Asayiş
Giriş Tarihi : 06-10-2021 14:23   Güncelleme : 06-10-2021 14:23

2 Sanık Pilot Ortada Yok

15 Temmuz darbe girişici gecesi Malatya’daki 7. Ana Jet Üssü’nde 4 savaş uçağını FETÖ’cü darbecilere destek için kaldırmakla suçlanan 6 eski pilot üsteğmenin Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesindeki yargılamasına 8. duruşma ile devam edildi. Sanık pilotlardan Muhammed Yusuf Tür ve Halil Karan mahkemeye ifade için çıkartılan tüm çağrılara cevap vermeyince sanıkların yurtdışına kaçmış olama ihtimali üzerinde duruluyor.

2 Sanık Pilot Ortada Yok

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Malatya’da bulunan 7. Ana Jet Üssü’nde görev yapan ve 4 ayrı savaş uçağını kaldırmakla suçlanan Pilot Üsteğmenler Mahmut Burak Kılıç, Eray Bakır, Muhammed Yusuf Tür, Halil Karan, Seçkin Gülmüş, Ülfet Kaçay hakkındaki yargılama Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesinde sürüyor. 6 eski pilot Malatya Darbe Girişimi ana davasında haklarında beraat kararı verilmiş, yargılamayı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi üstlenmişti.

Sanık pilotlardan Muhammed Yusuf Tür ve Halil Karan’ın mahkemeye ifade için çıkartılan tüm çağrılara cevap vermedikleri için haklarında yakalama kararı çıkartılmıştı. Her iki sanık son duruşmaya da katılmayarak ifade vermediler. 2 sanık hakkında da mahkeme yakalama kararının devamına karar verdi. 2 pilotunda yurtdışına kaçmış olma ihtimali üzerinde duruluyor.

15 Temmuz darbe girişici gecesi Malatya’daki 7. Ana Jet Üssü’nde 4 savaş uçağını FETÖ’cü darbecilere destek için kaldırmakla suçlanan 6 eski pilot üsteğmenin yargılaması 5 yıldır bitirilemedi. Mahkeme 1 yıldan beri 2 pilotun ifadesini alamıyor. Pilotların yurtdışına kaçmış olma ihtimali üzerinde duruluyor. Uçakları kaldırma talimatı veren 4 havacı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı. Ancak talimatla uçakları kaldırmak isteyen pilotlar ise 5 yıldır yargılanıyor ve 2'si kayıp. Dosyada 6 pilot hakkında ardaşık arama raporu da bulunuyor.

Dava dosyasına giren Ardışık Arama Raporunda, tutuksuz yargılanan 6 eski pilotunda FETÖ 'nün gizli haberleşme yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefonla ardışık arandıkları kaydediliyor.

Bu arada, 7. Ana Jet Üssü’nün eski Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık, 7. Ana Jet Üs eski Harekat Başkanı Albay Tayfun Tuna, 7.Ana Jet Üs 171. Filo eski Komutanı- Pilot Binbaşı Metin Çivilibal, 7 Ana Jet Üs 171. Filo’da görevli eski Pilot Binbaşı Tuncay Öztürk’e “Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş ve cezalar Yargıtay tarafından onaylanmıştı.