beri değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bizim milletimizin pek çok sorunu var. Müthiş bir rakama eğitim veriyoruz. Sorunları yüzde yüz çözmek mümkün olmasa da en asgari seviyeye indirmek görevimiz olmalıdır." sözlerini kullandı. 

 

>>> Ebubekir Atilla