Malatya
Giriş Tarihi : 31-12-2021 16:28   Güncelleme : 31-12-2021 16:28

“19 Yılda 35 Milyar TL’lik Yatırım Yapıldı”

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, partisinin 19 yılda yaptığı icraatları sıralayarak, “Malatya’mızın dört bir yanını altyapı, üstyapı, tüm hizmetlerle donattık ve bu hizmet yarışımız aynı şekilde devam etti, ediyor. Bu konuda da asla fire vermeyeceğiz. 19 yılda Malatya’mıza 35 Milyar TL’lik yatırımlar kazandırdık. Bu yatırımlarımız katlanarak devam edecek.” dedi.

“19 Yılda 35 Milyar TL’lik Yatırım Yapıldı”

>>>> Ebubekir Atilla

Milletvekili Çalık, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca ve AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Özlem Pelitoğlu ve teşkilat üyeleri ile birlikte Ak Parti Malatya İl Başkanlığında Halk gününde vatandaşlar ile buluşarak sorunları dinledi. Toplantı önceki konuşan AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, pandemi dolayısıyla Halk Günü buluşmalarına ara vermediklerini belirterek, “ Uzun zamandır, pandemi şartları dolaysıyla ara verdiğimiz ‘Halk Günü Buluşmaları’ bugün itibariyle tekrar başlıyor. 2022’de de milletvekillerimiz periyodik olarak partimizde her hafta bir milletvekilimiz hemşerilerimizle buluşarak, bu uygulamayı devam ettirmeyi planlıyoruz. Böylece hemşerilerimiz milletvekillerimize taleplerini, önerilerini beklentilerinizi ilk elden ilk ağızdan iletme imkânı bulacaklar. Bu uygulamayla hemşerilerimizle Malatyalı kardeşlerimizle sürekli beraber olan milletvekillerimiz, haftanın bir gününde de daha yakından bir arada olma imkânı bulmuş olacaklar. Ben bu uygulamamızın hayırlara vesile olması temenni ediyorum. Zor şartlarda 2021 yılını geride bırakıyoruz. Ama Malatya açısından baktığımızda güzel gelişmeleri beraber yaşadığımız bir yılda oldu” diye konuştu.

Ak Partili Çalık ise konuşmasının başında,”20 yılda bir çok krizler, operasyonlar, darbe girişimleri, yaptırımlar, terör saldırıları ve doğal afetler yaşandı. Son iki yıldır bütün insanlığı ilgilendiren Kovid-19 salgını ile mücadele ediyoruz. Ülkemiz, güçlü sağlık sistemiyle, Kovid-19 salgının yayılmasına karşı mücadelesinde etkili önlemler aldı ve ihtiyaç sahibi kişilere kapsamlı yardımlarda bulundu.” ifadelerine yer verdi.

Çalık, Malatya’ya son 19 yılda 35 milyar liralık yatırım yaptıklarını belirterek, Malatyalıların hizmetin en iyisine layık olduğunu kaydetti. Öznur Çalık, “19 yılda Malatya’mıza eğitimden sağlığa, kültürden ulaşıma kadar her alanda 35 milyar lira yatırımda bulunduk. Tabii ki bu yatırımlar yeterli mi? Yetmez. Biz yatırımları almaya devam ediyoruz. Bu yıl sadece ilimizde 76 adet okul yapılıyor. Son 19 yılda eğitimde 5 bin 35 adet derslik inşa ettik. Sağlıkta 3 bin 300 yatak kapasiteli 10 hastane, 425 birinci basamak sağlık hizmetleri tesisi ile sağlıkta hizmet kalitesini artırdık. 300 yataklı Battalgazi Devlet Hastanemiz Ocak ayı içerisinde hizmet vermeye başlayacak. 100 yataklı Doğanşehir Devlet Hastanemiz hizmet vermeye başladı. 10 yataklı Doğanyol İlçe Entegre Hastanesi ile Arapgir Devlet Hastanesinin ek bina inşaatı dahil 24 adet yatırımımız bulunmaktadır. 2022 yılı yatırım programına ise 20 adet sağlık yatırımı teklif edilmiştir. Ayriyeten Diş Hekimliği Uygulama ve Araştırma Hastanesi de iki yıl içerinde tamamlanacak” şeklinde konuştu.

Çalık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 6 bin 272 deprem konutu ve sosyal donatıları ile birlikte yaklaşık 2,5 milyar liralık yatırımının kentte devam ettiğini belirterek, “Battalgazi Şehit Fevzi Mahallesinde kentsel dönüşüm kapsamında 110 dönümlük alanda 679 konut, 18 ticarethane ve 1 kafeterya yapılıyor. Beydağı  Mahallesinde 3 ve 4.etap 1.bölge kapsamında 915 konut yapılıyor. Malatya’mız için yaklaşık 3 bin 500 kişinin istihdam edileceği Tekstilkent projesi için fabrikaların yapım ihaleleri gerçekleşti. Yaklaşık 35 milyon lira tutarında Kaynarca Spor Kompleksinin yapımı sürüyor. Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından Malatya’mıza Atletizm pisti binası ve tribünü yapılacak. Hekimhan, Yazıhan ve Kuluncak ilçelerimiz için doğalgaz önümüzdeki yıl yatırım programında. Yeşilyurt ilçemize yeni hükümet konağı, Arapgir ilçemizde Emniyet Amirliği hizmet binasına kavuşacak” dedi.

Ulaştırmada 36 kilometreden devraldıkları bölünmüş yol mesafesini 455 kilometreye çıkarttıklarını kaydeden Çalık, “2002 yılına kadar Malatya’mızda BSK’lı yol sıfır iken, 2003-2021 yılları arasında 329 kilometre yaptık. Proje bedeli 538 milyon TL olan 53,5 kilometre uzunluğundaki Kuzey Çevre yolumuzun yapımı devam ediyor, 26.5 kilometresi Ocak ayı sonunda trafiğe açacağız, yolun tamamını da inşallah 2023 yılına varmadan trafiğe açılmış olacak. Çevre yolu Malatya'mızın hem şehircilik hem de ekonomik gelişimine katkı sağlayacağı gibi daha fazla yatırım çekmesine de imkan oluşturacak. 27,6 kilometrelik Kuluncak-Hekimhan bağlantı yolunun yarım kalan 5,7 kilometrelik kısmının tamamlanması için yapımı devam ediyor. Yine Hanımınçiftliği’ne köprü ile 23,7 kilometre uzunluğundaki Pütürge ayrımı-Doğanyol il yolunun yapımı devam ediyor. Demiryollarında 20 milyon TL tutarında Yazıhan’a üst geçit yaptık ve yine Doğanşehir İstasyonuna yaya alt geçitin yapımı da tamamlandı. Yine ilimize 9 bin 625 metrekare olan mevcut havalimanı terminal binasının yanına 26 bin 765 metrekare büyüklüğünde 2,5 milyon yıllık yolcu kapasiteli yeni bir terminal binası kazandırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalık, “Malatya'mızda 2002'den bu yana 405 bin dekar araziyi suya kavuşturduk. Yıllık 255 Milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 3 Milyar TL DSİ yatırımı yaptık. 1,5 Milyar TL tarımsal destek ödemesi yaptık. Orman varlığımızı yüzde 76 artırdık. 2021 yılında ise Tarımsal desteklemeler kapsamında Malatya’mıza 105 Milyon TL ödeme yapılmıştır. Hayvancılık desteklemeleri kapsamında 36 Milyon TL ödeme yapılmıştır” dedi. Çalık, “Battalgazi Beypınar Barajı'nın Proje İhalesi 29 Nisan 2021'de gerçekleşti. Arguvan Aliağa Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Hizmetleri Geliştirme İşine ait ihale yapıldı. Arguvan Yoncalı Barajı Damlacık isale tünel çalışmaları devam ediyor. Darende ilçesi Çınarköy Göleti’nin ikmal ihalesi 29 Haziran’da yapıldı. Çınarköy Göleti Sulaması yapım işi ihalesi de 19 Ocak 2022’de yapılacak. Yazıhan’da 92 bin dekar araziyi suyla buluşturan Boztepe Recai Kutan Barajımızın ardından ilçedeki 30 bin dekar araziyi daha sulayacak Ansur ve Epreme barajlarımızın da planlama çalışmaları yapılıyor. Güney Kuşak Yolu Kanalı ve Menfezi 1. Kısım yapım işi ihalesi 10 Ocak 2022’de yapılacak. Hekimhan’da; 2022 yılı içinde ihalesi yapılacak Güzelyurt Karamahmut Göleti ile 2.500 dekar, Kurşunlu Göleti ile 2.790 dekar, Budaklı Göleti ile 2.250 dekar arazi sulanacak. İğdir Göletinin proje ihalesi 17 Haziran’da yapıldı. Karapınar Göletinin de projesi yapılıyor. Doğanşehir Elmalı Göleti Sulamasıyla 2 bin 530 dekar arazi suya kavuşacak. DSİ tarafından göletin su yapıları-basınçlı borulu işi ihalesi 11 Kasım’da yapıldı” diye konuştu.

Çalık, Malatya Organize Sanayi Bölgesinde 80 bin metreküp kapasiteyle uzun yıllar sanayinin arıtma yükünü taşıyacak arıtma tesisinin yapımının da devam ettiğini belirterek, “Bakın laf üretmiyorum, biz yaptıklarımızla konuşuyoruz, bir şeyi söylersek yaparız. Yapamayacağımızı asla vaad etmeyiz. Biz 19 yılda her alanda 35 milyar lira bu şehre yatırım yaptık. 6.Bölge teşvik destekleri 1 yıl uzatıldı. İmalat sanayiinde 2 milyon TL üstü yatırımlar OSB’lerde gerçekleşmesi halinde 31.12.2022 tarihine kadar 6.Bölge desteklerinden yararlanabilecek. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğümüz ile Tapu Kadastro Müdürlüğümüzde yeni binalarına kavuşuyor. AK Parti olarak Malatya’mızın dört bir yanını altyapı, üstyapı, tüm hizmetlerle donattık ve bu hizmet yarışımız aynı şekilde devam etti, ediyor. Bu konuda da asla fire vermeyeceğiz. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” dedi.