Malatya
Giriş Tarihi : 15-07-2021 18:50   Güncelleme : 15-07-2021 19:00

15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Unutulmadı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan hain kalkışmaya canları pahasına meydan okuyan şehitlerimiz ve gazilerimiz, Tüm ülkede olduğu gibi Malatya’da da kabirleri başında anıldı. Kent protokolünce şehitlerimize çiçek ve dualar, gazilerimize ise plaket takdim edildi. Öte yandan Demokrasi Zaferi’nin 5’inci yılı kortej yürüyüşü ve konserler ile kutlandı

15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Unutulmadı

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan hain kalkışmaya canları pahasına meydan okuyan şehitlerimiz ve gazilerimiz, Tüm ülkede olduğu gibi Malatya’da da mezarları başında anıldı.  Kent protokolünce şehitlerimize çiçek ve dualar gazilerimize ise plaket takdim edildi. 

15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) kalkıştığı hain darbe girişiminin 5. Yıl dönümünde anma etkinlikleri kapsamında şehitler kabirleri başında anıldı. Malatya'daki anma töreni, darbe girişimi esnasında Ankara Kızılay'da FETÖ'cü hainlerin kullandığı helikopterden açılan ateş sonucu şehit düşen Fuat Bozkurt'un Yeşiltepe Şehir Mezarlığındaki kabri başında düzenlendi. Buradaki törene Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Selami Arslan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile askeri ve mülki erkan ile şehit yakınları katıldı. Protokol üyeleri şehidin mezarına karanfil bırakırken, İl Müftüsü Veysel Işıldar tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dua edildi.

Vali Aydın Baruş Şehit Fuat Bozkurt’un kabri başında yaptığı açıklamada; “15 Temmuz gecesi bizi içeriden vurmak isteyen hainler ve onların işbirlikçileri milletimize tankla topla uçakla saldırdılar. Bu kullandıkları top, tank ve mermiler milletimizin düşmana karşı savunulmamız için emanet ettiği, bölücü terör örgütüyle mücadele için teslim ettiği silahlardı. Çok büyük ihanete uğradık, ancak o akşam Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla ülkemizin dört bir tarafında caddelerde sokaklarda ve kamu kurumlarının etrafında toplanan vatandaşlarımızın eşsiz fedakarlığı, bugün kabri başında dua ettiğimiz Fuat Bozkurt gibi kahramanlarımızın sayesinde bu menfur saldırıyı Türk milleti büyük bir mağlubiyete uğrattı” dedi.

15 Temmuz şehit ve gazilerini rahmet, sevgi ve saygıyla andıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “O gecenin kahramanlarıyla ne kadar övünsek azdır. Kahramanlarımızın Bayrağı ve Milleti için yaptıklarını hiçbir zaman unutmayacağız. Ecdadımızın topraklarda kazandıkları zaferlere 15 Temmuz gecesi bir yenisini daha ekleyerek Türkiye’nin geçilemeyeceğini şer odaklarına göstermiştir. 15 Temmuz hain darbe girişimini püskürten kahraman milletimizi bir kez daha yürekten kutluyorum. 15 Temmuz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, gazilerimize de şükranlarımı sunuyorum. Allah, bir daha bu millete 15 Temmuzları yaşatmasın” dedi.

Ardından Vali Baruş ve beraberindekiler Yeşiltepe Şehir Mezarlığında bulunan şehitliği de ziyaret ederek vatan için canlarını veren Asker, Polis ve Kıbrıs Harekâtı şehitlerine dua ederek kabirlerine karanfil bıraktılar.

15 Temmuz Şehitleri Anma ve Demokrasi Gününde hain darbe kalkışmasının 5. yılında Malatya Valiliği tarafından kalkışmada şehit olanlar için tüm camilerde mevlit programı düzenlendi. Mevlide il protokol üyeleri STK temsilcileri, şehit ve gazi yakınları ve cami cemaati katıldı. Mevlid-i şerifin ardından İl Müftüsü Veysel Işıldar’ın okuduğu dua ile program son buldu.

Vali Aydın Baruş, eşi Nagihan Baruş, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Selami Arslan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte 15 Temmuz Şehit aileleri ve gazilerimizin evlerini ziyaret ettiler.

Ankara Kızılay'da Şehit olan Fuat Bozkurt’un ailesini, İstanbul Atatürk Havalimanında şehit olan Zekeriya Bitmez’in ailesini, İstanbul Esenlerde yaralanan Gazi Komiser Kemal Cavit Alpdemir’i, Ankara Emniyet Müdürlüğünde yaralanan Gazi Polis Memuru Ünal Hakan Yiğit’i, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde yaralanan Gazi İdris Akdoğan’ı evlerinde ziyaret eden Vali Baruş, 15 Temmuz’da gözlerini kırpmadan hayatını feda eden şehitlerimize Allahtan rahmet dilerken, gazilerimize de sağlık dileyerek bu vatanın her ferdinin sizlere minnettar olduklarını ifade etti.

DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ YEMEĞİ DÜZENLENDİ

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle Şehit ailelerimiz ve Gazilerimiz onuruna bir yemek verildi.

Binlerce yıllık tarihi boyunca izzeti, şerefi ve bağımsızlığı için binlerce, yüzbinlerce evladını şehit vermekten imtina etmemiş çok soylu milletimizin Anadolu toprakları üzerinde tutunmak ve bu toprakları ebediyen kendimize vatan olarak tutmak için bugüne kadar yapmış olduğu mücadelesine değinerek sözlerine başlayan Vali Aydın Baruş, “ Bizler yaklaşık 40 yıldır bölücü terör örgütüyle mücadelemizde çok evladımızı kaybettik, çok şehit verdik. Bu fedakarlıklar sonucunda bu ülkeyi çok şükür bu millet başı dik dünya milletleri önünde şerefli bir millet olarak kayım etmekte başarılı oldu ve Allah bizlere yardım etti bundan sonraki süreçte de inşallah bu muvaffakiyetimiz devam edecek. Fakat biz bir taraftan bölücü terör örgütü ile uğraşırken bundan beş yıl önce sizlerin de çok iyi hatırladığı gibi sıcak bir Temmuz akşamında birilerinin bu ülkenin köprülerinin üzerine çıktığını gördük asker kıyafeti giyinmiş bazı insanların. Bazılarının caddelere tankları çıkardığını gördük. Daha sonraki süreçte göklerden ateş yağdırdıklarını gördük. Bu ateş kimin üzerine yağıyordu, o caddelerde toplanan eli silahsız masum insanların üzerine yağıyordu. Bu teşebbüsü gerçekleştiren hainler ilk önce ülkemizin güvenliği için çok temel kurumlar olan Emniyetimizi, Özel Harekâtımızı, MİT Başkanlığını bombaladılar. TRT’ye girmek istediler, stratejik kurumları ele geçirmek istediler ki milletimizin gözü yılsın. Çok şükür devletimiz güçlü, askerimiz, polisimiz, jandarmamız güçlü ve biz terörle mücadele ediyoruz bir taraftan. Böyle bir ortamda böyle bir ihanet akıllara gelmeyecek bir şeydi. Ama yıllarca sinsice milletimizin hamiyet duygusundan, yardımseverlik duygusundan istifade eden fetö terör örgütü hainleri bu ihaneti milletimize yaşattılar. Bu ihanet milletimizin tarih boyunca görmediği bir ihanet. Neden böyle büyük bir ihanet? Bölücü terör örgütüyle mücadele etsin diye, yurdumuzu düşmana karşı savunsun diye milletimizin kendi ellerine teslim ettiği uçakları, helikopterleri, tankları üzerimize sürdüler.   Bu manzarayı gören aziz milletimiz, aramızda yakınları bulunan ve hatıralarını minnetle andığımız şehitlerimiz ellerinde hiçbir silah olmadan sokaklara çıktılar. Devletin kurumlarını, bu şehitlerimizin fedakârlığı, gazilerimizin metaneti korudu.   Koskoca bir milleti karşısında gören bu hainler mağlup olmak zorunda kaldılar. Bu hain darbe teşebbüsünde şehadete eren ve aralarında yakınlarımızın da bulunduğu Malatyalı kardeşlerimizi, şehitlerimizi rahmetle anıyoruz, gazilerimize sağlıklar diliyorum yine ülkemizin dört bir tarafında mücadele ederken 251 kardeşimiz şehit oldu. Rabbimizden sonsuz rahmet diliyoruz. Bütün şehitlerimize, bu vatanın bütünlüğü birliği için, bizim huzurumuz için, çalışırken, mücadele ederken canını feda eden değerli kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz. Siz değerli yakınlarımıza da bizlerin davetine icabet ederek buraya kadar geldiğiniz için tekrar teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle Şehit yakınlarımız ve Gazilerimiz onuruna verilen yemeğe Vali Aydın Baruş ile eşi Nagihan Baruş, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Selami Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Daire Müdürleri, STK Temsilcileri, Şehit yakınlarımız, Gazilerimiz ve aileleri katıldı. Program şehitlerimiz için okunan Kuran tilaveti ve edilen dualarla sona erdi.

KORTEJ VE YÜRÜYÜŞE YOĞUN KATILIM

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolu dolu geçti. sabah saatlerinde başlayan program gün boyu sürdü. dün akşam saatlerinde Öğretmenevi önünde başlayıp Kapalı Çarşı önüne kadar devam eden 15 Temmuz Korteji düzenlendi. Korteje tüm resmi Kurum ve Kuruluşlar, Belediyeler, Sivil Toplum kuruluşları, Dernekler ve Vakıf temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Şenlik havasında geçen kortej yürüyüşünde vatandaşlar sevinçlerini paylaştı. >> HABER MERKEZİ