Malatya
Giriş Tarihi : 19-05-2021 18:16   Güncelleme : 19-05-2021 18:16

19 Mayıs Coşkusunu Halkımızla Birlikte Yaşıyoruz

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da Kurtuluş Savaşı'nı başlatmasının 102. inci yıldönümü kutlama törenleri GSB İl Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Kutlamalar gün içinde ve hafta süresince yapılacak çeşitli etkinliklerle devam edecek.

19 Mayıs Coşkusunu Halkımızla Birlikte Yaşıyoruz

Atatürk anıtı önünde düzenlenen tören Gençlik ve Spor İl Müdürü Ebubekir Kayan’ın anıta çelenk sunması, saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı. Kayan törenin devamında anıt şeref defterine şunları yazarak gençliğin Ata’sına bağlılığını şu ifadelerle dile getirdi. “19 Mayıs; Bundan tam 102 yıl önce, Milletimizin Ya İstiklâl Ya Ölüm parolası ile çıktığı ve sonunu zaferle taçlandırdığı yolculuğun ilk adımıdır. 19 Mayıs; Tarih sahnesinde Milletimizin bir defa daha şaha kalkmasıdır. 19 Mayıs; Türk Milletinin azminin ve manevi gücünün ispatıdır, Milli Egemenlik ve Milli İradenin hakimiyet günüdür, Geleceğimizin teminatı olan gençliğimize güvenin sembolüdür. 19 Mayıs ruhu Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını temsil ettiği gibi, bu ülkenin evlatlarının da el ele verdiği zaman her meselenin üstesinden geleceğini anlatmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsunda tutuşturduğu Kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele dolaşmasını ve Mücadelemizin 102.’inci yıl dönümünü, o günkü heyecan ve coşkuyla yaşıyoruz. Birlik ve beraberlik içinde olmanın önemini içinde bulunduğumuz şu zor günlerde daha iyi anlıyoruz.

Bu yıl kutlu mücadelemizin 102. yılında ülkemizin yaşadığı Covid-19 sürecini de göz önünde bulundurarak sosyal mesafe kurallarına uygun kutlamalar hazırladık. Hafta içi yaptığımız birçok etkinlikle halkımıza 19 Mayıs coşkusunu yaşatmaya çalıştık. Valiliğimiz koordinesinde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün organize ettiği Gençlik Haftası Programına çelenk sunumu ile başlayan haftaya, yaptığımız çeşitli sosyal ve sportif faaliyetlerle devam ettik. bugün 2 gün boyunca yapacağımız etkinliklerde de gençlerimizin coşkusuna ortak olacağız. Ülkemizin en kısa zamanda bu süreci atlatmasını umuyor, gençlerimizin sporla ve etkinliklerle bir araya gelmesini arzu ediyoruz. 19 Mayıs 1919 tarihi ülkemiz için oldukça önem arz etmektedir. Zira dört bir yandan kuşatılmış olan devletimizin düşman işgalinden kurtuluşu için verilen mücadelenin başlangıç tarihidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsundan 19 Mayıs'da başlatmış olduğu Milli Mücadele Ruhu, dalga dalga tüm Anadolu’ya yayılarak yurt çapında müthiş bir kurtuluş mücadelesine dönüşmüş, sonunda da zaferle sonuçlanmış ve 29 Ekim 1923’de Devletimiz kurulmuştur.  102 yıl önce bu güzel vatanımız için mücadele ederek şehit ve gazi olan ecdadımıza layık olmalıyız. Ecdadımızın mücadelesinden aldığımız ilhamı, geleceğimizi inşa etmede rehber edinmeli ve Cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmalıyız. Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve değerli silah arkadaşlarını, vatanımızın birliği ve bütünlüğü için canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyor, saygılarımla arz ediyorum.

A.Vahap Kaygusuz – Hanife Yiğit