Malatya
Giriş Tarihi : 30-03-2021 11:44   Güncelleme : 30-03-2021 11:44

2 Bin 800 Ton Alabalık Üretildi

2020 yılında ilimiz sınırları içinde yer alan karasularında 58 Alabalık tesisinde toplam 2 bin 800 ton Alabalık üretildi. Yıllık 90 bin ton üretim kapasitesine sahip kafes mevcudunun da talep halinde üretime geçebilecek şekilde olduğu belirtildi. 2023 yılı üretim hedefi ise 7 bin 500 ton belirlendi

2 Bin 800 Ton Alabalık Üretildi

Konuyla ilgili olarak gazetemizin sorularını cevaplayan Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, İlimizde Su Ürünleri Yetiştiriciliği Karada havuzlarda, Barajda ise kafeslerde olmak üzere iki şekilde yapılmakta olduğunu kaydederek, 2023 yılı üretim hedefinin ise 7 bin 500 ton olduğu belirtildi. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı. “İlimiz sınırları içindeki sularımızda genellikle Gökkuşağı Alabalığı yetiştiriciliği yapılmaktadır.  Karada Alabalık yetiştiriciliği özellikle Doğanşehir ( Sürgü Beldesi ) ve Darende ( Ayvalık Beldesi ) İlçelerinde eski yıllara dayanmakta olup 2008 yılından sonra Barajlarda Kafes Balıkçılığı üretimi hız kazanmıştır. Kısa süre önce kafeslerde Alabalık üretimine başlamasına rağmen Malatya ilimiz önemli seviyelere ulaşmıştır.  Karakaya Baraj Gölü Alabalık üretiminde önemli bir rol oynamaktadır. Karakaya Baraj gölü dışında Sultansuyu Barajı ve Sürgü Barajı da üretim için uygun su kaynaklarımızın başında gelmektedir.”

SOMON BALIĞI YETİŞTİRİCİLİĞİ DE DESTEKLENİYOR

İlimiz sınırları içindeki işletmelerde 2020 yılında yetiştiricilik yolu ile yaklaşık 2 bin 800 ton alabalık üretimi yapıldığı kaydedilerek, “2020 yılında üreticilerimize 1Milyon 777 bin TL destekleme ödemesi yapılmıştır.2020 yılı sonu itibari ile 58 adet olan tesis sayımız 63’e çıkmış durumdadır. Şu an mevcut kurulu kapasitemiz 12 milyon 132 bin 500 ton olup yatırıma hazır bekleyen 90 bin ton daha kapasiteye sahip durumdayız. Halen proje aşamasında olan tesislerimizin de yılsonuna kadar üretime kazandırılması planlanmaktadır. Malatya da 2019 yılında Somon balığı üretimine başlanmıştır. Alabalık ve Somon başta Rusya ve Japonya olmak üzere ayrıca birçok Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. 2019 yılında 1000 ton Somon balığı üretimi yapılmış olup, üretilen Somon balığının tamamı ihraç edilmiştir. Bu ihracattan yaklaşık olarak 4 milyon dolar gelir elde edilmiştir.  Önümüzdeki yıllarda Alabalık üretimi artarak devam edecektir. 2023 yılı hedeflerimiz arasında Alabalık üretimini 7 bin 500 ton’a çıkarmaktır.”

YAVRU ÜRETİMİNE HIZ VERİLECEK

Açıklamanın devamında ise Alabalık yavru üretimi ile ilgili çalışmaların devam ettiğine vurgu yapılarak; “Balık yetiştiriciliğinin olmazsa olmazlarından yavru balık üretimini de Malatya ilimizde geliştirmek ve hatta yavru üretim merkezi haline getirmek için özellikle Doğanşehir ( Sürgü Beldesi )  ve Darende (Ayvalık Beldesi ) ilçelerimizde proje çalışmalarımız devam etmektedir. Hem kendi üreticilerimizin yavru balık ihtiyacını ve hem de çevre illerdeki ihtiyacı karşılamak adına yavru yetiştiriciliği çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu eksikliği giderme adına yavru balık yetiştiriciliği çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülmektedir ”denildi   

Karasularımızda ruhsatlı avcılığın yasak dönemi haricinde devam ettiği belirtilerek bu alanda yapılan faaliyetler ise şu şekilde ifade edildi. “ Su ürünleri üretiminin diğer bir kolu olan Avcılık ilimizde önemli bir yer tutmaktadır. Malatya Karakaya Baraj Gölü ve Sultan suyu Barajı avcılık yapılan barajlarımız arasında yer almaktadır. Karakaya Baraj Gölümüz yedi adet avlak sahasına ayrılmıştır. Bu avlak sahalarında 5 adet avcılık kooperatifi kurulmuş olup Müdürlüğümüz tarafından bu bölgeler kooperatiflere kiraya verilmiştir. Avlak sahalarında avcılık yapan Ruhsatlı tekne sayımız 88 adettir. Bakanlığımızın Tekne desteği kapsamında 2020 yılında 89 000 TL ödeme yapılmıştır. Ruhsatlı tekneler dışındaki teknelerin avcılık yapması yasaktır. Bu kapsamda yasak avcılığı önlemek amacıyla yıl boyu kontrol ve denetimler yapılmaktadır. 2020 yılında 4 bin 967 adet avcılık denetimi yapılmıştır. İlimizde balıkların üreme dönemi olan, 1 Nisan 30 Haziran tarihleri arasında avcılık yapılması yasaktır. Barajlarımızda başta sazan olmak üzere Şabut, Turna, Yayın, Alabalık ve Tatlısu levreği gibi türlerin avcılığı yapılmaktadır. 2020 yılında avcılığı yapılan 200 ton balık çeşitli illerde özellikle balık hallerinde satışa sunulmaktadır.”

                

A.Vahap Kaygusuz – Ali Nihat Yavuz (Özel Haber)