Malatya Sonsöz Gazetesi – Malatya'nın En Çok Okunan Gazetesi - Malatya Haber
HV
04 TEMMUZ Pazartesi 18:49
Advert

Advert

15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’nin Tarihi Belli Oldu

‘Türkü Diyarı’ olarak adlandırılan Arguvan, Uluslararası Türkü Festivali’nin bu yıl 15’ncisini gerçekleştirecek. Pandemi dolayısıyla iki yıldır düzenlenemeyen festival, bu yıl 30-31 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

Kültür & Sanat
Giriş Tarihi : 23-05-2022 11:47
15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’nin Tarihi Belli Oldu

15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’nin Lansmanı özel bir otelde düzenlendi. Programa Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş’ın yanı sıra CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Karaçam, Arguvan Mahalle Derneklerinin Temsilcisi Erdal Tatlı, CHP Arguvan İlçe Başkanı Ekber Aslantürk, Arguvan Doğal Kooperatif Başkanı Süleyman Sırrı Yücel, Ziraat Odası Başkanı Turan Aslantürk ve Belediye Meclis Üyeleri katıldı.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş yaptığı konuşmada, yerel düzeyde başlayıp uluslararası nitelik kazanan Türkü Festivali'nin amacının bu coğrafyaya damgasını vuran türkülerimizin aslına uygun olarak icra edilip dünya kültürleriyle buluşması, evrenselliği beslemesi, halklar arasındaki dostluğu geliştirip pekiştirmesi olduğunu belirtti.

“Coğrafyadaki kültür birikimi ve onu sahiplenen Arguvan halkı, yerel kabuğu kırıp bu etkinliği uluslararası düzeye taşımıştır” diyen Kızıldaş, “15. Uluslararası Arguvan Türkü Festivali 30-31 Temmuz 2022'de Arguvan Nazım Hikmet Meydanı'nda gerçekleştirilecektir. Yerel düzeyde başlayıp uluslararası nitelik kazanan Türkü Festivali'nin amacı, bu coğrafyaya damgasını vuran türkülerimizin aslına uygun olarak icra edilip dünya kültürleriyle buluşması, evrenselliği beslemesi, halklar arasındaki dostluğu geliştirip pekiştirmesidir. Coğrafyadaki kültür birikimi ve onu sahiplenen Arguvan halkı, yerel kabuğu kırıp bu etkinliği uluslararası düzeye taşımıştır" şeklinde konuştu.

Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Karaçam, "  2003'ten bu yana Arguvan Türkü Festivalini düzenlemenin gururunu yaşıyoruz. Pandemi sürecinin sonunda tekrardan sizlerle Arguvan'da buluşacak olmak bizleri heyecanlandırdı. Arguvan Türkü Festivali sayesinde kültürümüzü, türkülerimizi tanıtma fırsatımız oldu.  30-31 Temmuzdan Arguvan Türkü Festivalinde buluşmak ümidiyle.” şeklinde konuştu.

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise: "Arguvan son dönemde yapılan çalışmalarla bir kültür kentinden çıkıp harikalar diyarına dönüşmüş durumda. Arguvan Belediye Başkanımız Mehmet Kızıldaş'la beraber ilçede yapılan bilim, sanatsal ve kültürel çalışmalarla bir belediyeden beklenenin fazlasını yaparak mükemmel bir kent oluştu. Birçok belediye halen alt yapı, üst yapı, yol kaldırım, tartışması yapılırken, Arguvan üniversiteler aracılığıyla birçok bilimsel çalışmaya ev sahipliği yapıyor.   Arguvan Belediyemizin yapmış olduğu çalışmalar bizleri onurlandırıp, her daim gururlandıracaktır. 15. Uluslararası Türkü Festivali organize eden herkese şimdiden teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.  

>> Ebubekir Atilla 

Hanife YiğitHanife Yiğit

YORUMLAR