Genel
Giriş Tarihi : 22-12-2016 17:39   Güncelleme : 22-12-2016 17:39

160 DEAS’li Terörist Öldürüldü

Firat Kalkani Harekati’nin 121’inci gününde toplam 160 DEAS teröristinin etkisiz hale getirildigini açikladi

160 DEAS’li Terörist Öldürüldü

TSK’dan yapilan açiklamada, "Türk Silahli Kuvvetleri tarafindan DEAS basta olmak üzere terör örgütlerinin yarattigi tehdidi bertaraf ederek hudut güvenligimizi artirmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadiyla 24 Agustos 2016 tarihinde baslatilan “Firat Kalkani Harekâti” ülkemizin uluslararasi hukuktan kaynaklanan haklari ve BM Sözlesmesi’nin 51’inci maddesinde yer alan mesru müdafaa hakki ile BM’nin DEAS’la mücadeleye yönelik almis oldugu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir" denildi.

ASKERIMIZE YÖNELIK INTIHAR SALDIRISI

Önceki aksam saatlerinden bugün 22 Aralik 2016 günü saat 15.00’e kadar meydana gelen gelismeler ile yapilan bilgilendirmede, muhalif unsurlardan olusan Özel Görev Kuvvet Gruplari tarafindan kusatilmis olan Bab meskun mahallini DAES terör örgütü mensubu teröristlerden temizlemek ve kontrol altina almak maksadiyla havadan ve karadan saglanan yogun ates desteginde ileri harekâta devam edildigi vurgulandi. Gün içerisinde yasanan çatismalarda 93 DEAS terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildigi vurgulanan açiklamada, "Iki kahraman silah arkadasimiz ve bes muhalif sehit olmus, 38 muhalif ise yaralanmistir. Bir bombali araç imha edilmistir" ifadesi kullanildi.

HEDEFLERI YERLE BIR EDILDI

Hedef tespit vasitalari ile tespit edilen 228 DEAS terör örgütü hedefinin (barinma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçlari) ates destek vasitalari ile baski altina alindigi kaydedilen açiklamada, "Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafindan Bab bölgesinde tespit edilen DEAS terör örgütüne ait toplam 90 hedef (70 barinma yeri, 2 cephanelik, 10 DEAS mevzii, 8 silah monteli araç) imha edilmis, 67 DEAS terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmistir" denildi

Açiklamada toplam 160 DEAS teröristinin etkisiz hale getirildigi ifade edildi. Türk Silahli Kuvvetlerinin bölgede yasayan sivil halkin zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta oldugu ve bu konuda azami hassasiyet gösterdigi belirtildi.